Ворскла (футбольний клуб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ворскла (Полтава))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Ворскла» Полтава
Повна назва ФК «Ворскла» Полтава
Засновано 5 січня 1955
Населений пункт Полтава, Україна
Стадіон «Ворскла» ім. Олексія Бутовського
Вміщує 24 795
Почесний президент Україна Костянтин Жеваго
Головний тренер Сергій Долганський (в. о.)
Ліга Прем'єр-ліга
2022-23 5 місце
Вебсайт vorskla.com.ua
Домашня
Виїзна
Запасна
Поточний сезон

«Во́рскла» — український футбольний клуб, що виступає у Прем'єр-лізі. Володар Кубка України 2009 року та дворазовий бронзовий призер чемпіонату України (1996—1997 і 2017—2018). Заснований 5 січня 1955 року.

До 1996 року «Ворскла» грала у першій лізі. Виборовши право грати у найвищому дивізіоні, команда з першої спроби посіла третє місце і отримала путівку до Кубку УЄФА. Бронза поки що залишається найвищим досягненням клубу в чемпіонатах України.

Колишні назви[ред. | ред. код]

  • «Колгоспник» (1955–1964)
  • «Колос» (1965–1967, 1973–1982)
  • «Сільбуд» (1968)
  • «Будівельник» (1969–1972)
  • «Ворскла» (1984–2003)
  • «Ворскла-Нафтогаз» (2003–2005)

Сучасна назва з 2005 року.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування і перші роки[ред. | ред. код]

У 1955 році в Полтаві створили команду «Колгоспник» — колектив мав представляти Полтавщину та спортивне товариство «Колос». Серед запрошених гравців місцевих футболістів було небагато, а найкращим серед полтавців був страж воріт Станіслав Басюк. Першим тренером команди призначили Костянтина Скрипченка — відомого у минулому воротаря «Динамо» (Київ) та «Стахановця» (Донецьк). Перші 2 роки (1955—1956) грав у першості України серед колективів фізкультури і вже у 1956 здобуває Кубок УРСР, перемігши у фіналі «Машинобудівник». Такий успіх підштовхнув керівництво до того, щоб добитися включення Колгоспника до всесоюзних змагань у класі «Б».

Виступи у класі «Б» (1957—1967)[ред. | ред. код]

Наступного, 1957 р. полтавці здобули право виступати у класі «Б», де провели 11 наступних сезонів. Перший сезон у класі «Б» «Колгоспник» завершив на 7 місці. Цього року у команді перші ігри провів нападник Євген Золотухін — найкращий бомбардир клубу у 1959, 1960 та 1961 рр. (всього — 38 голів у лізі). Але після закінчення першості головний тренер Йосип Лівшиц залишив команду і за ним пішло чимало важливих гравців. Тому наступного року команда опустилася на 14-те місце у чемпіонаті. У 1962 році Золотухін покинув клуб, але до «Колгоспника» повернувся відомий воротар Станіслав Басюк — у 1957 р. він починав кар'єру у Полтаві, згодом виступав за СКВО (Львів), ЦСКА (Москва) і луганські «Трудові резерви» (теперішня «Зоря»).

У 1965 році команда змінила назву на «Колос» і виступала під таким іменем до 1968 року, коли команду перейменовано на «Сільбуд».

З 1969 року полтавський колектив отримав нову назву — «Будівельник». Саме цього року у колективі кілька матчів зіграв нападник Юрій Ананченко — дворазовий володар Кубка СРСР у складі «Шахтаря». У 1968—1970 роках команда була середнячком у змаганнях другої групи класу «А», а після реорганізації радянського футболу у 1971 р. — постійним учасником ігор в українській зоні радянської другої ліги.

Виступи у другій лізі та виліт з неї (1971—1982)[ред. | ред. код]

З середини 1970 року клуб тренував Юрій Войнов (чемпіон Європи 1960), а до команди запросили, зокрема, 21-річного нападника Віталія Старухіна, який у першому ж сезоні забив 15 голів. У 1972 році Войнов залишив команду, а Старухін перейшов до донецького «Шахтаря». 1973 року команда відновила назву «Колос».

Знаковим для полтавського футболу став 1974 рік — новим наставником став колишній гравець команди Віктор Носов, а 7 травня у грі проти вінницького «Локомотива» (1:1) свої перші м'ячі забив 16-річний Іван Шарій — майбутній найкращий голеадор команди у історії. Проте, вже наступного року Носов поїхав до Донецька. Шарій забив у 1975 році 11 голів і його запросило київське «Динамо».

Місцеві гравці не могли виконувати високі завдання і команда виступала невдало у другій лізі — лише 16-те місце у 1976 році та 21-те у 1977-му. Зрештою, «Колос» попрощався зі статусом команди майстрів у 1982 році, коли полтавці посіли останнє 24-те місце в 6-й зоні другої ліги. Колектив перестав існувати. Більшість футболістів перейшла до «Кооператора», який грав в аматорській першості України. Продовжувала працювати ДЮСШ «Колос», яка мала стати фундаментом для створення нової команди.

1984 — ренесанс і нова назва[ред. | ред. код]

Взимку 1984 головну команду області відродили — під назвою «Ворскла». Повернулося багато гравців колишнього «Колоса» (Юрій Мармач, Іван Іванченко, Володимир Прокопиненко, Юрій Резник) і метою стало повернення до другої ліги радянського футболу. У сезоні 1984 полтавці пробилися до фінального турніру всеукраїнської першости серед КФК (колективів фізичної культури), але не зуміли виграти його. Наступного року «Ворскла» у вирішальній грі поступилася охтирському «Нафтовику» — 0:1. У 1986 році команда впевнено виграла аматорський чемпіонат УРСР і пробилася до другої ліги.

До Полтави після виступів у київському «Динамо» та одеському «Чорноморці» повернувся нападник Іван Шарій, приїхав колишній голкіпер «Таврії», «Шахтаря» і московського ЦСКА Олег Моргун, а колектив зайняв непогане 9-те місце (Шарій відзначився 22 рази). Наступного року «Ворскла» ще краще виступила, завоювавши «срібло» української зони. «Буковина (Чернівці)» набрала лише на 2 пункти більше. Кільканадцять ігор провів Андрій Ділай — колишній чемпіон СРСР у складі «Дніпра». Найкращим бомбардиром знову став Іван Шарій, який забив 20 м'ячів. Друге місце стало найвищим досягненням команди за всю історію виступів у чемпіонатах Радянського Союзу. У сезоні 1989 полтавці вдало зіграли у Кубку СРСР, коли дійшли до 1/16 фіналу, де у двоматчі виявилися слабшими від вищолігового «Жальгіріса» (1:0 і 1:5). У 1991 році стало зрозуміло, що це останній чемпіонат СРСР. Згідно з результатами українських команд у цій першості було сформовано вищу та першу ліги української національної першості у новому 1992 році. Але «Ворскла» виступила невдало — 19-те місце, тому у чемпіонатах України мусила починати з першої ліги.

Чемпіонати незалежної України (із 1992)[ред. | ред. код]

Фанати полтавської «Ворскли»
Автофани «Ворскли»

Надійним спонсором клубу від 1995 року став «Полтавгазпром». У першому ж сезоні у вищій лізі (1996/97), «ворскляни» здобули «бронзу» — найвищий результат в історії. Саме у тому сезоні «Ворскла» провела одну з найпамятніших матчів у своїй історії — проти київського «Динамо» (4:3)[1].

На воротах стояв досвідчений Андрій Ковтун, в обороні грали, зокрема, Олександр Головко, Станіслав Боровський та Володимир Дичко. У півзахисті діяли ветеран Іван Яремчук (учасник чемпіонатів світу з футболу 1986 та 1990 років та володар Кубка володарів кубків 1986 року у складі київського «Динамо»), Віктор Богатир, Віталій Кобзар та капітан Ігор Кислов, а у нападі грали найкращий в історії бомбардир клубу Іван Шарій та Ігор Чуйченко, який став найрезультативнішим футболістом «Ворскли» того сезону (забивши 14 голів).

Це дозволило команді стартувати у єврокубках. В сезоні 1997/98 «Ворскла» пройшла ризьку «Дауґаву» (перемоги 3:1 у гостях та 2:1 на власному полі) у попередньому раунді Кубка УЄФА, проте поступилася «Андерлехту» (Брюссель) у першому кваліфікаційному етапі — по 0:2 на виїзді і вдома.

Наступного року полтавці зайняли 5-те місце і спробували пробитися до Кубка УЄФА через Кубок Інтертото, але пройти відбір у Кубку Інтертото не змогли. «Ворскла» ще раз вийшла у зону єврокубків після успішного сезону 1999/2000, коли клуб посів 4-те місце в чемпіонаті. В атакувальний діях вдало грали Віталій Кобзар та нападники Володимир Мазяр і Олександр Мелащенко, у півзахисті — Сергій Онопко (молодший брат відомого українського та російського футболіста Віктора Онопка), Олександр Омельчук та білоруси Михайло Маковський і Володимир Маковські, у звхисті — Ігор Мачоган, Сергій Баланчук та Віктор Доценко. На воротах грав Андрій Ковтун. Але в Кубку УЄФА жереб вибрав суперником українців «Боавішту» — португальці виграли обидві гри по 2:1. Цього сезону з Полтави пішли віковий воротар Андрій Ковтун, на місце якого взяли Сергія Долганського та нападника Олександра Мелащенка, якого купило «Динамо» (Київ). Долганський став одним з найстабільніших футболістів «Ворскли» у наступних сезонах.

Під час Помаранчевої революції 2004 року команду відмовився фінансувати найбільший спонсор НАК «Нафтогаз України». Вперше вона постала перед реальною загрозою зникнення, хоча була однією з найкращих в Україні. Тоді величезну підтримку клубу надали Констянтин Живаго, виконавчий директор Ferrexpo, який став почесним президентом команди, та Олег Бабаєв – політик та підприємець, який досі є президентом клубу.[2]

Сучасна історія команди[ред. | ред. код]

Володимир Чеснаков

Сезон 2008/09 став для «Ворскли» найуспішнішим за останні роки — попри перехід одного з лідерів команди Сергія Кравченка до «Динамо» (Київ) полтавці фінішували на 5-й позиції у чемпіонаті України і виграли перший трофей в історії клубу, Кубок України 2009.

Посівши у сезоні 2010/11 шосте місце у чемпіонаті України команда отримала право на участь у кваліфікації до Ліги Європи. Подолавши 3 етапи кваліфікації виграла у таких команд як «Гленторан» (5:0), «Слайго Роверз» (2:0) та «Динамо» (Бухарест) (5:3). У груповому етапі чемпіонату здобула всього два очка за нічиї із «Стандардом» (0:0) та «Копенгагеном» (1:1).

Завершення єврокубкового сезону 2011/12 було затьмарене достроковим розірванням контракту із боку головного тренера команди Миколи Павлова із яким «Ворскла» досягала успіхів починаючи з 2007 року. Перед початком нового сезону команда залишилася без тренера. Сезон 2012/13 став для «Ворскли» випробуванням, адже окрім проблем із тренерами, команда втратила багато талановитих футболістів: завершили кар'єру Дмитро Єсін та Василь Сачко, а в зимове міжсезоння з команди було продано трьох системоутворюючих гравців: Євгена Селіна, Романа Безуса та Олега Краснопьорова.

Сезон 2013/14 для команди розпочався із призначення нового головного тренера, яким став ветеран команди та місцева футбольна зірка Василь Сачко. У сезоні 2014/2015 разом з ним клуб отримав місце у відборі до Ліги Європи. В наступному сезоні вони намагалися пробратися до групового етапу. Суперником стала «Жиліна». Перший матч був дуже невдалий — 2:0 на користь суперника. Але у наступному матчі все змінилося. «Ворскла» тягнучи до останніх хвилин екстра-тайму вже зробила рахунок 3:0. І за 4 секунди до кінця матчу пропустила гол — 3:1. За правилами м'яча на виїзді команда залишає відбір.

У 2016 році «Ворскла» вдруге поспіль отримала право зіграти у Лізі Європи (у стартовому раунді за підсумками двох матчів поступилася загребському «Локомотиву»[3]). Протягом сезону клуб відчував фінансові проблеми, що стало причиною втрати цілої групи гравців основного складу[4].

В сезоні 2017-18 посіла третє місце і вдруге в своїй історії виборола бронзові медалі УПЛ.

У сезоні 2019-20 на чолі з Юрієм Максимовим стала фіналістом Кубка України.

Уболівальники[ред. | ред. код]

Соціологічне опитування, проведене 2011 року, показало, що «Ворсклу» підтримують 4 % футбольних уболівальників центру країни та близько 1 % усіх уболівальників України (9-те місце за популярністю)[5], а відповідно до аналізу пошукових запитів в Інтернеті 2012 року клуб був 8-м в Україні (1,5 % пошукових запитів)[6].

У сезоні 1995/96 «зелено-білі» виграли першу лігу й стали найвідвідуванішою командою першості — їхні домашні матчі збирали в середньому 8,5 тисячі глядачів. Успішні виступи у вищій лізі наступного сезону (бронзові медалі) спричинили черговий злет відвідування — на полтавський стадіон того сезону ходили найбільше в Україні, матчі збирали в середньому майже 13 тисяч осіб.

На стадіоні «Ворскла» найвідданіші вболівальники підтримують клуб у 22-му секторі. Фани «Ворскли» приятелюють з уболівальниками «Чорноморця» й «Шахтаря», а неприятелями вважають фанатів «Металіста», «Карпат», «Динамо», «Зорі», «Іллічівця», «Металурга» (Донецьк) та «Арсенала»[7].

Відвідування[ред. | ред. код]

Середня відвідуваність домашніх матчів «Ворскли» у чемпіонаті країни:

  • Сірий — друга ліга
  • Салатовий — перша ліга

Усі сезони[ред. | ред. код]

Чемпіонати Радянського Союзу[ред. | ред. код]

Чемпіонати України[ред. | ред. код]

Єврокубки[ред. | ред. код]

«Ворскла» перед матчем з «Копенгагеном»
Сезон Турнір Раунд Клуб Вдома На виїзді Загалом
1997—98 Кубок УЄФА 1Q Латвія Даугава (Рига) 2-1 3-1 5-2
2Q Бельгія Андерлехт 0-2 0-2 0-4
2000—01 Кубок УЄФА 1Q Північна Македонія Работнічкі 2-0 2-0 4-0
1 Португалія Боавішта 1-2 1-2 2-4
2009—10 Ліга Європи УЄФА Плей-оф Португалія Бенфіка 2-1 0-4 2-5
2011—12 Ліга Європи УЄФА 2Q Північна Ірландія Гленторан 3-0 2-0 5-0
3Q Ірландія Слайго Роверз 0-0 2-0 2-0
Плей-оф Румунія Динамо (Бухарест) 2-1 3-2 5-3
Груповий етап Данія Копенгаген 1-1 0-1 1-2
Німеччина Ганновер 96 1-2 1-3 2-5
Бельгія Стандард (Льєж) 1-3 0-0 1-3
2015—16 Ліга Європи УЄФА 3Q Словаччина Жиліна 3–1 дч 0–2 3–3 (ч)
2016—17 Ліга Європи УЄФА 3Q Хорватія Локомотива 2–3 0–0 2–3
2018—19 Ліга Європи УЄФА Груповий етап Англія Арсенал (Лондон) 0-3 2-4 2-7
Азербайджан Карабах (Агдам) 0-1 1-0 1-1
Португалія Спортінг (Лісабон) 1-2 0-3 1-5
2021-22 Ліга конференцій УЄФА 2Q Фінляндія КуПС (Куопіо) 2-3 дч 2-2 4-5
2022-23 Ліга конференцій УЄФА 2Q Швеція АІК (Стокгольм) 0-2 3-2 3-4
2023-24 Ліга конференцій УЄФА 2Q Грузія Діла (Горі) 2-1 1-3 3-4
І В Н П М О
Усього: 37 14 5 18 47-57 32

Кращі бомбардири в ЄК: Віталій Кобзар і Олександр Мелащенко - по 3 гола

Досягнення[ред. | ред. код]

Відомі футболісти[ред. | ред. код]

Футболіст року в Україні — номінанти[ред. | ред. код]

Сергій Кравченко

Топ-50[ред. | ред. код]

У 2010 році інтернет-видання Football.ua провело опитування і надрукувало список найкращих гравців в історії клубу:[9][10].

  1. Юрій Москалець
  2. Іван Шарій
  3. Ігор Кислов
  4. Геннадій Медведєв
  5. Іван Іванченко
  6. Сергій Чуйченко
  7. Дебатік Цуррі
  8. Юрій Резник
  9. Віталій Кобзар
  10. Йован Маркоський
  11. Віктор Бичков
  12. Сергій Долганський
  13. Володимир Войтенко
  14. Анатолій Дяченко
  15. Вазген Манасян
  16. Сергій Онопко
  17. Олександр Піндєєв
  18. Борис Карпенко
  19. Степан Котора
  20. Арменд Даллку
  21. Василь Сальков
  22. Сергій Доронченко
  23. Євген Назарук
  24. Віктор Петрук
  25. Василь Сачко
  26. Олександр Омельчук
  27. Віталій Бардешин
  28. Борис Маслов
  29. Андрій Ковтун
  30. Андрій Хомин
  31. Сергій Лукаш
  32. Ігор Мачоган
  33. Анатолій Хижняк
  34. Станіслав Басюк
  35. Олег Моргун
  36. Володимир Борисов
  37. Олег Кривенко
  38. Григорій Ярмаш
  39. Ігор Костюк
  40. Володимир Попіневський
  41. Анатолій Вітков
  42. Андрій Пятов
  43. Анатолій Штриголь
  44. Петро Ротань
  45. Віталій Старухін
  46. Юрій Мармач
  47. Віктор Носов
  48. Сергій Кравченко
  49. Лер Гедеванішвілі
  50. Володимир Дичко

Тренери[ред. | ред. код]

Склад команди[ред. | ред. код]

Станом на 18 березня 2024 року відповідно до офіційної заявки на сайті ПЛ
Поз. Нац. Гравець
7 ВР Україна Павло Ісенко
61 ВР Україна Олександр Домолега
96 ВР Україна Даніїл Єрмолов
5 ЗХ Бразилія Лукас Рамірес
9 ЗХ Україна Віктор Корнієнко
17 ЗХ Україна Володимир Чеснаков (капітан)
18 ЗХ Україна Євген Павлюк
21 ЗХ Албанія Сільвіо Вокррі
25 ЗХ Гана Наджееб Якубу
27 ЗХ Україна Ілля Крупський
29 ЗХ Україна Андрій Бацула
50 ЗХ Малі Ібраїм Кане
74 ЗХ Бразилія Сантана
95 ЗХ Бразилія Феліпе Родрігес
Поз. Нац. Гравець
4 ПЗ Україна Ігор Пердута (віце-капітан)
6 ПЗ Україна Олександр Скляр (2-ий віце-капітан)
24 ПЗ Україна Антон Глущенко
30 ПЗ Україна Іван Нестеренко
33 ПЗ Україна Сергій Мякушко
38 ПЗ Україна Артем Челядін
44 ПЗ Україна Данило Хрипчук
65 ПЗ Іспанія Амількар Коджові
77 ПЗ Албанія Ардіт Толі
92 ПЗ Франція Самбу Сіссоко
11 НП Україна Руслан Степанюк
20 НП Бразилія Тіагуіньо
22 НП Україна Микола Ковталюк
43 НП Україна Владислав Островський

Юнацький склад (U-19)​[ред. | ред. код]

Станом на 18 березня 2024 року відповідно до офіційної заявки на сайті ПЛ
Поз. Нац. Гравець
41 ВР Україна Іван Ширяєв
49 ВР Україна Даниіл Гречко
71 ВР Україна Дмитро Ященко
73 ВР Україна Павло Сілко
32 ЗХ Україна Ілля Корсун
35 ЗХ Україна Данило Ізотов
48 ЗХ Україна Артем Горобець
55 ЗХ Україна Денис Селін
62 ЗХ Україна Едуард Романець
26 ПЗ Україна Станіслав Прус
40 ПЗ Україна Дмитро Черниш
45 ПЗ Україна Олександр Шевченко
47 ПЗ Україна Нікіта Багінський
51 ПЗ Україна Максим Кривобок
Поз. Нац. Гравець
52 ПЗ Україна Нікіта Крохмаль
54 ПЗ Україна Дмитро Крецул
56 ПЗ Україна Нікіта Стріляний
58 ПЗ Україна Микита Оденцов
59 ПЗ Україна Павло Хоменко
64 ПЗ Україна Богдан Касимов
69 ПЗ Україна Віталій Тіщенко
79 ПЗ Україна Демид Булгатов
39 НП Україна Ярослав Рязанцев
53 НП Україна Вадим Бугай
57 НП Україна Тарас Галас
63 НП Україна Максим Кухта
99 НП Україна Артем Сердюк

Емблеми клубу[ред. | ред. код]

Форма і стилістика логотипу:

Форма – геральдичний щит, що складається із кількох базових символів клубу;

Стиль – неокласицизм і авторське рішення з урахуванням характеру регіону;

Основні кольори сучасної емблеми клубу:

а) білий, зелений — офіційні кольори клубу;

б) бордово-малиновий — колір герба міста;

в) золотисто-жовтий — колір перемоги й достатку.

Базові символи емблеми:

  • Круглий картуш і рік заснування клубу — точка відліку великого початку;
  • Геральдичні крила, що обрамлюють картуш — прагнення до найвищих цілей;
  • Символічна стрічка з назвою клубу — інформативна презентація назви клубу;
  • Центральний щит — символ міцного захисту і неприступності;
  • Стріла і лук в нижній частині — готовність вистрілити будь-якої миті;
  • М'яч — головний футбольний символ (правильне розташування чорних ромбів);
  • Чотири шестикінечні зірки — головні символи герба міста — символи світла й успіху.[11]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дубина, Олег. Виповнилося 20 років з дня легендарної перемоги «Ворскли» над «Динамо» (ВІДЕО). doa.in.ua (uk-ua) . Архів оригіналу за 14 лютого 2017. Процитовано 14 лютого 2017.
  2. “Ворскла” – одна з провідних футбольних команд України - ipoltavets.com (укр.). 26 вересня 2022. Процитовано 28 вересня 2022.
  3. Дубина, Олег. «Ворскла» зі скандалом попрощалася з Європою. doa.in.ua (uk-ua) . Архів оригіналу за 22 лютого 2017. Процитовано 21 лютого 2017.
  4. Дубина, Олег. Бартулович: скоріш за все залишу «Ворсклу» (ФОТО). doa.in.ua (uk-ua) . Архів оригіналу за 22 лютого 2017. Процитовано 21 лютого 2017.
  5. Футбольна країна [Архівовано 2 травня 2014 у Wayback Machine.] (соціологічне дослідження)
  6. «Динамо» є найпопулярнішим футбольним клубом України в «пошукачах» (ТСН, 16.10.2012). Архів оригіналу за 4 березня 2014. Процитовано 2 серпня 2014.
  7. Фанатские союзы. Архів оригіналу за 21 лютого 2015. Процитовано 21 лютого 2015.
  8. У сумарній цифрі враховано по 3 очки за перемогу
  9. 50 лучших. Ворскла (часть первая) [Архівовано 13 квітня 2015 у Wayback Machine.] (рос.) / Football.ua [Архівовано 10 червня 2017 у Wayback Machine.]
  10. 50 лучших. Ворскла (часть вторая) [Архівовано 17 травня 2017 у Wayback Machine.] (рос.) / Football.ua [Архівовано 10 червня 2017 у Wayback Machine.]
  11. Символіка ФК «Ворскла». Офіційний сайт ФК «Ворскла» Полтава. Архів оригіналу за 27 березня 2019. Процитовано 24 травня 2018.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Романенко А. М. Футбол-85. Довідник-календар. — Київ: Здоров'я, 1985. — 120 с.
  • Романенко А. М. Футбол-86. Довідник-календар. — Київ: Здоров'я, 1986. — 152 с.
  • Романенко А. М. Футбол-87. Довідник-календар. — Київ: Здоров'я, 1987. — 120 с.