Адам Бременський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Адам Бременський або Адам з Бремену (нім. Adam von Bremen, перед 1050 — після 1081, за деякими даними, близько 1085) — північнонімецький хроніст.

Про його життя відомо мало. Вважається, що він прибув з верхньої Саксонії. Почесне звання магістр свідчить про вищу освіту.

У 1066 або 1067 році Адама було запрошено Адальбертом Гамбурзьким до Бременської єпархії. Адам був прийнятий каноніком Бременського кафедрального собору, і перед 1069 він став директором соборної школи. Незабаром він почав описувати історію Бремена, Гамбурга і північних земель в його праці «Діяння».

Його посада і місіонерська діяльність Бременської церкви дозволили йому збирати різнманітну інформацію щодо історії і географії північної Німеччини. Перебування при дворі данського короля Свена II Естрідсена надало йому можливість знайти інформацію про історію і географію Данії і Скандинавських країн.

Найвідомішою працею Адама Бременського є «Діяння архієпископів гамбурзької церкви» (лат. «Gesta Hammaburgensis Ecclesiae Pontificum») (бл. 1075, 4 книги, латинською мовою) — цінного джерела з історії та культури скандинавських народів та західних слов'ян. Цей твір ґрунтувався на хроніках, монастирських записах та документах з архівів Бременського архієпископства.

Хроніка складається з чотирьох книг, загальним об'ємом близько 200 сторінок друкарського тексту. Основне оповідання містить прозаїчну передмову, а закінчує працю віршований епілог гекзаметром. Перші три книги розповідають про походження саксів, в тому числі про їх завоювання та христианізацію Карлом Великим, географію східної Німеччини та історію Гамбург-Бременської єпархії. Четверта книга — «Опис північних островів» (лат. «Descriptio insularum aquilonis») присвячена географії, людям та звичаям Скандинавії та північних островів, включивши Вінланд.

Твори[ред.ред. код]