Ядерний реактор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ядерний реактор
Ядерний реактор
Crocus-p1020491.jpg
Серцевина дослідницького реактора CROCUS (Швейцарія)
Тип реактора графітові, водо-водяні та ін.
Призначення реактора дослідницькі, енергетичні
Технічні характеристики
Теплоносій вода, натрій, вуглекислий газ, дифеніл
Паливо металічний уран
діоксид урану
Розробка
Конструктор (керівник) керівник Е. Фермі (США)
керівник Курчатов І. В. (СРСР)
Будівництво та експлуатація
Підприємство виробник Перший реактор типу СР-1
Чиказький університет Чикаго
Місцезнаходження Чикаго США
Перший пуск 1942 (США), 1946 (СРСР)

Атомний реактор — пристрій для одержання енергії за рахунок керованої реакції поділу ядра.

Загальні дані[ред.ред. код]

Існує кілька типів атомних реакторів, усі вони використовують ядерну ланцюгову реакцію поділу. Перший реактор типу СР-1[1] був збудований і запущений у Чиказькому університеті США під керівництвом Е. Фермі в 1942, (в СРСР в 1946 — лабораторія № 2 АН СРСР Москва). Розпад ядер відбувається в активній зоні реактора, у якій зосереджене ядерне паливо, і супроводжується вивільненням значної кількості енергії.

Класифікація реакторів[ред.ред. код]

Реактори розрізняють:

Аварії на АЕС[ред.ред. код]

3а час експлуатації відбулося кілька серйозних аварій[2] на таких установках, найбільша в 1986 на атомній електростанції в Чорнобилі (Чорнобильська катастрофа), де відбувся витік, що викликав пожежу й радіоактивне зараження великої території. У Гаррісбурзі, Пенсильванія, США, у 1979 відбулася аварія через електричне, механічне ушкодження і помилки оператора, в результаті якої відбувся витік радіоактивної речовини; у 1957 в Англії (Віндскейл) була зруйнована серцевина реактора, відбувся викид радіоактивної речовини в атмосферу.

Аварія на Першій Фукусімській АЕС, Фукусіма-1, в Японії, яка сталася в березні 2011 відразу на чотирьох блоках, супроводжувалася руйнуванням реакторного відділення і попаданням радіоактивних речовин в атмосферу і водне середовище, що з урахуванням високої густоти заселення забруднених районів створило загрозу катастрофічних наслідків для місцевого населення — зокрема, і для країни — в цілому.

Джерела[ред.ред. код]

  • Павлович В. М. (2009). Фізика ядерних реакторів. Чорнобиль: НАН України. Інститут проблем безпеки АЕС. ISBN 978-966-02-5204-2. 

Примітки[ред.ред. код]

  1. Свою назву: СР-1 — перший у світі ядерний реактор отримав від абревіатури слів: Chicago Pile-1, що в перекладі може означати «Чиказький штабель-1» або «Чиказька дровітня-1».
  2. Міжнародна шкала ядерних подій