21 (альбом Адель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
21Picto infobox music.png
21Adele.jpg
Студійний альбом
Виконавець Адель
Дата випуску 19 січня 2011
Записаний Травень 2009 - Жовтень 2010; AirStudios, Angel Studios, Eastcote Studios, Harmony Studios, Metropolis Studios, Myaudiotonic Studios, Patriot Studios, Serenity Sound, Shangri La Studios, Sphere Studios, Wendyhouse Productions
Жанр Поп, соул, R&B, інді-поп
Тривалість Шаблон:Duration
Мова англійська мова
Лейбл XL
Хронологія Адель
Попередній
Попередній
19
(2008)
25
Наступний
Наступний

Запис альбому[ред.ред. код]

Ранні студійні сесії[ред.ред. код]

У квітні 2009 року, двадцятирічна Адель, тільки що зав'язалися свої перші серйозні стосунки з чоловіком, старшим від неї на 10 років, почала писати нові пісні для свого другого альбому, після успішного дебюту з платівкою 19 2008 року[1][2]. На противагу ЗМІ, які, по причині вантажного звучання та сентиментальності пісень, навісили на її музику ярлик «старий соул», Адель вирішила створити більш танцювальний та сучасний альбом[2][3]. Однак, студійні сесії опинилися, в більшості, не такими вдалими, як їй хотілося і, через два тижні, була записана тільки одна пісня, яка задовольняє її вимогам, — спродюсована Джимом Аббіссі «Take It All», любовна балада в супроводі фортепіано, що сильно відрізнялася від матеріалу альбому 19[2][4]. Розчарувавшись у перші результати роботи і не знайшовши натхнення для продовження, співачка скасувала подальші заплановані студійні сесії[5].

Адель написала «Take It All» під час загострення в її стосунках. Коли вона зіграла пісню своєму хлопцю, між ними відбулася велика сварка, що стала причиною їх розставання, після вісімнадцяти місяців взаємин[6]. Співачка відчувала що її серце було розбите, але одночасно з цим повернулося натхнення. Вона виплеснула свої емоції за допомогою музики, створюючи пісні присвячені її невдалим відносинам, як з позицій помсти колишньої коханки та жертви, якій розбили серце, так і з позиції людини, відчуває ностальгічні почуття по минулій любові[7][8][9].

Спільні сесії з Епуортом, Смітом та Теддер[ред.ред. код]

Створення нових пісень стартувало одразу після розставання Адель та її хлопця. Буквально наступного дня, вона зв'язалася з продюсером Полом Епуортом, з наміром висловити свої емоції в пісні: «У нас була спекотна перепалка минулої ночі… І я вся кипіла. Потім я прийшла в студію та просто кричала»[2]. Попри те, що спочатку вона хотіла дописати баладу, яку вони з Епуортом почали писати за рік до цього, продюсер вирішив, що вона налаштована на більш агресивне звучання[10][11]. Удвох, вони переробили пісню та переписали слова, щоб відобразити недавній досвід Адель та зупинилися на назві «Rolling in the Deep»[10]. Інструментування пісні була створена за допомогою імпровізації: після того, як вони випробували кілька джазових рифів, Адель заспівала перший куплет а капела, надихнувши Епуорта зімпровізувати мелодію на акустичній гітарі. марширує біт ударних був включений до пісню, щоб відобразити прискорене биття серця співачки[10]. Протягом двох днів була записана демо-запис, яку надали для прослуховування та подальшого продюсування со-президентові Columbia Records Ріку Рубіну, в кінці того ж року. Однак, Адель знову зв'язалася з Епуортом через кілька місяців, щоб він завершив продюсування пісні.

Демо-запис лягла в основу кінцевої версії[12]. Епуорт дописав всі інструменти до демо-записи вокалу, який Адель записала з першого разу і саме цей запис ставили, як саму емоційну. У кінцевій версії пісні, яка звучить на альбомі, так само можна почути, як Епуорт відраховує час перед початком запису.

З британським продюсером Фрейзер Т. Смітом фактично повторилася та ж історія, коли він приєднався до Адель, щоб записати майбутній третій сингл «Set Fire to the Rain» у його лондонській студії MyAudiotonic Studios[12]. Після того, як двоє створили демо, Адель знову відвідала її співавтора, щоб записати фінальну версію разом з ним, а не з самого початку запрошеним Ріком Рубіном. Сміт вважав, що первісна запис вокалу «неможливо буде перевершити». Він використовував її у фінальній версії пісні, додавши «живі» ударні та партію струнних (аранжовану британським музикантом Розі Денверс)[12][13].

закінчилися два демо-записи, Адель звернулася до американського музиканту, фронтмену групи OneRepublic Райану Теддер, який у той час перебував у Лондоні для участі в радіо-шоу. Теддер виявив інтерес до співпраці зі співачкою, коли вони познайомилися на церемонії «Греммі» у лютому 2009[14]. Він прибув на студію за чотири години до призначеного часу, щоб краще ознайомитися з її попередніми роботами[12]. Хоча він не знав про проблеми Адель в її особистому житті, за цей час він встиг написати фортепіанну інтерлюдії та перші дві строчки до майбутньої баладі «Turning Tables»: «Close enough to start a war/All that I have is on the floor» (рос. «Близька до того, щоб розв'язати війну/Все що я мала — на підлозі»)[12]. Так співпало, що запис ідеально відобразила стан співачки, яка приїхала в студію як раз після чергової сварки з її колишнім коханцем. Відчуваючи злість та сум'яття, вона засуджувала прагнення її колишнього хлопця «перемогти» (англ. «turn the tables») її в словесній перестрілці. Теддер запропонував використовувати цей вираз, включивши його в текст композиції[14]. Адель записала демо пісні наступного дня, разом з Джимом Аббісом.

Адель та Теддер погодилися на другий запис та продовжили роботу в лос-анджелеській студії Serenity West Studios опісля кілька тижнів, записавши композицію «Rumour Has It». В інтерв'ю Теддер говорив, що був здивований музичним та вокальним талантом Адель, після того, як вона змогла записати основну вокальну партію за 10 хвилин: "Вона заспівала всі зльоту, абсолютно ідеально, не пропустивши жодної ноти. Тоді я подивився на звукоінженера, після — на неї і сказав: " Адель, я не знаю, що сказати, але за десять років я не зустрічав нікого, хто б міг зробити це ""[12].

Спільні сесії з Рубіном, Уелс та Уїлсоном[ред.ред. код]

Після записів з Епуортом, Смітом та Теддер, Адель відправилася в США, щоб продовжити роботу над альбомом. За пропозицією президента Columbia Records Ешлі Ньютона, вона зустрілася з американським авто пісень Грегом Уелс в його студії, розташованої в Калвер Сіті, під Лос-Анджелесом, де вони написали госпел-баладу «One and Only»[15]. Пісня була заснована на чотирьох-акордової фортепіанної гармонії в розмірі такту в 6/8, яку Уелс створив до зустрічі з артисткою[12]. Текст пісні, натхненний новими любовними відносинами співачки, був написаний дуже швидко та закінчений в соруднічестве з Деном Уїлсоном, з яким вони пізніше написали композицію «Someone Like You»[15].

співпрезидент Columbia Records Рік Рубін, відомий своїм нестандартним підходом до запису, став одним із продюсерів альбому.

2008 року поява Адель в американському комедійному скетч-шоу Saturday Night Live привернуло увагу знаменитого продюсера Ріка Рубіна, який пізніше побажав стати виконавчим продюсером нового альбому, після її успіху на церемонії «Греммі» 2009 року[16]. Співачка спочатку планувала співпраця з різними музикантами (включаючи Епуорта, Сміта та Теддера) для запису пісень, які повинні були пізніше бути записані спільно з Рубіном. Проте вдала запис перших демо змусила її змінити початкові плани та зробити запис багатьох пісень в тому числі «Rolling in the Deep» і «Set Fire to the Rain» у Лондоні[17]. У квітні 2010 року вона відправилася в студію Рубіна Shangri-La Studio в Малібу, штат Каліфорнія, щоб записати інший матеріал для альбому[4][10].

Відомий за свій неортодоксальний стиль продюсування, Рубін витягнув співачку з її зони комфорту і, внаслідок його нетрадиційних методів, Адель описала роботу з ним, як дуже складну[8][18]. Рубін відвідав багато її виступів у 2008–2009 роках та після її виступу на Hollywood Bowl, запропонував стерти межу між її живими виступами та студійними записами. коли вони зустрілися в Малібу, він намагався «зберегти настрій її шоу в записи», запросивши команду музикантів, яка включала барабанщика Кріса Дейва, гітариста Мета Суїні, піаніста Джеймса Пойсера та басиста Піно Палладіно. Музиканти записали багато акустичних партій для альбому[2][10][19]. Рубін також виступив проти використання семплів та електронних інструментів[18]. Як захисник більш вільного стилю запису музики, Рубін покладався на настрій та відчуття, яке музика залишає сама по собі, намагаючись відобразити це в інструментуванні та аранжуванні пісень[20]. Він ізолював співачку в студії та запропонував їй, як і музикантам, підійти до процесу запису з більшою спонтанністю та меншими обмеженнями[8][18]. В інтерв'ю він розповідав про процес запису:

Її спів в студії було настільки сильним та жалісним, що ставало абсолютно ясно, що відбувається щось особливе… Музиканти були під враженням, оскільки їм рідко вдається записуватися разом з артистом і тим більше в момент, коли він співає… Сьогодні більшість пісень записуються накладенням доріжок. Вийшов дійсно інтерактивний момент, коли ніхто з музикантів не знав, що він насправді повинен зіграти, і всі слухали настільки уважно та глибоко занурювалися в процес… партії всіх інструментів будувалися на емоціях приголомшливого вокального виконання Адель[12].

— Рік Рубін

Адель записала з Рубіном п'ять пісень: «Don't You Remember», «He Won't Go», «One and Only» і бонус-трек для США «I Found a Boy». кавер на пісню «Never Tear Us Apart» групи INXS був замінений на кавер композиції «Lovesong» групи The Cure, записаний у стилі босанова та змусив музикантів розплакатися[21][22].

Після завершення роботи з Рубіном Адель дізналася від знайомого, що її колишній хлопець оголосив про заручини з іншою дівчиною. за десять хвилин співачка написала текст фінальної пісні альбому «Someone Like You», яку вона незабаром дописала з Деном Вілсоном. Лейбл Адель спочатку був незадоволений композицією та прелагается перезаписати її з групою, але співачка відмовилася. Запис пісні стала моментом очищення для співачки, яка говорила, що написала її, щоб «звільнити себе»[23].

Назва[ред.ред. код]

21 зовсім не схожий на 19, він про тих самих речах, але під іншим кутом зору. Зараз, я ставлюся до багатьох речей по іншому. Я стала більш терплячою... більш ліберальної й усвідомлює свої недоліки... Це сталося з віком, я вважаю. так що думаю цілком нормально буде назвати цю запис 21... Як у фотоальбомі, ви зможете побачити [ мій] прогрес та зміни в мені... крізь роки. Я намагалася придумати інші назви для альбому, але не змогла знайти нічого, що б описувало його правильно.

Адель розповідає про назву альбому [24].

Першим бажанням Адель було — назвати альбом Rolling in the Deep, її адаптованим виразом сленговий фрази «roll deep» (укр. Йти куди-небудь великою групою людей), яке визначало ті почуття, які вона відчувала з приводу колишніх відносин; в її особистої інтерпретації, фраза означала мати когось, «хто поділяє твоє минуле» та завжди підтримує тебе[25]. Тим не менш, пізніше співачка порахувала назву занадто складним для сприйняття аудиторією[26]. Незважаючи на те, що вона хотіла уникнути порівнянь з назвою її дебютної роботи, Адель все ж порахувала назву «21» найбільш підходящим, оскільки воно відображало її вік на момент створення альбому, позначало його автобіографічну суть і символізувало її артистичну еволюцію, з часів випуску дебютної платівки[24][26].

Музика та тексти пісень[ред.ред. код]

Впливи та звучання[ред.ред. код]

На альбом 21 вплинуло захоплення Адель культурою півдня Сполучених Штатів, під час Північно-Американського турне в 2008–2009 роках в рамках туру An Evening with Adele[19][27][28]. Часті перекури з водієм автобуса, уродженцем Нешвілла, штату Теннессі, під час переїздів під час туру, призвели до того, що співачка ознайомилася з музикою в жанрах блюграс та рокабілі, з музикою Гарту Брукса, Ванди Джексон, Елісон Краусс, групи Lady Antebellum, Доллі Партон та Rascal Flatts[16][19][29]. Адель була під враженням від жанру кантрі, високо оцінивши такі його сторони, як тематику та простоту викладу пісень, які вона слухала; вона також говорила, що просто з ентузіазмом стала вивчати новий, не знайомий їй стиль музики[28]. Незважаючи на те, що альбом був просочений тимчасовим впливом кантрі та південного соулу, він, тим не менш, залишився в рамках мотоуновского поп-соулу дебютної роботи Адель[29][30][31]. Такі інструменти, як саксофон, арфа, банджо та акордеон були привнесені в запис під впливом блюзу та соулу, джазу та босса-нови[27][31][32]. Альбом також включає такі жанри та стилі, як альтернативний поп і натхненний госпел сучасний рок-музика[33][34]. Співачка відштовхувалася при запису від музики Мері Джей Блайдж, Каньє Уеста, Elbow, Мос Деф, Аланіс Моріссетт, Тома Вейтса та Шенід Про Коннор з метою розробки нового звучання. Вона відзначала таких музикантів, як Yvonne Fair, Andrew Bird, Neko Case та The Steel Drivers, як приклад для неї при створенні альбому[24].

Попри те, що ЗМІ навісили на роботу ярлик «соул альбому», критики не погодилися з такою характеристикою[35][36]. Майк Спайс з журналу Slate стверджуючи, що «соул» завжди був пов'язаний з політичним, історичним та культурним спадком афро-американців, писав, що Адель та її сучасники занадто далекі від цієї соціокультурного середовища та можуть запропонувати лише бліду копію справжнього «соулу», незважаючи на здатність створювати правдоподібне звучання[37]. Журналіст Sirius XM Ларрі Флік додав, що вінтажну звучання альбому не вносить його автоматично в категорію «соулу». Взамін цього, диск можна назвати поп-альбомом з «ухилом в соул»[3].

Музика та тематика пісень[ред.ред. код]

В альбомі є автобіографічні пісні, які вибудувані таким чином, щоб послідовно передати гаму емоцій, яку Адель випробувала після сварки з її колишнім хлопцем: від теми гніву та гіркоти в почуттю самотності, горя і жалю і, врешті-решт, до прийняття неминучого[7][9]. Мстива «Rolling in the Deep», описана Адель як «темний госпел з елементами блюзу, покладений на диско-ритм», була написана як спосіб висловити своє обурення її колишнього коханця після його зневажливо зауваження про те, що вона завжди була слабкою і без нього її життя буде «нудною, самотньою та безглуздою»[34][38]. Начинающаяся під звук бою на акустичній гітарі пісня з першого куплета задає тон всьому альбому[39]. Марширує біт, шафл-перкусія та піаніно переходять в драматичний, багатоголосий приспів, в якому «голос Адель передає драматичний пошук правильної інтонації та слів, в яких можна описати її печаль через те, що хтось посмів розбити її серце»[30][31][39]. Що став першим синглом з 21, «Rolling in the Deep» — це один з найкращих зразків того, як на звучанні альбому відбився вплив американської музики[40].

«Rumour Has It» — саркастична відповідь співачки на всі чутки навколо її розриву з колишнім хлопцем, яку вона написала, як реакцію на поведінку її друзів, які поширювали ці чутки[41][42]. Поєднуючи елементи doo-wop та блюзу в стилі Тін Пен Еллі, ця енергійна пісня побудована на гармоніях жіночого вокалу, фортепіанних акордах, марширують бочці та оплесках в долоні та відкриває в співачці «близького до 40-м рокам, салонного виконавця»[41][43][44][45]. Джон Караманіка з Нью-Йорк Таймс відзначав у пісні «заспівати контрапунктом оголений вокал» та повільний бридж, який змінює загальний ритм композиції[46]. Під час запису Теддер експериментував з рифом, натхненним піснею «I Might Be Wrong» групи Radiohead, відзначаючи особливий гітарний лад пісні та ритми американського блюзу, як стимул в продюсуванні «Rumour Has It»[12]. У «Turning Tables» — пісні присвяченій внутрішній боротьбі її виконавець приймає захисну позицію по відношенню до дій свого колишнього коханця. Примиряючи себе з припиненням тривалих скандалів, співачка клянеться собі тримати емоційну дистанцію, щоб не випробовувати подібних розчарувань у майбутнім. Брайан Бойд з The Irish Times порівняв співачку з уельським рокером 1980-х Бонні Тайлером щодо вокальної техніки, за допомогою якої вона намагалася передати почуття гніву, болю і пафосу[47][48]. на думку журналістів Paste кінематографічні струнні «зробили акцент на тексті [ пісні], присвяченому розбитому серцю»[48].

Спродюсірований Ріком Рубіном четвертий трек «Don 't You Remember», написаний Адель та Деном Уїлсоном, змінює тематику альбому від злості та самозахисту до рефлексії та душевної туги. ця среднетемповая кантрі-балада була додана в альбом однієї з останніх, оскільки Адель стало соромно від того, що вона демонізує свого колишнього коханого в інших піснях[8][28][34][49]. Текст пісні закликає колишнього коханця згадати найкращі моменти їх відносин[28]. У «Set Fire to the Rain» співачка в загальних рисах визначає ту сходинку у відносинах, коли з'являються проблеми та бореться зі своєю нездатністю дати подіям розвиватися природно[50]. Прикрашена багатою оркестровкой, трепетними струнними, crescendo та драматичними вокальними мелізми в кінцівці пісня разюче відрізнялася від решти матеріалу альбому, внаслідок чого критики охарактеризували її, як поп-рокову пауер-баладу[27][30]. Щоб досягти більш об'ємного звучання, продюсер Фрейзер Ті Сміт використовував популярну техніку «стіна звуку»[27][51].

«Take It All», сьома пісня на альбомі, написана у співпраці з Френсісом Вайтом та Джимом Абіссом до того, як відносини Адель та її хлопця завершилися, — це балада, записана в супроводі піаніно, в якій сильно вплив попа, соулу та Євангеліє[4][52][53]. У рецензії на альбом 21, критик All Music Guide Метт Коллар назвав пісню «центральним номером» албома, описавши її як «позачасову класику», поставивши в один ряд з такими піснями як «And I Am Telling You I'm Not Going» і «All by Myself», назвавши її «моментом катарсису для тих шанувальників, які ототожнюють себе з любовним персонажем свого ідола»[52]. Після звучить «I 'll Be Waiting», друга з пісень, спродюсована Епуортом, яка разюче відрізняється від «Rolling in the Deep» більш оптимістичним тоном та жвавій, світлою мелодією[44]. Проповідуючи позицію mea culpa в разрушающихся відносинах, співачка заявляє, що буде терпляче чекати неминучого повернення її коханого[54][55]. Пісню порівнювали з роботами Арети Франклін[56]. Том Тауншенд з MSN Music описував її духову секцію, як Rolling Stones-новський «барний госпел»[57].

Попри те, що більшість пісень на альбомі були присвячені розпалися відносинам співачки, не всі з них порушували цю тему. «He Won't Go» — данина хіп-хопу та сучасному ритм-н-блюзу, була присвячена одному Адель, який боровся з героїнової залежністю[8][43]. Наступна дев'ятою в альбомі пісня «One and Only», відзначена за її госпел-вокал, використання органу та хору, була присвячена близькому другові співачки, до якого вона відчувала романтичні почуття[56][58]. «Lovesong» Адель присвятила своїй матері та друзям, спогади про які були для неї розрадою, коли виникала туга по дому і накочується самотність під час запису в Малібу[22].

Закриваюча альбом, описана як «адажіо розбитому серцю» пісня «Someone Like You» — це ніжна фортепіанна балада[59]. В інтерв'ю співачка описувала композицію як об'єднання всього, що вона відчувала до свого колишнього коханця на останньому етапі запису альбому[60]. Текст пісні описує спробу героїні впорається зі своїм горем після того, як вона дізнається, що її колишній тільки що заручився і щасливий у нових відносинах[60]. Шон Феннессі з The Village Voice похвалив вокальне виконання Адель, відзначаючи як її «шепіт переходить у крик» у приспіві та пізніше знову приходить до спокою[61]. Будучи однією з найбільш високо оцінених пісень з альбому, «Someone Like You» отримала схвалення за ліричну глибину та простоту викладу[34][59].

Чарти[ред.ред. код]

Тижневі чарти[ред.ред. код]

Чарт (2011) Макс.
позиція
Австралія Australian Albums Chart[62] 1
Австрія Austrian Albums Chart[63] 1
Аргентина Argentinian Albums Chart[64] 1
Бельгія Belgian Albums Chart (Flanders)[65] 1
Бельгія Belgian Albums Chart (Wallonia)[66] 1
Канада Canadian Albums Chart[67] 1
Данія Danish Albums Chart[68] 1
Нідерланди Dutch Albums Chart[69] 1
Фінляндія Finnish Albums Chart[70] 1
Франція French Albums Chart[71] 1
Німеччина German Albums Chart[72] 1
Греція Greek Albums Chart[73] 1
Ірландія Irish Albums Chart[74] 1
Італія Italian Albums Chart[75] 1
Японія Japanese Albums Chart[76] 4
Мексика Mexican Albums Chart[77] 1
Нова Зеландія Новозеландська асоціація компаній звукозапису 1
Норвегія Norwegian Albums Chart 1
Польща Poland Album Chart[78] 1
Росія Russian Albums Chart[79] 2
Іспанія Spanish Albums Chart[80] 2
Швеція Swedish Albums Chart[81] 1
Швейцарія Swiss Music Charts 1
Велика Британія UK Albums Chart[82] 1
СШАUS Billboard 200[83] 1

Річні підсумкові чарти[ред.ред. код]

Чарт (2011) Позиція
Австралія Australian Albums Chart[84] 1
Австрія Austrian Albums Chart[85] 2
Бельгія Belgian Albums Chart (Flanders)[86] 1
Бельгія Belgian Albums Chart (Wallonia)[87] 1
Канада Canadian Albums Chart[88] 1
Данія Danish Albums Chart[89] 2
Нідерланди Dutch Albums Chart[90] 1
Фінляндія Finnish Albums Chart[91] 4
Франція French Albums Chart[92] 1
Німеччина German Albums Chart[93] 1
Угорщина Hungarian Albums Chart[94] 33
Ірландія Irish Albums Chart[95] 1
Італія Italian Albums Chart[96] 4
Мексика Mexican Albums Chart[97] 5
Нова Зеландія New Zealand Albums Chart[98] 1
Польща Polish Albums Chart[99] 1
Іспанія Spanish Albums Chart[100] 5
Швеція Swedish Albums Chart[101] 2
Швейцарія Swiss Albums Chart[102] 1
Велика Британія UK Albums Chart[103] 1
США US Billboard 200[104] 1
Чарт (2012) Позиція
Finnish Albums Chart[105] 3

Сертифікації[ред.ред. код]

Країна Сертифікація
Австралія Австралія 13-кр. Платиновий[106]
Бельгія Бельгія 6-кр. Платиновий[107]
Австралія Велика Британія 16-кр. Платиновий[108]
Німеччина Німеччина 7-кр. Платиновий[109]
Данія Данія 5-кр. Платиновий[110]
Ірландія Ірландія 18-кр. Платиновий[111]
Італія Італія 5-кр. Платиновий[112]
Канада Данія Діамантовий[113]
Мексика Мексика 4-кр. Платиновий[114]
Нідерланди Нідерланди 5-кр. Платиновий[115]
Нова Зеландія Нова Зеландія 10-кр. Платиновий[116]
США США 9-кр. Платиновий[117]
Фінляндія Фінляндія 2-кр. Платиновий[118]
Швейцарія Швейцарія 2-кр. Платиновий[119]
Росія Росія Платиновий[79]
Швеція Швеція 2-кр. Платиновий[120]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Still, Jennifer (23 February 2011). Adele: 'Writing album broke my heart'. Digital Spy. Hachette Filipacchi. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 2. а б в г д Verrico, Lisa (9 January 2011). Ready to join the A list. Interview: Feisty, fashionable and feted by the stars, Adele could be set for Amy-style success with her second album. The Sunday Times (London: News International). с. 22. 
 3. а б Hare, Breeanna (24 February 2011). Cover Story: Adele keeps old soul fresh. Cable News Network. Turner Broadcasting System. Процитовано 15 July 2011. 
 4. а б в Collins, Leah (12 March 2011). Another broken heart pays off: English singer Adele uses second breakup for equally emotional followup to debut album. Edmonton Journal (John Connolly). Архів оригіналу за 2 November 2011. Процитовано 2 November 2011. 
 5. McCormick, Neil (6 April 2011). Adele: she's stopped us in her tracks. The Daily Telegraph (London: Telegraph Media Group). Процитовано 13 November 2011. 
 6. Krajewski, Jill (19 May 2011). Adele plays first arena gig at ACC. CanCulture. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 15 July 2011. 
 7. а б Harmsworth, Andrei (23 February 2011). Adele: Bitter break-up drove me to drink. Metro (London: Associated Newspapers). Процитовано 12 May 2011. 
 8. а б в г д Thrills, Adrian (20 January 2011). 'I'm a failure...that's why I sing': Never mind the hits, Adele reveals that she is fuelled by pain and insecurity. Daily Mail (London: Daily Mail and General Trust). Процитовано 1 May 2011. 
 9. а б Mpubani, Raymond (23 April 2011). This is what 21 years sound like. Daily Monitor (Kampala: Monitor Publications). Процитовано 29 April 2011. 
 10. а б в г д Stevenson, Jane (13 March 2011). Adele, Rubin an oddly perfect pair. Calgary Sun (Mike Power). Процитовано 14 May 2011. 
 11. Levine, Nick (17 January 2011). Adele: 'Rolling In The Deep'. Digital Spy. Hachette Filipacchi. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 15 July 2011. 
 12. а б в г д е ж и к The Adele Experience. M Magazine. PRS for Music. 22 December 2011. Архів оригіналу за 9 January 2012. Процитовано 9 January 2012. 
 13. Adele-21. Discogs. Zink Media. Процитовано 16 January 2012. 
 14. а б Adkins 2011, Interview: "Turning Tables"
 15. а б Inman, Davis (21 November 2011). Adele, "One And Only". American Songwriter. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 9 January 2012. 
 16. а б Mark McInnis (Creator and Executive Producer). Adele Plays with MTV News [Television production]. Toronto, Canada: MTV Live, MTV Canada. Bell Media.
 17. I.B. Bad Is a Ladies' Man: Lady Antebellum Shows Need You Now Was No Fluke, While Adele Finds Humongous Success By Going with Her Gut. Hits Daily Double. HITS Digital Ventures. 23 September 2011. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 2 November 2011. 
 18. а б в Hurley, James (12 January 2011). Adele interview -part two. MSN Music. Microsoft. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 16 May 2011. 
 19. а б в Eliscu, Jenny (23 July 2010). In the Studio: Adele Goes Country on Fall Disc. Rolling Stone. Jann Wenner. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 20. Maines, Natalie (3 May 2007). The Time 100: Artists and Entertainers — Rick Rubin. TIME. Time. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 28 January 2012. 
 21. Newman, Melinda (5 February 2011). Sweet song for bruised music biz? Brit singer Adele looks for crossover success in U.S.. Variety. Reed Elsevier. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 3 May 2011. 
 22. а б Adkins 2011, Interview: "Lovesong"
 23. Montgomery, James (18 February 2011). Adele Says 21 Has People Thinking 'I'm Sort Of A Manic-Depressive'. MTV. MTV. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 23 July 2011. 
 24. а б в Adkins, Adele (1 November 2010). Adele: I'm very excited, nervous, eager, anxious but chuffed to announce my new album!. Adele.tv. XL-Recordings. Архів оригіналу за 24 April 2011. Процитовано 24 April 2011. 
 25. Staff (17 February 2011). Adele on '21': 'The Songs on Here are the Most Articulate I've Ever Written'. Rolling Stone. Jann Wenner. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 30 April 2011. 
 26. а б Jewell, Stephen (31 January 2011). Adele Opens Up About the Relationship that Inspired Her New Album. BlackBook. Brett Wagner. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 8 May 2011. 
 27. а б в г McGinley, Gary (25 January 2011). Adele 21. No Ripcord. Процитовано 1 May 2011. 
 28. а б в г Shelburne, Craig (4 February 2011). Adele Inspired by Lady Antebellum's "Need You Now": Grammy-Winning Singer Discovers Country Music Through Her Bus Driver. Country Music Television. MTV Networks. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 28 April 2011. 
 29. а б Smith, Ethan (25 February 2011). America Goes Gaga for Adele. Уолл-стрит джорнел (New York: Dow Jones & Company). Процитовано 24 April 2011. 
 30. а б в Freed, Nick (8 April 2011). Adele:21. Consequence of Sound. Complex Media Network. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 31. а б в Tucker, Ken (9 March 2011). On 21, Adele's Voice Is Wise Beyond Her Years. NPR Music. National Public Radio. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 17 November 2011. 
 32. Hermes, Will. Review:21 by Adele. Rolling Stone. Jann Wenner. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 20 February 2011. 
 33. 21 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic. CBS Interactive. 27 January 2011. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 20 February 2011. 
 34. а б в г Dorken, Joanne (21 January 2011). Adele 21 -Track By Track Review. MTV (UK). MTV Networks. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 35. Murphy, John (24 January). Adele: 21 Review. MusicOMH. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 36. Staff (13 April 2011). Adele Opens Up About Her Inspirations, Looks and Stage Fright in New Rolling Stone Cover Story. Rolling Stone. Jann Wenner. Архів оригіналу за 24 April 2011. Процитовано 29 April 2011. 
 37. Spies, Mike (2 March 2011). Listening to Adele's New Album: How soul music became "soul music.". Slate. John Alderman. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 26 July 2011. 
 38. Adkins 2011, Interview: "Rolling in the Deep"
 39. а б Kern, Kevin (27 April 2011). Adele Rolls Deep. Popstache Magazine. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 20 September 2011. 
 40. Walters, Barry (15 December 2010). Rolling in the Deep by Adele -Song Reviews. Rolling Stone. Jann Wenner. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 16 December 2010. 
 41. а б Adkins 2011, Interview: "Rumour Has It"
 42. Levine, Nick (19 January 2011). Adele aimed to "surprise" with Tedder song. Digital Spy. Hachette Filipacchi. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 43. а б Cole, Matthew (20 February 2011). Adele: 21 -Music Review. Slant Magazine. Процитовано 21 February 2011. 
 44. а б Walker, Ian (8 April 2011). Review: Adele 21. AbsolutePunk. Buzz Media. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 45. Adele: 21. URB. Raymond Roker. 25 February 2011. Процитовано 3 May 2011. 
 46. Caramanica, Jon (11 February 2011). Adele:21. Нью-Йорк Таймс (Arthur Ochs Sulzberger, Jr.). Процитовано 3 May 2011. 
 47. Boyd, Bryan (14 January 2011). Adele: CD of the Week, 21. The Irish Times (Dublin: Irish Times Trust). Процитовано 18 November 2011. 
 48. а б Reed, Ryan (22 February 201). Adele: 21. Paste. Wolfgang's Vault. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 24 April 2011. 
 49. Adkins 2011, Interview: "Don't You Remember"
 50. Adkins 2011, Interview: "Set Fire to the Rain"
 51. Gipson, L. Michael (2 February 2011). Adele: 21. Creative Loafing (Sharry Smith). Процитовано 13 May 2011. 
 52. а б Collar, Matt. 21 Review. All Music Guide. Rovi Corporation. Процитовано 27 April 2011. 
 53. Adkins 2011, Interview: "Take It All"
 54. Adkins 2011, Interview: "I'll Be Waiting"
 55. Hunter-Tilney, Ludovic (19 April 2011). Adele 21. Файненшл таймс. Pearson. Архів оригіналу за 29 April 2011. Процитовано 7 May 2011. 
 56. а б Yaqub, Aamir (26 January 2011). Adele: 21. Soul Culture. Архів оригіналу за 29 April 2011. Процитовано 24 April 2011. 
 57. Townshend, Tom (11 January 2011). Album review: Adele -21. MSN Music. Microsoft. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 4 May 2011. 
 58. Adkins 2011, Interview: "One and Only"
 59. а б Breihan, Tom (15 February 2011). Adele's "Someone Like You". Pitchfork Media. Архів оригіналу за 13 June 2011. Процитовано 11 May 2011. 
 60. а б Adkins 2011, Interview: "Someone Like You"
 61. Fennessey, Sean (23 February 2011). Adele Goes Deep: The queen of British white-girl r&b-dom is crowned at last. The Village Voice (New York: Michael Cohen). Процитовано 21 September 2011. 
 62. ARIA Top 50 Albums Chart. Australian Recording Industry Association. Архів оригіналу за 2011-08-26. Процитовано 30 January 2011. 
 63. Adele -21 (German). Lescharts.com. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 February 2011. 
 64. Ranking Mensual-Pop" (Spanish). Cámara Argentina de Productores de Fonogramas y Videogramas. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 29 Jul 2011. 
 65. Ultratop Belgium (FL) : Adele-21 (Dutch). Ultratop. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 28 January 2011. 
 66. Ultratop France: Adele-21 (French). Ultratop. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 28 January 2011. 
 67. Canadian Albums -Week of March 12, 2011. Billboard. Prometheus Global Media. Архів оригіналу за 4 March 2011. Процитовано 5 March 2011. 
 68. danishcharts.com — Adele — 21
 69. Adele-21. Dutch Charts. GFK. MegaCharts. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 28 January 2011. 
 70. Adele:21 (фінською). Suomen virallinen lista. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 18 May 2011. 
 71. Statistiques de 21 d'Adele (French). Charts In France. Архів оригіналу за 29 April 2011. Процитовано 27 May 2011. 
 72. Deutschland im Adele-Fieber (German). Media Control GfK. 1 February 2011. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 3 February 2011. 
 73. Adele:21 (Greek). IFPI. Процитовано 4 February 2011. 
 74. GFK Chart-Track. GfK. Chart Track. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 28 January 2011. 
 75. Classifica settimanale dal 10/10/2011 al 16/10/2011 (Italian). Італійська асоціація компаній звукозапису. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 21 October 2011. 
 76. オリコン ランキング 情報 サービス" you 大树" (Japanese). Oricon. Процитовано 12 February 2011. 
 77. Mexico Top 100 (Spanish). AMPROFON. Архів оригіналу за 2011-06-09. Процитовано 27 April 2011. 
 78. Oficjalna lista sprzedaży (Polish). Oficjalna Lista Sprzedaży. Związek Producentów Audio Video (ZPAV). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 26 May 2011. 
 79. а б Lenta.ru: Адель в платині. лента.ru (Russian). Лента.Ру. Архів оригіналу за 2012-06-23. Процитовано 30 March 2012. 
 80. Adele -21 (Spanish). Spanishcharts.com. Productores de Música de España/ Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 February 2011. 
 81. Adele -19. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 February 2011. 
 82. Archive Chart. UK Albums Chart. Official Charts Company. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 30 January 2011. 
 83. Caulfield, Keith (2 March 2011). Adele's 21 Sells Over 350k to Top Billboard 200. Billboard. Prometheus Global Media. Процитовано 27 April 2011. 
 84. ARIA Charts -End Of Year Charts -Top 100 Albums 2011. Австралійська асоціація компаній звукозапису. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 January 2012. 
 85. Jahreshitparade Alben 2011 (German). IFPI Austria. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 January 2012. 
 86. Jaaroverzichten 2011 (Dutch). Ultratop. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 December 2011. 
 87. Rapports annuels 2011 (French). Ultratop. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 December 2011. 
 88. 2011 Year End Charts -Top Canadian Albums. Billboard. Prometheus Global Media. Архів оригіналу за 2012-07-04. Процитовано 9 December 2011. 
 89. Album-Top 100. Hitlisten.NU. IFPI Denmark. Архів оригіналу за 23 January 2012. Процитовано 23 January 2012. 
 90. Jaaroverzichten 2011 (Dutch). MegaCharts. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 December 2011. 
 91. The first list is the list of best-selling domestic albums of 2011 in Finland and the second is that of the best-selling foreign albums:
 92. Quels sont les tops musicaux de l'année 2011 ? (French). Chartinfrance. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 26 December 2011. 
 93. VIVA Album Jahrescharts 2011 — 2011 (German). Chartinfrance. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 11 January 2012. 
 94. Best selling albums in 2011 of Hungary. Mahasz. Архів оригіналу за 2012-06-07. Процитовано 2012-02-22. 
 95. Best of 2011. Ірландська асоціація компаній звукозапису. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 10 January 2012. 
 96. Classifiche annuali Fimi-GfK: Vasco Rossi con "Vivere o Niente" è stato l'album più venduto nel 2011 (Italian). Італійська асоціація компаній звукозапису. 16 January 2012. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 16 January 2012.  See the attached file, by pressing Scarica l'allegato.
 97. Los Más Vendidos 2011 (PDF) (Spanish). Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 19 January 2012. 
 98. Adele dominates NZ end of year charts. Television New Zealand. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 21 December 2011. 
 99. Top 100 -annual chart -2011. Polish Society of the Phonographic Industry. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 26 January 2012. 
 100. TOP 50 ALBUMES 2011 (Spanish). PROMUSICAE. Media Control. GfK International. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 28 January 2012. 
 101. Årslista Album -År 2011 (Swedish). Sverigetopplistan. Swedish Recording Industry Association. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 25 January 2012. 
 102. Swiss Year-End Charts 2011. Media Control. Hung Medien. Архів оригіналу за 2012-06-07. Процитовано 2 January 2012. 
 103. The Top 20 biggest selling albums of 2011 revealed!. The Official Charts Company. 2 January 2012. Архів оригіналу за 2012-07-06. Процитовано 2 January 2012. 
 104. 2011 Year End Charts -Top Billboard 200 Albums. Billboard. Prometheus Global Media. Архів оригіналу за 2012-06-07. Процитовано 9 December 2011. 
 105. The first list is the list of best-selling domestic albums of 2012 in Finland and the second is that of the best-selling foreign albums:
 106. ARIA Top 50 (англійською). ARIA. Архів оригіналу за 22 May 2011. Процитовано 27 April 2011. 
 107. Ultratop-Goud en Platina — 2011 (англійською). Ultratop & Hung Medien (BEA). Архів оригіналу за 2012-07-13. Процитовано 12 January 2012. 
 108. Certified Awards Search. British Phonographic Industry. Архів оригіналу за 2012-05-09. Процитовано 17 December 2011. 
 109. Gold-/Platin-Datenbank (Adele; '21') (німецькою). Bundesverband Musikindustrie (BVMI). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 February 2012. 
 110. Danish album certifications-Adele-21 (данською). IFPI Denmark. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 January 2012. 
 111. Byrne, Niall (26 October 2011). Adele to release live album CD/DVD & Blu-Ray. State. Roger Woolman. Архів оригіналу за 2012-07-29. Процитовано 21 November 2011. 
 112. Certificazione album fisici e digitali dalla settimana 1 del 2009 alla settimana 10 del 2012 (PDF) (Italian). Італійська асоціація компаній звукозапису (FIMI). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 20 March 2012. 
 113. Canadian album certifications-Adele-21 (англійською). Music Canada. Архів оригіналу за 2012-08-20. Процитовано 12 January 2012. 
 114. Top 100 Mexico-Semana Del 20 al 26 de Febrero del 2012. (PDF) (іспанською). Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas. Процитовано 7 березня 2012. 
 115. Tweede album Adele al na ruim drie maanden vijfmaal platina! (нідерландською). ShowNu.nl. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 5 червня 2011. 
 116. The Official New Zealand Music Charts -Top 40 Albums Chart -Monday 30 January 2012. Новозеландська асоціація компаній звукозапису (RIANZ). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 30 January 2012. 
 117. RIAA's Gold & Platinum Program. Американська асоціація компаній звукозапису (RIAA). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 5 June 2011. 
 118. Finnish album certifications-Adele-21. (фінською). Musiikkituottajat-IFPI Finland. Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 26 January 2012. 
 119. The Official Swiss Charts and Music Community: Awards (Adele; '21'). SwissCharts.com (Hung Medien). Архів оригіналу за 2012-07-30. Процитовано 12 January 2012. 
 120. Sverige Topplistan" (in Swedish). (шведською). www.sverigetopplistan.se. Архів оригіналу за 2012-06-09. Процитовано 9 March 2012. 
Диск Це незавершена стаття про музичний альбом.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.