Unreal Tournament 2004

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Unreal Tournament 2004
Unreal Tournament 2004 front.jpg
Розробник
Видавець Atari, Inc.
Дистриб'ютор Atari
Композитор Kevin Riepl[d]
Частина серії Unreal
Попередня гра серії Unreal Tournament 2003
Наступна гра серії Unreal Tournament 3
Дата випуску

Windows
США 16 березня 2004
Європейський Союз 19 березня 2004
Mac OS

31 березня 2004
Версія

v3369 (Windows, Mac)

v3369.2 (Linux)
Жанр(и) Шутер від першої особи
Віковий
рейтинг

ESRB: M (Mature 17+)

PEGI: 16+
Платформа Microsoft Windows, OS X, Linux
Рушій гри Unreal Engine 2.5
Режим гри багатокористувацька гра і однокористувацька гра
Носій 6 CD-ROM, 1-2 DVD[1]
Керування миша і клавіатура
Сайт Архів офіційного веб-сайту

Unreal Tournament 2004 — відеогра жанру багатокористувацького шутера від першої особи, продовження Unreal Tournament 2003. Випущена 16 березня 2004 року для Windows і 31 березня 2004 року Mac OS X.

Крім суттєвих змін в ігровій механіці і візуальному представленні, одним з головних доповнень, внесених Unreal Tournament 2004, є введення транспортних засобів та режиму «Наступ» з масштабними картами.

Фабула[ред. | ред. код]

Події гри відбуваються в 2303 році, відразу після Unreal Tournament 2003. Команда багаторазового чемпіона Малькольма «Thunder Crash» з Броком і Лореном була переможена командою Горджа «Juggernauts» в минулому турнірі, після чого розпалася. Малькольм залишився в «Thunder Crash», а Брок і Лорен заново утворили «Iron Guard». Гордж задумав виграти і наступний турнір, аби показати, що його бійці це не чемпіони на один раз. В цей час Імперія Скаардж послала власну команду «Iron Skull» на турнір як компенсацію за Семиденну війну з людьми. Творці ж «Juggernauts», Axon Research Corporation, натхненні її успіхом, вирішили натренувати нових бійців, склавши з них команду «Goliath».

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Unreal Tournament 2004 є багатокористувацьким шутером від першої особи. Зберігаючи загальні риси попередників, Unreal Tournament 2004 отримала багато нововведень. Було перероблено баланс зброї і додано нові режими. Бонуси тепер з'являються через певний час після початку бою, не даючи випадкової переваги. Гра і надалі підтримує офіційні модифікатори ігрового процесу — мутатори.

В одиночній грі гравець спочатку готується до турніру, а потім проходить його, збираючи власну команду, в тому числі з переможених противників. По завершенню матчів, в залежності від результату, він заробляє або втрачає гроші, які витрачає на просування в турнірі: найм бійців, лікування товаришів, участь в змаганнях та гонорари[2].

Режими гри[ред. | ред. код]

 • Deathmatch — кожен грає сам за себе, намагаючись вбити якомога більше інших гравців.
 • Team Deathmatch — Deathmatch, де гравці розбиваються на команди і змагаються у вбивстві противників.
 • Мутант (англ. Mutant) — починається як Deathmatch, але перший вбивця стає «мутантом», отримуючи збільшений боєзапас, швидкість руху і силу, хоча з часом втрачає здоров'я, поповнюючи його при вбивствах. Вбивця «мутанта» сам стає «мутантом». Гравець, що набирає найменше очок, «пасе задніх» (англ. Bottom Feed), отримуючи право вбивати не лише «мутанта», але й інших гравців.
 • Останній герой (англ. Last Man Standing) — при старті всім гравцям доступна вся зброя. Кількість життів обмежена. Ціллю є залишитися останнім гравцем на арені або досягти ліміту очок за вбивство противників.
 • Повелитель арени (англ. Arena Master) — наявний в Unreal Tournament 2004 Ludicrous Edition режим. Матч ділиться на кілька раундів. Якщо гравець перемагає всіх суперників, в кінці раунду отримує за вбивства очки і починається наступний раунд. У підсумку виграє той, хто набирає за всі раунди найбільше очок.
 • Штурм (англ. Assault) — в першому раунді одна з команд повинна виконати набір завдань (знищити певні об'єкти, зайняти зону) за певний час, а інша намагається цьому запобігти. В наступному раунді команди міняються ролями. Перемагає команда, яка виконає більшу кількість завдань за найменший час. На останньому рівні атакуючій команді спочатку необхідно на винищувачах вивести з ладу Материнський корабель скаарджів, і висадиться на нього для подальшої битви.
 • Біг з бомбою (англ. Bombing Run) — дві команди намагаються закинути м'яч-бомбу в ворота противника, змагаючись у наборі очок. За вдалий кидок м'яча у ворота супротивника команді зараховується 3 очки, за пробіг через ворота гравця з м'ячем — 7 очок.
 • Захоплення прапора (англ. Capture the Flag) — гравці розбиваються на дві команди і намагаються захопити прапор команди опонента та донести його на свою базу.
 • Capture The Flag 4 Teams — наявний в Unreal Tournament 2004 Ludicrous Edition режим. Захоплення прапора з 4-ма командами: червоною, синьою, зеленою і золотою.
 • Подвійна перевага (англ. Double Domination) — командний режим, в якому кожна команда повинна спробувати утримати обидві контрольні точки на карті протягом 10 секунд для отримання очка.
 • Instagib Capture The Flag — аналогічний режиму «захоплення прапора», але кожен гравець озброєний Супершоковою рушницею, яка має необмежений боєзапас і вбиває з одного пострілу.
 • Наступ (англ. Onslaught) — дві команди намагаються захопити силові вузли (англ. power nodes) із застосуванням зброї і транспортних засобів, щоб з'єднати їх з силовим ядром (англ. power core) противника і знищити його.
 • Вторгнення (англ. Invasion) — всі гравці об'єднуються для протистояння навалі прибульців. Всього гравцям необхідно вистояти протягом 16 хвиль вторгнення ворогів.
 • Vehicle Capture the Flag — захоплення прапора з використанням доступних на мапі транспортних засобів. Прапор можна переносити тільки в наземних видах транспорту.
 • Втеча з в'язниці (англ. Jailbreak) — режим, наявний в Unreal Tournament 2004 Ludicrous Edition. Змагання між двома командами, де переможені гравці потрапляють у полон до противників. Звільнити їх можна, прорвавшись на базу противника. Коли всі члени команди потрапляють в полон, ворожій команді нараховується одне очко.

Оснащення гравців[ред. | ред. код]

Зброя[ред. | ред. код]

 • Щитова гармата (англ. Shield Gun) — зброя ближнього бою, що атакує хвилею плазми. Альтернативний режим генерує захисне поле, яке відбиває постріли енергетичної зброї. Пострілом зі Щитової гармати можна відштовхуватися від поверхонь і уникати ушкоджень при падінні.
 • Штурмова гвинтівка (англ. Assault Rifle) — стріляє кулями, в альтернативному режимі з підствольного гранатомета. Можна регулювати силу викиду гранати, затиснувши клавішу альтернативного вогню. Якщо знайти другу гвинтівку, можна стріляти з двох рук.
 • Біо-гармата (англ. Bio-rifle) — стріляє згустками токсичної липкої рідини. Згустки вибухають через короткий час. При альтернативному режимі можна накачати гармату для запуску великого згустка, який завдає значної шкоди.
 • Шокова рушниця (англ. Shock Rifle) — стріляє променем, який завдає середніх ушкоджень. Альтернативний — постріл сферою, що називається шоковим ядром (англ. shock core), яке має невелику швидкість польоту і завдає такої ж шкоди, як промінь. Якщо вистрілити в шокове ядро променем, воно вибухне, завдаючи великої шкоди в радіусі кількох метрів.
 • Ланкова гармата (англ. Link Gun) — вистрілює згустки плазми, що завдають середніх ушкоджень. Альтернативний режим — безперервний слабкий промінь, який також частково знерухомлює противників. Кілька гравців з Ланковою рушницею можуть об'єднатися наведенням зброї один на одного, тоді її забійна сила відповідно зростає. Також цією зброєю можна ремонтувати дружню техніку і Силові вузли.
 • Кулемет (англ. Minigun) — стріляє кулеметною чергою, в альтернативному режимі скорострільність падає, але зростає точність.
 • Осколкова гармата (англ. Flak Cannon) — вистрілює групу осколків, які здатні рикошетити від стін. З кожним відбиванням забійна сила осколків падає, як і при потраплянні у воду. Альтернативний вогонь вистрілює шрапнель, яка при ударі розривається на менші осколки.
 • Ракетомет (англ. Rocket Launcher) — стріляє однією ракетою. Якщо затиснути клавішу альтернативного режиму стрільби, ракетомет буде набирати снаряди для одночасного пострілу. Якщо відпустити клавішу або будуть заряджені три ракети, то ракетомети одночасно вистрілить ними в горизонтальній площині з невеликим кутом між ракетами. Якщо під час набору натиснути основний режим стрільби, то ракети вилетять по спіралі. Якщо під час заряду ракет натиснути клавішу основного вогню двічі, то ракети перетворяться на мортири, як у класичному Unreal Tournament при натисканні клавіші альтернативної стрільби. Якщо якийсь час утримувати приціл на іншому гравцеві, ракети при пострілі протягом декількох секунд будуть наводитися на нього.
 • Блискавкова рушниця (англ. Lightning Gun) — основний режим стрільби — постріл блискавкою. Альтернативний режим стрільби — активація оптичного прицілу.
 • Снайперська гвинтівка (англ. Sniper Rifle) — основний режим стрільби — постріл кулею. Альтернативний режим стрільби — оптичний приціл.
 • Спокутувач (англ. Redeemer) — стріляє керованою ядерною ракетою, що завдає великих ушкоджень. Ракету можна збити в польоті, при цьому вона слабо вибухне. При основному режимі стрільби ракета летить по прямій, при альтернативному — відбувається перемикання виду на камеру, встановлену на ракету, і можна управляти її польотом. Сам гравець залишається нерухомим на місці запуску.
 • Іонний маркер (англ. Ion Painter) — при тривалому утриманні клавіші основного режиму вогню в одній точці в неї буде зроблений постріл з орбітальної іонної гармати. Постріл можна здійснити тільки просто неба, якщо іонна гармата передбачена для карти.
 • Цілевий маркер (англ. Target Painter) — при тривалому утриманні клавіші основного режиму вогню в одній точці, по ній буде проведене бомбардування з літака. Бомбардувальник можна збити, що призведе до сильного вибуху.
 • Супершокова рушниця (англ. Super Shock Rifle) — зброя з нескінченним боєзапасом, доступна в режимі Instagib Capture the Flag, включеному мутаторі Instagib, або на спеціальних картах. Основний режим стрільби — промінь, як Шокової рушниці, але при попаданні в гравця моментально вбиває його. Також доступні для вибору опції прицілу з приближенням і Team Boost (підштовхування товариша по команді пострілом замість дружнього вогню).

Зброя, доступна в режимах з технікою:

 • Міноукладник (англ. Mine layer) — укладає на місцевості міни-павуки, які переслідують ціль. При альтернативному режимі лазерні міни слідують за лазерним цілевказівником. Один боєць може встановити одночасно не більше восьми мін.
 • Пускач гранат-липучок (англ. Sticky Grenade Launcher) — стріляє гранатами, які рикошетять від об'єктів оточення і прилипають до противника. При альтернативної атаці всі випущені гранати детонують. При смерті гравця гранати вибухають.
 • AVRiL (Anti-Vehicle Rocket Launcher (AVRL)) — запускає керовану ракету, яка слідує за ціллю, поки на неї спрямований приціл AVRiL-а. Якщо взяти ціль на приціл і натиснути альтернативний вогонь — включається наближення, при цьому приціл супроводжує ціль. При втраті наведення ракета продовжує летіти по прямій.

Спеціальні пристрої[ред. | ред. код]

 • Бомбомет (англ. Bomb Launcher) — пристрій, що дається автоматично в режимі Bombing Run. При цьому неможливо вибрати іншу зброю. Основний режим стрільби — метнути бомбу по балістичній траєкторії. Альтернативний режим — при наведенні бомбомета на гравця зі своєї команди той виділяється жовтим кружком, а альтернативний вогонь фіксує це виділення. Якщо спочатку виділити гравця, а потім використовувати основний режим стрільби, то бомба буде відправлена до нього, при цьому дальність польоту бомби обмежена тільки радіусом прицілювання.
 • Транслокатор (англ. Translocator) — телепорт, який складається з дисків-приймачів і їх пускача. Гравець запускає диск, що летить по параболі, а при натисненні кнопки альтернативного вогню, телепортується до диска. На приймач встановлена камера, що дозволяє спостерігати за його станом. Диск може бути поломаний ворогом або при попаданні в небезпечну зону (лава, кислота, прірва). При спробі телепортації до поломаного приймача гравець загине, а противник, що знищив диск, отримає очко. При спробі телепортуватися з прапором, прапор залишиться в початковій точці.

Транспортні засоби[ред. | ред. код]

 • Скорпіон (англ. Scorpion) — швидкий одномісний баггі з легкою бронею. Основний режим стрільби: гармата, що стріляє ланцюгом, який обплутує ціль, завдаючи серйозних ушкоджень. Альтернативний режим атаки: леза, які ефективні проти піхоти, але ламаються об нерухомі об'єкти і техніку.
 • Манта (англ. Manta) — транспортний засіб на повітряній подушці. Основний режим стрільби: гармата, що стріляє згустками енергії середньої сили. Альтернативна атака: реверс двигунів притискає машину ближче до поверхні, що дозволяє розчавити гравців під нею.
 • Дебошир (англ. Hellbender) — тримісний транспортний засіб, подібний на джип. Перше місце в «Дебоширі» займає водій. Друге місце дозволяє управляти встановленою на даху Шоковою туреллю, яка аналогічна шоковій рушниці, але завдає більших ушкоджень, а також в альтернативному режимі дозволяє підривати всі шокові ядра. Третє місце займає оператор напіввідкритої лазерної турелі, розташованої позаду машини.
 • Голіаф (англ. Goliath) — повільний добре броньований двомісний танк. Водієві доступна гармата танка. Основний режим атаки: постріл з далекобійної гармати. Альтернативний режим дає оптичне збільшення, що дозволяє бачити цілі на далекій відстані. Другий член екіпажу управляє кулеметом на башті танка.
 • Хижак (англ. Raptor) — одномісний повітряний транспортний засіб з великою маневреністю. Основний режим стрільби: енергетична гармата, яка завдає невеликої шкоди. Альтернативний режим стрільби: ракета з автоматичним наведенням на повітряні транспортні засоби.
 • Левіафан (англ. Leviathan) — великий повільний п'ятимісний броньований транспортний засіб. Чотири місця займають керуючі турелями, які стріляють невеликими слабкими згустками енергії. Перше місце займає водій, якому доступна ракетна батарея, що має велику швидкість стрільби і автоматичне наведення. При натисканні клавіші альтернативного вогню, Левіафан переходить в стаціонарний режим, а ракетна батарея замінюється на дуже потужну далекобійну гармату.

Видання Editor's Choice Edition містить додаткові транспортні засоби:

 • Паладин (англ. Paladin) — повільний одномісний танк, в основному режимі стріляє далекобійною енергетичною гарматою, в альтернативному створює перед собою захисне поле. Якщо при включеному полі зробити постріл з основної гармати, станеться вибух, який вб'є екіпаж та пошкодить сам танк.
 • Цикада (англ. Cicada) — броньований двомісний літальний апарат. Пілот в основному режимі стріляє ракетами, що летять по гвинтовій траєкторії і завдають середніх ушкоджень. В альтернативному режимі за допомогою лазерного цілевказника вибирається ціль, по якій вистрілює 16 ракет. Друге місце дозволяє стріляти скорострільною лазерною гарматою в основному режимі і викидати протиракетні мішені, які відводять на себе ракети AVRiL-а.
 • SPMA — Self Propelled Mobile Artillery — двомісна пересувна гаубиця. В основному режимі вона вистрілює снаряд, що летить по параболі і завдає великої шкоди при попаданні в ціль. В альтернативному режимі гаубиця вистрілює камеру, яка зависає над картою і відкриває великий огляд. Гравець через камеру може наводити зброю за допомогою цілевказника, снаряд при цьому розпадається, покриваючи осколками вказану площу. Камера може бути збита ворожим вогнем, а ракети AVRiL-а автоматично наводяться на SPMA. Для оборони SPMA на другому місці встановлена Шокова гармата.

Бонуси[ред. | ред. код]

 • Адреналін — капсули, що трохи підвищують рівень адреналіну гравця, так само як і вбивства ворогів. Коли значення доходить до 100, гравець отримує можливість виконати «адреналінове комбо», на яке витрачається накопичений адреналін. Різні комбо витрачають адреналін з різною швидкістю. Його запас під час дії комбо можна поповнювати.
  • Підсилення (англ. Booster) — відновлює здоров'я, а коли воно доходить до 199 одиниць, відновлює броню.
  • Берсерк (англ. Berserk) — підвищує швидкість стрільби, а також дає різні бонуси в залежності від виду зброї.
  • Швидкість (англ. Speed) — збільшує швидкість пересування, дальність і висоту стрибків, але дуже швидко витрачає адреналін.
  • Невидимість (англ. Invisible) — робить гравця невидимим для інших гравців.

Відповідними мутаторами активовуються ще два бонуси:

  • Pint-Sized — зменшує гравця в кілька разів, через що в нього стає важче поцілити.
  • Camouflage — маскує гравця під камінь.
 • Медичний набір (англ. Health Pack) — відновлюють 25 одиниць здоров'я. В сукупності ними не можна відновити більше, ніж 100 одиниць.
 • Велике барильце здоров'я (англ. Big Keg O'Health) — додає 100 одиниць здоров'я. На відміну від «UT 2003», з'являється на карті не відразу, а через 15 секунд після початку бою. В сукупності ними не можна відновити більше, ніж 199 одиниць.
 • Лікувальна ампула (англ. Health Vial) — відновлює 5 одиниць здоров'я. В сукупності ними не можна відновити більше, ніж 199 одиниць. Лежать на картах купками по 3-6 штук.
 • Щитовий комплект (англ. Shield Pack) — додає 50 одиниць до броні, або 100, залежно від типу. Гравець зі щитом світиться жовтим.
 • Подвійні ушкодження (англ. Double Damage) — ушкодження, заподіяні пострілами гравця, зростають вдівічі. Бонус діє 30 секунд[3][4].

Оцінки і відгуки[ред. | ред. код]

Огляди
Світові
ВиданняОцінка
1UP.comA+[7]
Eurogamer9/10
Game Revolution4.5/5 зірок[10]
GameSpot9.4/10[12]
GameSpy5/5 зірок[11]
GamesRadar4/5 зірок[9]
IGN9.4/10[8]
Агрегатори
АгрегаторОцінка
GameRankings94% (50 reviews)[5]
Metacritic93/100 (48 reviews)[6]

Unreal Tournament 2004 була зустрінута зі схваленням критиків. Відзначалася унікальна, швидкісна, весела і змагальницька суть гри, тоді як фанати хвалили широкі можливості для моддингу.

Гра набрала оцінку в 94% на агрегаторі GameRankings і 93/100 на Metacritic[13].

В червні 2014 року GamesRadar оцінили Unreal Tournament 2004 як 70-у найкращу гру в їхньому «Топ 100 найкращих відеоігор всіх часів»[14].

Нагороди[ред. | ред. код]

 • IGN: Найкраще в 2004 році (Найкраща багатокористувацька гра) (англ. Best of 2004 (Best Multiplayer Game))[15]
 • GameSpy: Гра 2004 року (Найкраща багатокористувацька гра) (англ. Game of the Year 2004 (Best Multiplayer Game))[16]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. 2 DVD в Limited Special Edition і Editor's Choice Edition
 2. Сравнительный Обзор Unreal Tournament 2004
 3. Огляд Unreal Tournament 2004 на ЛКИ
 4. UT2004: новая эра (обзор игры) на Cyberfight
 5. Unreal Tournament 2004. GameRankings. Процитовано 2012-03-30. 
 6. Unreal Tournament 2004. Metacritic. Процитовано 2012-03-30. 
 7. Unreal Tournament 2004. 1UP.com. Процитовано 2012-03-30. 
 8. Adams, David (2004-03-11). Unreal Tournament 2004 Review. IGN. Процитовано 2012-03-30. 
 9. Edge_ (15 February 2006). Unreal Tournament 2004 Review. GamesRadar. Future plc. Процитовано 7 October 2014. 
 10. Sanders, Shawn (5 June 2004). Unreal Tournament 2004 Review. Game Revolution. Net Revolution Inc. Процитовано 7 October 2014. 
 11. Accardo, Sal (11 March 2004). Unreal Tournament 2004 Review, the popular multiplayer franchise makes a stellar comeback with a game that has a little something for everyone. GameSpy. Glu Mobile. Процитовано 7 October 2014. 
 12. Parker, Sam (2004-03-16). Unreal Tournament 2004 Review. GameSpot. Процитовано 2012-03-30. 
 13. Metacritic.com - UT2004 page. Процитовано 2008-06-22. 
 14. GamesRadar - Top 100. Процитовано 2014-07-11. 
 15. IGN PC Best of 2004 Awards. IGN. Процитовано 2012-03-30. 
 16. Unreal Tournament 2004 Best Multiplayer Award. GameSpy. Процитовано 2012-03-30. 

Джерела[ред. | ред. код]