Вегетаріанство: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
мНемає опису редагування
Рядок 148: Рядок 148:
* [[Наталія Орейро]]
* [[Наталія Орейро]]
* [[Бред Пітт]]
* [[Бред Пітт]]
* [[Наталі Портман]]<ref>[http://www.lenta.ru/news/2011/04/12/natalie/ Натали Портман отказалась от вегетарианской диеты]{{ref-ru}}</ref>
* [[Наталі Портман]] (сувора вегетаріанка)
* [[Алісія Сілверстоун]]
* [[Алісія Сілверстоун]]
* [[Лів Тайлер]]
* [[Лів Тайлер]]
Рядок 170: Рядок 170:
* [[Бенжамін Спок]]
* [[Бенжамін Спок]]
* [[Томас Едісон]]
* [[Томас Едісон]]
* [[Альберт Ейнштейн]] (став вегетаріанцем приблизно за рік до смерті<ref>{{cite web|url=http://www.ivu.org/history/northam20a/einstein.html|title=History of Vegetarianism&nbsp;— Albert Einstein|accessdate=2009-03-14|archiveurl=http://www.webcitation.org/60qXuuOVL|archivedate=2011-08-11}}</ref>)
* [[Альберт Ейнштейн]]
* [[Еміль Золя]]
* [[Еміль Золя]]


Рядок 189: Рядок 189:
* [[Чарлз Менсон]]
* [[Чарлз Менсон]]
* [[Волкерт ван дер Граф]] (вбивця [[Пім Фортейн|Піма Фортейна]])
* [[Волкерт ван дер Граф]] (вбивця [[Пім Фортейн|Піма Фортейна]])

== Відомі колишні вегетаріанці ==
* [[Дрю Берімор]]<ref>[http://www.kleo.ru/items/news/2011/12/21/drew.shtml Дрю Бэрримор отказалась от вегетарианства]{{ref-ru}}</ref>

== Див. також ==
* [[Веганізм]]


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 13:59, 12 березня 2012

Вегетаріанські продукти

Вегетаріа́нство — спосіб життя за якого людина відмовляється від вживання їжі, яку було отримано завдяки вбивству тварин. У деяких випадках прихильники вегетаріанства відмовляються від будь-якої їжі тваринного походження взагалі.

Вегетаріанці відмовляються від вживання тваринного та пташиного м'яса, риби та морських продуктів тваринного походження. Гриби традиційно відносяться до вегетаріанських продуктів. Молочні продукти, яйця та мед є суперечливими продуктами.

Деякі вегетаріанці, окрім відмови від їжі тваринного походження, відмовляються від:

  • одягу та іншої продукції, частини якої виготовлені з натурального хутра, шкіри тощо;
  • продукції, до складу якої входять компоненти тваринного походження (гліцерин, желатин тощо);
  • продукції, що проходила тестування на тваринах

Різновиди вегетаріанства

Лакто-вегетаріанство

Вживані продукти тваринного походження: молоко, сир, кефір та інші молочні продукти. Більшість класичних вегетаріанців у Індії та середземноморських регіонах (наприклад, піфагорейці були лакто-вегетаріанцями.

Ово-вегетаріанство

Вживані продукти тваринного походження: яйця

Ово-лакто-вегетаріанство

Вживані продукти тваринного походження: молочні продукти, яйця.

Веганізм

Докладніше: Веганізм
Лого першого веганського товариства, зареєстрованого в 1944 році.

Також має назву суворе вегетаріанство. Прихильники веганізму (вегани) вживають винятково їжу рослинного походження та, зазвичай, бойкотують будь-яку продукцію, під час виробництва якої у той чи інший спосіб використовувалися продукти тваринного походження. Часто прихильниики веганізму не вживають мед.

Види продуктів харчування, що допускаються в різних напрямках вегетаріанства
  М'ясо (включаючи рибу і морепродукти) Яйця Молоко Мед
Лакто-ово-вегетаріанство
Ні
Так Так Так
Лакто-вегетаріанство
Ні
Ні Так Так
Ово-вегетаріанство
Ні
Так Ні Так
Веганство
Ні
Ні Ні Не завжди[1][2][3]
Сиромонохарчування
Ні
Ні Ні Ні

Фрутаріанство

Вживання переважно сирих фруктів та овочів

Інші дієти

Наступні дієти не є вегетаріанськими, адже можуть дозволяти їжу, отриману за допомогою вбивства тварин, але наявність в них такої їжі обмежена:

Пескаріанство (англ. pescetarianism) — відмова від червоного м'яса. Вживання риби та морських продуктів.

Поллотеріанство (англ. pollotarianism) — відмова від червоного м'яса. Вживання риби та білого пташиного м'яса.

Флексітаріанізм (англ. Flexitarianism) — помірне або епізодичне вживання у їжу м'яса, птахів, риби, морських продуктів.


Сироїдіння — вживання у їжу тільки сирих або таких, продуктів, які не пройшли термічної обробки.

Історія

Піфагор

Вегетаріанство практикувалося протягом тисячоліть у країнах, де були розповсюджені такі релігії, як Буддизм, Індуїзм, Джайнізм. Вегетаріанцями також були прихильники різних філософських шкіл (наприклад, піфагорійці) та представники творчої та наукової інтелігенції. У Індії, за різними даними вегетаріанцями є від 15 %-20 % до 80 % усього населення країни. Тому до появи терміну «вегетаріанство», ця дієта мала назву «індійської» або «піфагорейської»

Наприкінці ХХ сторіччя вегетаріанство поширилося серед деяких політичних груп, таких як прихильників руху straight edge та серед анархістів.

Причини

Нижче наведені деякі з причин, через які люди стають вегетаріанцями:

  • релігійні переконання (Буддизм, Індуїзм, Джайнізм, деякі напрямки християнства — наприклад Адвентисти сьомого дня та ін.)
  • етичні причини
  • зменшення страждань тварин від сучасного промислового тваринництва
  • збереження та/або покращення здоров'я
  • екологічні причини — зменшення забруднення навколишнього середовища та знищення природних ресурсів
  • алергія на тваринні продукти та не прийняття їх організмом.
  • недоступність деяких продуктів тваринного походження (зустрічається найчастіше у країнах, що розвиваються з високим рівнем бідності)
  • Економія коштів - вегетаріанська дієта здатна тією чи іншою мірою зекономити кошти, що витрачаються на споживання м'ясних продуктів. За неперевіреними даними самих вегетаріанців, вегетаріанська дієта може заощадити в середньому чотири тисячі доларів на рік (дані по США).[4] Відома також історія про те, що Бенджамін Франклін став вегетаріанцем, взявши до уваги крім дієтичних міркувань міркування економії грошей: так він міг витрачати зекономлені кошти на книги.
Екологічні причини

Виробництво м'яса в сучасних умовах і масштабах — одна з причин сучасного загрозливого стану навколишнього середовища.[5][6] Нижче наводяться деякі факти:

Для порівняння: весь світовий транспорт разом узятий (машини, літаки і кораблі) виробляє 13,5% усіх парникових газів. Одне лише зменшення споживання м'яса до 70 г на тиждень на особу вже допомогло б заощадити 20 трильйонів доларів, що витрачаються на боротьбу із зміною клімату.[7] При виробництві одного кілограма яловичини викид CO2 в атмосферу еквівалентний викиду CO2середньостатистичного європейського автомобіля на кожні 250 км, а що споживається при цьому енергії достатньо для роботи однієї 100-ватної лампочки протягом майже 20 днів.[8]

  • Тваринництво - одна з причин зникнення тропічних лісів. Пряма - під пасовища, і непряма - під соєві плантації. Більша частина отриманого в такий спосіб м'яса експортується в США і Західну Європу. На сьогоднішній день зникнення лісів є причиною 20% всіх викидів парникових газів.
  • На тваринницьких фермах Європи та Америки використовують антибіотики в цілях профілактики захворювань, тому що в умовах скупченості та стресу тварини багато хворіють. Це саме по собі не тільки джерело забруднення вод, а й причина виникнення мікроорганізмів, стійких до дії антибіотиків. Стійкі форми бактерій виявлені на 20% голландських свиноферм, 21% птахоферм і 3% корівників. У цій же країні хворі фермери і ветеринари в лікарнях відразу ізолюються від інших пацієнтів.
  • Всього 10% енергії та 15% білка, укладених в рослинах, перетворюються в протеїн корови. Вчені з Корнелльського університету підрахували, що якщо б населення штату Нью-Йорк перейшло на вегетаріанську дієту, то штат зміг би забезпечувати продуктами харчування 32% свого населення, в той час як при сучасній дієті з багатою тваринною їжею він може забезпечувати лише 22%. Хоча ті ж дослідники відзначають, що оптимальним рішенням з точки зору землекористування була б дієта з невеликою кількістю тваринних продуктів за умови, що худобу випасали б на землях, не придатних для оранки.[9]Однак необхідно враховувати, що подібні дослідження не завжди враховують такі важливі фактори, як куріння, споживання алкоголю, заняття спортом і правильне харчування у невегетаріанцев.

Вегетаріанське харчування і здоров'я

Неодноразово стверджувалося, що для повноцінного вегетаріанського харчування недостатньо просто виключити з раціону м'ясо, але необхідно правильно спланувати своє харчування. Різні дослідження показують, що в середньому у вегетаріанців краще здоров'я і більш довга тривалість життя, ніж у невегетаріанців.[10][11]

Американська Асоціація дієтологів і Дієтологи Канади рекомендують вегетаріанське харчування як найбільш здорове для будь-якого віку, включаючи немовлят, дитячий і пубертатний, і будь-якого періоду життя, включаючи лактацію і вагітність.[12]

Проте не слід забувати, що в порівнянні з їжею тваринного походження в рослинній їжі відносно мало протеїну, заліза, цинку, кальцію, ретинолу, жирних кислот омега-3, вітаміну D, рибофлавіну, йоду і зовсім мало вітаміну B 12.[13][14] Будь-яка незбалансована дієта, в тому числі вегетаріанська, може завдати шкоди здоров'ю.

Вегетаріанська кухня

До вегетаріанської кухні відносяться

Багато страв традиційної кухні всіх народів по суті вегетаріанські, так як тваринний білок завжди був занадто дорогим для повсякденних страв простих людей.

Відомі вегетаріанці

Серед вегетаріанців багато відомих вчених, діячів мистецтв, політиків, спортсменів акторів тощо. Вегетаріанцями були або стали такі відомі люди:

Музиканти

Пол Маккартні.

Актори та телеведучі

Письменники, вчені, філософи

Лев Толстой, портрет Рєпіна (1887)

Державні діячі

Інші відомі вегетаріанці

Відомі колишні вегетаріанці

Див. також

Примітки

  1. Vegan Action FAQ: Is Honey Vegan?
  2. Why Honey is Not Vegan
  3. What is Vegan?
  4. 10 Reasons to Be A Vegetarian.
  5. The true cost of meat [1](англ.).
  6. Factory Farming [2](англ.).
  7. Ditch meat, save the Earth?[3](англ.).
  8. Meat is murder on the environment(англ.).
  9. Diet With A Little Meat Uses Less Land Than Many Vegetarian Diets(англ.)
  10. Appleby PN, Thorogood M, Mann JI, Key TJ: «The Oxford Vegetarian Study: an overview» («Оксфордське вегетаріанське дослідження: огляд»)(англ.). American Journal of Clinical Nutrition, 1999, 70:525S-531S.
  11. Key TJ, Appleby PN, Davey GK, Allen NE, Spencer EA, Travis RC:http://www.ajcn.org/cgi/content/full/78/3/533S «Mortality in British vegetarians: review and preliminary results from EPIC-Oxford»
  12. «Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets» (англ.). Journal of the American Dietetic Association, 2003, 06.
  13. http://www.adajournal.org/article/PIIS0002822303002943/fulltext
  14. http://www.epic-oxford.org/publications/1368/key-et-al-2006-02-proc-nutr-soc
  15. http://articles.latimes.com/2008/jun/01/entertainment/ca-clint1
  16. Натали Портман отказалась от вегетарианской диеты(рос.)
  17. http://www.ivu.org/people/music/yankovic.html
  18. History of Vegetarianism — Albert Einstein. Архів оригіналу за 11 серпня 2011. Процитовано 14 березня 2009.
  19. Дрю Бэрримор отказалась от вегетарианства(рос.)

Джерела

Посилання

Шаблон:Link GA Шаблон:Link GA Шаблон:Link GA