Рекреація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рекреа́ція — це система заходів, пов'язана з використанням вільного часу людей для їх оздоровчої, культурно-ознайомчої і спортивної діяльності на спеціалізованих територіях, які розташовані поза їх постійним помешканням. Рекреація охоплює всі види відпочинку. Відновлення здоров'я і працездатності шляхом відпочинку на лоні природи, або під час туристичної поїздки з відвіданням національних парків, архітектурних пам'яток, музеїв.

Для того щоб розуміти термін "рекреація" необхідно зрозуміти саме слово. Слово "рекреація" є іншомовним, у англійській мові пишеться "recreation"; "creation" - створення, вироблення; "re" - вказує на дію по новому. Отже вірне розуміння слова "рекреація" це "створення\вироблення" знову того що вже було (і для уточнення "чого вже нема цілком, чи в більшості"). У англійській мові слово "Creator" означає "Творець", у розумінні Хто створив природу і здібності (н.п. мистецтва) у людині. Отож коли мова йдеться про рекреацію, вірніше значення цього терміну є "відтворювати" чи то оригінальне середовище забрудненої ріки, чи екосистему зі спілкою тварин у ній, чи розвалений парк архітектури збудованим вже не Творцем а працьовитою людиною, чи емоційні та інтелектуальні сили людини. Рекреаційним заняттям варто вважати те заняття що не просто відпочинок, гра, чи самозадоволення.

В понятті "рекреація у спеціально відведених ділянках" і понятті "рекреація для відтворення природного середовища, культури (н.п. способом реставрації архітектурних споруд)". Рекреація як "відпочинок у кінці тижня" і рекреація як "оздоровлення з відбудови навколишнього середовища (культурно важливих місцевостей, монументів, структур).


В поняття рекреація включають:

  • розширене відтворення фізичних, інтелектуальних та емоційних сил та етикету способом очищення, відновлення та будування природнього середовища (річки, парку, лісу, ландшафтного феномену, заповідника)
  • розширене відтворення фізичних, інтелектуальних та емоційних сил та етикету способом збереження місцевостей з культурно важливим значенням (пам'ятки архітектури, археологічної ділянки)
  • будь-яка гра, розвага, яка використовується для відновлення фізичних та розумових сил
  • найбільший сегмент індустрії дозвілля, що швидко розвивається, зв'язаний з участю населення в активному відпочинку на відкритому повітрі, проводиться переважно на вік-енд (у вихідні та святкові дні)
  • перебудова організму і людських популяцій, що забезпечують можливість активної діяльності за різних умов характеру і змін навколишнього середовища
  • цивілізований відпочинок, що забезпечується різними видами профілактики захворювань в стаціонарних умовах екскурсійно-туристичними заходами, в процесі занять фізичними вправами.

Розрізняють:

  • Короткотермінову рекреацію (з поверненням на ночівлю в постійне місце проживання)
  • Тривалу

Дивіться також[ред.ред. код]


Джерела[ред.ред. код]

Фоменко Н.В. Рекреаційні ресурси та курортологія