Літургія передосвячених дарів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Літургія передосвячених дарів, також Літургія ранішеосвячених дарів (грец. Λειτουργία Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων), також Літургія Григорія Двоєслова - літургія, під час якої пропонуються для причастя Святі Дари, освячені на попередній повній літургії за чином Василя Великого або Іоанна Златоуста і зберігаються в ковчежці на престолі або, рідше, на жертовнику.

Історія[ред.ред. код]

Складання чину Літургії передосвячених дарів звичайно приписується Папі Римському Григорію Великому (Двоєслову). Однак у богослужбових рукописах до XVI століття вона не має такої атрибутації. Єрусалимський патріарх Досифей II (XVII століття) пише: «Передосвячених дарівлітургія прийнята від наступників апостольських і не є творінням Григорія Двоеслова»[1].

Шостий Вселенський Собор 52-м правилом затвердив повсюдне вчинення Передосвячених літургії в дні Святої Чотиридесятниці, щоб не позбавляти вірних таємничого спілкування з Господом і разом з тим не порушувати посту і покаяння вчиненням урочистої повної літургії.

У сучасній практиці Православної Церкви служиться в середу і п'ятницю Святої Чотиридесятниці, у полієлейні (Іверської ікони Божої Матері, 1-го і 2-го набуття глави Іоанна Предтечі, 40 Севастійських мучеників), храмові свята, в четвер 5-тої седмиці Великого посту і з понеділка по середу Страсної Седмиці. Можливе її вчинення в переддень свята Благовіщення (24 березня (7) квітня). До 1930 року у Києво-Печерській Лаврі також відбувалася щоденно в седмічні дні Великого посту (крім його перших двох днів), що було пережитком Студійського статуту, який панував у Російській Церкві до XV століття. Нині ця традиція втрачена.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Смирнов-Платонов П. Г., прот. О литургии Преждеосвященных Даров. М., 1850. С. 45-46

Посилання[ред.ред. код]