Шагінян Мірель Яківна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шагінян Мірель Яківна
Народження17 травня 1918(1918-05-17)
Нахічевань-на-Дону, Ростовський округ, Область Війська Донського, Донська радянська республіка, РСФРР
Смерть24 лютого 2012(2012-02-24) (93 роки)
 Коктебель, Феодосійська міська рада, Автономна Республіка Крим, Україна
ПохованняКоктебельський цвинтар
Країна Росія
Жанрграфіка
НавчанняМосковський державний академічний художній інститут імені Василя Сурикова (1948)
Діяльністьхудожниця
ЧленСХ СРСР
БатькоХачатрянц Яків Самсоновичd
МатиШагінян Марієтта Сергіївна
У шлюбі зЦигаль Віктор Юхимович
ДітиЦигаль Сергій Вікторовичd

Мірель Яківна Шагінян (17 травня 1918, Нахічевань-на-Дону, з 1928 частина м. Ростова-на-Дону — 24 лютого 2012, Коктебель) — російська живописиця, член Спілки художників СРСР.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народилася 17 травня 1918 року, в родині Якова Самсоновича Хачатрянця (який викладав у Нахічеванській духовній семінарії) і Марієтти Шагінян (відома російська письменниця-фантастка). Мірель була першою і єдиною дочкою. Проживала сім'я в місті Нахічевань-на-Дону, яке знаходилось в передмісті Ростова-на-Дону і мало свою невелику вірменську діаспору.

Дитячі роки провела у Вірменії, де пішла до російської школи. Роками пізніше переїхала з батьками до Росії, в Кисловодськ, який знаходиться у Ставропольському краї. Там продовжила навчання[1].

Влітку, 1928 року відомий російський поет і маляр та за сумісництвом давній друг Марієтти, Максиміліан Волошин, запросив Шагінян з дочкою Мірель навідатись до нього в гості, в Коктебель. Марієтта приїхала до Криму. Оскільки в домі Волошина було дуже багато приїжджих гостей — кімнату для ночівлі вони зняли недалеко, у родини Павлових, але решту часу вони перебували в маєтку Максиміліана[2], де Мірель навчалась німецької мови у Анни Олександрівни Врубель:

Мама не бажала переривати мої заняття, тому в Коктебелі за мене взялася якась Юнге, але, на жаль, зараз вже не згадаю її імені, - з посмішкою розповідала художниця. - Вона так хвацько викладала, що я незабаром досить вільно могла висловлюватися, читала детективи Агати Крісті німецькою мовою і навіть писала диктанти готичним шрифтом. Ці знання знадобилися мені потім у Німеччині та Бельгії. У мами була теорія, що я повинна вивчити спочатку німецьку, потім англійську, а потім французьку мови. Однак я володіла англійською абияк, а ось до французької справа так і не дійшла[3]

.

Мірель дуже запам'яталась ця поїздка до Криму. Ось як вона пізніше згадувала Коктебель і гостювання у Волошина:

У будинку Волошиних одночасно відпочивало від 15 до 17 дітей, а стежила за нами позашлюбна дочка Максима - Любочка Назаревська. Ми жили на горищі, спали на матрацах і подушках, а ліжко Люби завжди було біля вікна, так як вона курила. Цікава публіка збиралася в цьому будинку, але для мене вони були просто друзями мами. З дітлахами і Марусею було здорово і весело, тому я завжди прагнула в Коктебель [4].

У 1931 році сім'я Шагінян переїхала до Москви, а у 1936 закінчила шкільний курс навчання і скоро вступила в Московський художній інститут імені Сурикова, адже ще з дитинства знала, що буде художницею[5].

Згодом вона одружилася з Віктором Цигалем[6], який разом з нею проходив практику в Криму, де її застала війна. Під час німецько-радянської війни художницю з матірю евакуювали на Урал, у Свердловськ, а батько вирішив зостатися в Москві. По приїзду свого чоловіка у Свердловськ Мірель народила дочку Олену.

У 1948 році вона закінчила інститут, а в тому ж році, коли Марієтта навідалась в Коктебель, вона вирішила подарувати дочці будинок, який придбала за мізерну ціну — 500 рублів. Саме в Коктебелі син Мірель і Віктора — Сергій, пішов до школи, але провчився там недовго (кілька місяців). Пізніше сім'я переїхала до Москви, де Сергій продовжив своє навчання в столичній школі.

Померла Мірель Яківна Шагінян 24 лютого 2012 року в Коктебелі. За заповітом похована на Коктебельському селищному цвинтарі.

Сім'я

[ред. | ред. код]

Творчість

[ред. | ред. код]

Найчисельніша і найвідоміша серія картин у Мірель Шагігян — про Африку. Саме в Африці вона побувала 16 разів, а згадки та спогади від цих подорожей написала у «Подорожніх нотатках» по Африці[7]. Також велика кількість картин у художниці — про Коктебель.

Роботи Мірель Шагінян знаходяться в:

У мистецтві

[ред. | ред. код]

Живописний портрет художниці у 1944 році виконав Олександр Дейнека[9].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. У перший клас пішла в російську школу у Вірменії, потім продовжила вчитися в Кисловодську. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  2. Вперше в Коктебель Марієтта Шагінян і її 11-річна дочка Мірель приїхали на запрошення М. А. Волошина в серпні 1929 р. . Мірель швидко перейнялася атмосферою будинку поета і освоїлася серед його мешканців. У той час садиба Волошина була переповнена гостями, тому Шагінян зняли кімнату для ночівлі неподалік у родини Павлових. Однак весь час вони проводили в будинку Волошиних. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  3. Згадки Шагінян Мірель Яківни про навчання німецької мови. koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  4. Розповідь Шагінян Мірель Яківни про Коктебель і будинок Максиміліана Волошина. koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  5. У 1936 р. М. Я. Шагігян закінчила школу і вступила на підготовче відділення Московського художнього інституту (згодом ім. Сурикова). koktebel.net. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  6. Перед німецько-радянською війною Мірель вийшла заміж за графіка Віктора Цигаля, з яким прожила щасливих 64 роки. Сім'я Цигаль-Шагінян влаштувалася в Коктебелі. ru.hayazg.info. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  7. З кінця 50-х років, з першої поїздки в Ефіопію, почалося знайомство художниці з Африкою, яке пробудило у Мірель інтерес до цього континенту, його екзотичну природу і життя його людей. Найзнаменитіша серія її картин присвячена Африці, в якій художниця побувала 16 разів. ru.hayazg.info. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  8. Будинок-музей М. А. Волошина пропонує вашій увазі виставку, присвячену 125-річчю від дня народження радянської письменниці та журналіста Марієтти Сергіївни Шагінян (21 березня (2 квітня) 1888 р. ) і 95-річчю від дня народження її дочки - художниці-живописця Мірель Яківни (17 травня 1918 р. ). Виставка познайомить вас із творчістю Марієтти і Мірель, розкриє взаємини матері і дочки з сім'єю Волошиних, відобразить роль Коктебеля в їхньому житті. /voloshin.crimea.ua. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 23. 08. 2015.(рос.)
  9. Дейнека, Александр Александрович // Художники народов СССР. Биобиблиографический словарь. — Москва : «Искусство», 1976. — Т. 3 (Георгадзе—Елгин). — С. 313. (рос.)