Вагн Вальфрід Екман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вагн Вальфрід Екман
швед. Vagn Walfrid Ekman
Народився3 травня 1874(1874-05-03)
Стокгольм, Швеція
Помер9 березня 1954(1954-03-09) (79 років)
Гостад, Швеція
КраїнаШвеція Швеція
Діяльністьфізик, викладач університету
Alma materУппсальський університет
ГалузьОкеанологія
ЗакладУппсальський університет
Лундський університет
Науковий керівникВільгельм Б'єркнес
ЧленствоШведська королівська академія наук
Королівське фізіографічне товариство в Лундіd
Королівська академія наук і літератури в Гетеборзіd
Відомий завдяки:Створенню теорії спіралі Екмана
РідQ19976657?
БатькоFredrik Laurentz Ekmand
МатиCecilia Augusta Ekmand
Брати, сестриRolf Ragnar Ekmand
Thorsten Ekmand[1]
Sven Ekmand[1]
ДітиSara-Brita Ekmand
Нагороди

Вагн Вальфрід Е́кман (швед. Vagn Walfrid Ekman; нар. 3 травня, 1874 — пом. 9 березня, 1954) — шведський океанолог[2]. Створив теорію дрейфових (вітрових) та градієнтних течій у морі.

Біографічні дані

[ред. | ред. код]

Народився у Стокгольмі, у сім'ї гідрографа Фредеріка Лоренца Екмана. Сам був залучений до занять океанологією під час вивчення фізики в Уппсальському університеті, особливо після прослуховування курсу Вільгельма Б'єркнеса з гідродинаміки.

Під час експедиції на «Фрамі», Фрітьйоф Нансен відмітив що айсберги мають тенденцію дрейфувати не за напрямом переважаючого вітру, а під кутом 20°…40° праворуч. Б'єркнес запропонував своєму студентові Екману зайнятися цією проблемою і у 1905 році Екман опублікував свою теорію спіралі Екмана, котра пояснювала феномен, виявлений Нансеном, балансом між силами в'язкості в океані та силою Коріоліса, що виникає внаслідок обертання Землі[3].

Після закінчення докторантури в Уппсалі у 1902 році, Екман приєднався до Міжнародної лабораторії океанографічних досліджень (англ. International Laboratory for Oceanographic Research) в Осло, де пропрацював сім років, не лише розвиваючи свою теорію, але також працюючи над розробленням експериментальних методик та приладів, таких як вимірювач течії (Екманівська вертушка) та батометр Екмана.

З 1910 до 1939 він продовжував свої теоретичні та експериментальні дослідження в Лундському університеті, де обіймав посаду професора математики і математичної фізики. Його було обрано членом Шведської королівської академії наук у 1935 році.

Екман був також обдарованим співаком (бас), піаністом і композитором.

Активно працював до самої смерті у 1954 році.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Svenska män och kvinnor: biografisk uppslagsbok. 2 C—F / за ред. N. BohmanStockholm: Albert Bonniers Förlag, 1944. — Т. 2. — С. 370.
  2. Walin, Gösta. Vagn Walfrid Ekman. Nationalencyklopedin (Swedish) . Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 24 July 2016.
  3. Ekman, V. W. On the influence of the Earth's rotation on ocean currents [Архівовано 8 лютого 2016 у Wayback Machine.] // Arch. Math. Astron. Phys., 1905, B.2., №11 — P. 1-52.

Джерела

[ред. | ред. код]