Tulipa tetraphylla

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Tulipa tetraphylla
Ботанічна ілюстрація Tulipa tetraphylla у виданні 1884 року
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілієві (Liliaceae)
Підродина: Lilioideae
Триба: Lilieae
Рід: Тюльпан (Tulipa)
Вид:
T. tetraphylla
Біноміальна назва
Tulipa tetraphylla
Синоніми

Tulipa corynestemon A.D.Hall
Tulipa kesselringii Regel

Tulipa tetraphylla (укр. Тюльпан чотирилистковий[1]) — багаторічна рослина роду тюльпан родини лілійних.

Історія[ред. | ред. код]

У 1875 році Едуард Регель описав цей вид за зразками, зібраними з Центрального Тянь-Шаню (басейн річки Кочкур, Киргизстан).

Опис[ред. | ред. код]

Цибулина яйцеподібна, до 2,5 см в діаметрі, з коричнево-чорними, шкірястими лусками, опушеними з внутрішньої сторони біля верхівки притиснутими волосками. Стебло 10 — 30 см заввишки, голе, тонке. Листки (найчастіше 4, рідше 3 або 5-6 штук), сильно зближені, відігнуті, дуже хвилясті по краю, голі, вищі квіток, нижній 1 — 1,5 см завширшки. Квітки — 1 — 2 (іноді до 4) штук, до 6 см заввишки, в бутоні пониклі. Частки оцвітини 2 — 4 см завдовжки, гоструваті або тупуваті, яскраво-жовті, зовнішні зовні з фіолетовим відтінком, по спинці зеленуваті, довгасті, внутрішні обернено довгасті. Тичинки в 3 рази коротші оцвітини. Тичинкові нитки голі, жовті, у верхній частині розширені, до основи поступово звужуються. Пильовики жовті, довгасті, 7 — 8 мм завдовжки. Зав'язь трохи коротша за тичинки з коротким стовпчиком. Плід — широко-довгаста коробочка, до 3 см завдовжки і 1,5 см завширшки. Розмноження насіннєве.

Цвіте з середини квітня до кінця травня.

Екологія[ред. | ред. код]

Росте на кам'янистих схилах, степових ділянках в нижньому і середньому поясах гір.

Відомі випадки спонтанної гібридизації з Tulipa kolpakowskiana (укр. тюльпан Колпаковського).

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал виду розташований у Середній Азії та Джунгарії. Країни поширення — Казахстан, Киргизстан, Китай (Сіньцзян-Уйгурський автономний район). В Казахстані зустрічається в Заілійському, Кунгей- і Терскей-Алатау, на хребті Кетмень (Алматинська область).

Охоронні заходи[ред. | ред. код]

Вид занесений до Червоної книги Киргизстану.[2] Частина ареалу знаходиться на території Ілі-Алатауського національного природного парку в Казахстані.

Культивування[ред. | ред. код]

Випробуваний в Ташкенті, Бішкеку, Москві, Санкт-Петербурзі, Алмати. В культурі, перенесені цибулинами особини успішно цвітуть і плодоносять понад 4 роки. Морозостійкий до мінус 23 °C. Добре розмножується насінням.

Використання[ред. | ред. код]

Високодекоративна рослина, що має оригінальний вигляд, успішно зростає в південних регіонах, особливо цінна для альпінаріїв. Даних про використання в селекції немає. Перспективна для гібридизації, оскільки володіє поліплоїдністю (тетраплоїдні форми). Чуйний на агротехнічний догляд. Зразки, перенесені з низькогірій, нерідко утворюють 2-3 квітки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Tulipa tetraphylla Regel. Плантариум. Архів оригіналу за 16 червня 2019. Процитовано 28.11.2017.  (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Бочанцева З. Тюльпаны. Морфология, цитология и биология. — Ташкент : Изд-во АН Узбекской ССР, 1962. — 408 с. (рос.)
  • Головкин Б. Н., Китаева Л. А., Немченко Э. П. Декоративные растения СССР. — Москва : Мысль, 1986. — 320 с. (рос.)
  • Введенский А. И. Род 272. Тюльпан — Tulipa. // Флора СССР : в 30 т / В. Л. Комаров. — М.—Л. : Изд-во АН СССР, 1935. — Т. IV. — С. 320—464. (рос.)
  • Введенский А. И., Ковалевская С. С. Род Tulipa L. // Определитель растений Средней Азии. — Ташкент : ФАН, 1971. — Т. 2. — С. С. 94–109. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]