Thriller (альбом)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Thriller
Студійний альбом
Виконавець Майкл Джексон
Дата випуску 30 листопада 1982
Жанр R&B
поп
рок
Тривалість 42:19
Мова англійська
Лейбли Epic Records
Продюсер Майкл Джексон, Джон Квінсі
Професійні огляди
Хронологія Майкл Джексон
Попередній
←
Off the Wall
(1979)
Bad
(1987)
Наступний
→

«Thriller» (з англ. «Трилер» або «Жах») — шостий сольний альбом американського співака Майкла Джексона. Альбом було записано у Вестлейк Рекордінґ Студіос у 1982 році. Запис обійшовся у 750 000 доларів. Разом з Джоном Квінсі Майкл написав 9 пісень для цього альбома. Всього через рік після випуску Thriller став найбільшим альбомом-бестселером, яким є й до сьогодні (від 57 до 110 мільйонів копій по всьому світу). 7 пісень з альбому були випущені як сингли і всі вони досягли топ 10 у Billboard Hot 100. У 1984 році альбом виграв 8 нагород «Греммі».

Передісторія[ред. | ред. код]

Попередній альбом співака «Off the Wall» (1979) мав комерціний успіх та добрі відгуки критиків. Він розійшовся 20-ти мільйонним тиражем по світу.

Роки між «Off the Wall» та «Thriller» були перехідними для співака. Це був час зростання його незалежності та постійних родинних сварок. У 1973 році батько Майкла почав зустрічатися з жінкою на 20 років молодшою за нього, 1980 року він розповів про це родині. Ця подія і спогади про важке дитинство заставили Майкла ігнорувати батька багато років. Сам співак так зображує свої тогочасні почуття: «Навіть дома мені самотньо. Іноді я сиджу в своїй кімнаті і плачу. Так важко завести друзів… Іноді я блукаю околицями вночі, просто сподіваючися знайти кого-небудь, з ким можна було б поговорити. Але в підсумку я просто повертаюся додому.» Коли Майклу виповнилося 21 він звільняє батька з посади менеджера й наймає Джона Бранка.

Джексон зізнається Бранку, що хоче стати «найяскравішою зіркою шоу-бізнеса» та «найбагатшим». Співак був засмучений результатом сприйняття «Off the Wall», стверджуючи: «Це було зовсім несправедливо, що він /Off the Wall/ не отримав відзнаку Запис Року і вже ніколи не отримає.» Він також розчаровується у музичній індустрії; 1980 року Джексон запитав у публіциста «Rolling Stone», чи цікаво їм написати основну статтю про нього, публіцист відмов співаку, про що той згадує: «Мені раз за разом повторюють, що чорні люди на обкладинках журналів знижують продаж… Лише зачекайте. Одного дня всі ці журнали будуть благати мене про інтерв’ю. Можливо я погоджуся. Можливо ні.»

Запис[ред. | ред. код]

Джексон поновлює роботу з продюсером попереднього альбому Джоном Квінсі. В парі вони працювали над 300 піснями, 9 з яких були включені в альбом. «Thriller» був записаний з квітня по листопад 1982. Бюджет становив 750 000 доларів. Для запису деяких пісень були запрошені учасники гурту «Toto». Особисто Джексон написав 4 пісні: «Wanna Be Startin' Somethin'», «The Girl Is Mine» (з Полом Маккартні), «Beat It» та «Billie Jean». На відміну від багатьох артистів, Майкл не записував свої пісні на папері — він записував їх на диктофон, а співав напам'ять.

Протягом запису «Thriller» відносини між Джексоном і Квінсі псуються — Майкл багато часу репетирує танцювальні рухи поодинці. Коли всі 9 пісень альбому були готові ні співак, ні продюсер не були задоволені результатом. Тож вони почали робити ремікси, витративши на кожну пісню ще по тижню. Джон не вірив у те, що «Billie Jean» достатньо сильна пісня, щоб вносити її у альбом, але Майкл настояв на своєму і залишив її. Продюсер вважав, що новий альбом не перевершив успіху попереднього, на що Джексон пригрозився взагалі скасувати вихід альбому.

Успіх та визнання[ред. | ред. код]

Після випуску першого синглу з альбому («The Girl Is Mine», в дуеті з Полом Маккартні) деякі музичні оглядачі висловились, що альбом не матиме успіху. Однак після виходу другого синглу («Billie Jean», найбільший хіт за всю кар'єру Джексона) альбом піднявся на вершини хіт-парадів. Він входив до складу «Billboard 200» більше двох років (122 тижня), при цьому перебуваючи на вершині протягом майже дев'яти місяців (37 тижнів). Всі сім пісень з альбому, випущених як сингли, в різний час потрапили в першу десятку хіт-параду Billboard Hot 100. За цей альбом Джексон отримав вісім премій «Греммі» (у тому числі в найпрестижнішій номінації — «Найкращий альбом року») і сім премій American Music Awards.

У 1985 році альбом було занесено до Книги рекордів Гіннесса, як «найприбутковішим альбомом за всю історію». За даними на серпень 2018 року в США було продано 33 мільйони копій альбому, що зробило його другим альбомом з продажу в історії Америки, позаду «The Greatest Hits» групи The Eagles (38 мільйонів). Обсяг продажів у всьому світі оцінюється в межах від 47 до 110 мільйонів екземплярів, при цьому на піку популярності альбому продавалося близько мільйона його копій щотижня.

Музичні кліпи й расова рівність[ред. | ред. код]

До успіху «Thriller» кліпи Джексона не транслювалися на MTV через те, що співак був чорним. Президент «Sony Music», не змігши досягти виділення ефірного часу для Майкла, заявив: «Я більше не збираюся надсилати вам жодних відео і вийду до суспільства й донесу до нього факт, що ви не хочете грати музику чорного хлопця.»

Його позиція змусила MTV почати трансляцію «Billie Jean», а пізніше й «Beat It», що в майбутньому допомогло іншим чорним співакам досягти визнання. MTV заперечує звинувачення у расизмі. Успіх музичних кліпів Джексона зробив MTV впливовим каналом та зафіксував його фокус на поп та R&B музиці.

Майкл перетворив музичні кліпи на окремий вид мистецтва й спосіб промоції, використовуючи складні сюжети, танці, спеціальні ефекти і участь відомих людей. Коли в ротацію вийшов 14-хвилинний кліп на пісню «Thriller», MTV був вимушений пускати його двічі на годину, щоб задовольнити інтерес глядачів. «Thriller» було оголошено найкращим музичним відео всіх часів. Його популярність знов піднесла шостий альбом Джексона на перший щабель.

Для чорного співака 1980-тих Майкл досягнув безпрецедентного успіху. Згідно з The Washington Post, Thriller Джексона проклав шлях іншим афро-американським співакам, таким як Прінс. Журнал Time відмітив «Джексон — найвеличніший з часів Бітлз. Він найгарячіший з часів Елвіса Преслі. Можливо, він найпопулярніший чорний співак.»

Пісні альбому[ред. | ред. код]

#НазваАвторТривалість
1.«Wanna Be Startin' Somethin'»Майкл Джексон6:02
2.«Baby Be Mine»Род Темпертон4:20
3.«The Girl Is Mine» Полом Маккартні)Майкл Джексон3:41
4.«Thriller»Род Темпертон5:57
5.«Beat It»Майкл Джексон4:18
6.«Billie Jean»Майкл Джексон4:54
7.«Human Nature»Стью Поркаро, Джон Беттіс4:05
8.«P.Y.T. (Pretty Young Thing)»Джеймс Інгрем, Джон Квінсі3:58
9.«The Lady in My Life»Род Темпертон4:59

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. http://www.rollingstone.com/artists/michaeljackson/biography [Архівовано 20 лютого 2008 у Wayback Machine.]
  2. http://www.slantmagazine.com/music/review/michael-jackson-thriller/349 [Архівовано 11 травня 2018 у Wayback Machine.]
  3. http://www.rollingstone.com/artists/michaeljackson/albums/album/303823/review/6067536/thriller [Архівовано 22 червня 2008 у Wayback Machine.]
  4. http://www.channel24.co.za/Content/Music/AlbumReviews/ClassicAlbum/649/51173c76279e4f0db107db8b0c160cab//Michael_Jackson_-_Thriller [Архівовано 28 березня 2012 у WebCite]
  5. http://news.prnewswire.com/ViewContent.aspx?ACCT=109&STORY=/www/story/01-16-2009/0004956264&EDATE= [Архівовано 13 квітня 2009 у Wayback Machine.]