Туристичний килимок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Згорнений туристичний килимок зі спінених полімерів

Туристичний килимок (розмовне «карімат», «каремат», «пінка») — килимок для підвищення комфорту лежачої чи сидячої людини на непризначених для цього поверхнях. Туристичні килимки захищають тіло людини (чи інші розміщені на ньому предмети) від прохолоди, вологи та нерівностей поверхні. В умовах туристичного походу підкладається під спальний мішок. Килимок розміщують на дні намету, підлозі чи безпосередньо на землі.

Поширена назва «карімат» походить від однойменних (англ. Karrimat) килимків британського підприємства з виробництва туристичного спорядження Karrimor, заснованого 1946 року.

На сьогодні поширені два типи туристичних килимків: килимки зі спінених полімерів та надувні килимки. Обидва типи використовують повітряну ізоляцію.

Килимки із спінених полімерів[ред.ред. код]

Найпоширенішими в Україні є саме туристичні килимки із спінених полімерів.[1] Такі килимки виготовляють з одного чи кількох прошарків спіненого поліетилену (PE), можливо, у поєднанні з прошарками фольги для підвищеної теплоізоляції. Іншим поширеним матеріалом є етиленвінілацетат (EVA), який має кращі теплоізоляційні властивості, але й більший об'єм.

Для підвищення товщини та пружності килимка у розгорненому вигляді також виготовляють килимки з певною текстурою чи формою. Це також використовують для затримки повітря в утворених комірках, а відтак — вищої теплоізоляції.

Надувні килимки[ред.ред. код]

Надувні туристичні килимки, порівняно із пінополімерними килимками, мають перевагу у кращому згладжуванні нерівностей поверхні. Вони поділяються на похідні надувні матраци та самонадувні килимки.

Надувні матраци[ред.ред. код]

Надувні матраци становлять водо- та повітренепроникну оболонку (поліхлорвініл, поліестер), яка потребує зовнішній чинник тиску для надування, зазвичай — насос чи оральне надуття. Через значну товщину матрацу, повітря всередині нього циркулює і шляхом конвекції відбуваються значні втрати тепла.[1] Складніші моделі матраців знижують цей ефект через розбиття внутрішньої порожнини на комірки чи заповнення її деяким матеріалом, таким як пух чи синтетичний наповнювач.

Самонадувні килимки[ред.ред. код]

Самонадувний туристичний килимок

На відміну від звичайних надувних матраців, наповнювачем оболонки самонадувних килимків є пружний спінений полімер з відкритими порами (наприклад, спінений поліуретан, PU). Завдяки наповнювачу такі килимки здатні повністю чи частково самостійно наповнюватися повітрям. Водночас вони позбавлені внутрішньої конвекції.

Самонадувні килимки було винайдено у США у 1971 році та тривалий час захищено патентами фірми Cascade Designs. Проте після закінчення терміну цих патентів, виробляти самонадувні килимки почали й інші підприємства. До середини 1990-х цей тип килимків став найпоширенішим видом туристичних килимків у країнах заходу.

Поширений розмір таких килимків — 183×51 см, типова вага — в межах 0,5–1 кг.

Примітки[ред.ред. код]