Герберт Уеллс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герберт Джордж Уеллс
Herbert George Wells
H.G. Wells by Beresford.jpg
Дата народження 21 вересня 1866(1866-09-21)
Місце народження Бромлі, Кент, Англія
Дата смерті 13 серпня 1946(1946-08-13) (79 років)
Місце смерті Лондон, Англія
Національність англієць
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Мова творів англійська
Рід діяльності письменник, викладач, журналіст, історик
Жанр наукова фантастика
Magnum opus: «Машина часу»
«Війна світів»
«Невидимець»

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Ге́рберт Джордж Уе́ллс, також Веллс (англ. Herbert George Wells; 21 вересня 1866, Бромлі — 13 серпня 1946, Лондон) — англійський письменник, відоміший як письменник-фантаст, хоча має значний доробок праць історичних, на політичну тематику, а також кілька сучасних романів.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 21 вересня 1866 в передмісті Лондона Бромлі. Його батько був садівником, потім професійним гравцем в крикет; пізніше утримував крамницю, проте розорився. Мати, щоб «витягнути» сім'ю працювала служницею в багатому будинку (пізніше описаному Уеллсом в романі «Тоно Бенге»). Освіту одержав у класичній школі Мідхерст і в Кінгз-коледжі Лондонського університету. Після учнівства в торговця мануфактурою і роботи в аптеці побував вчителем у школі, викладачем точних наук і помічником природознавця, пропагандиста дарвінізму Томаса Гекслі (Хакслі).

До 1893 року відносяться його перші публікації як есеїста і новеліста в популярних газетах і журналах: «Pall Mall Gazette», «Pall Mall Budget». Це дозволяє йому розлучитися з викладацькою діяльністю і стати журналістом не обтяженим будь-якою службою (free-lance journalist). До того ж він отримує замовлення на серію повістей і новел з науковим нахилом.

Уеллс називає себе «соціалістом», проте «не по Марксу». У 1903 році він вступає в Фабіанське товариство, проте скоро у 1909 році виходить з нього.

Протягом творчого життя (з 1895) Уеллс написав близько 40 романів і багато оповідань, більше десятка полемічних творів на філософські теми і приблизно стільки ж робіт про перебудову суспільства, дві всесвітні історії, близько 30 томів з політичними і соціальними прогнозами, більше 30 брошур на теми про Фабіанське товариство, озброєння, націоналізм, загальний мир тощо, 3 книги для дітей і автобіографію.

Його першим художнім твором був роман «Машина часу» (The Time Machine, 1895) — про подорож винахідника у віддалене майбутнє. Потім з'явилися «Острів доктора Моро» (The Island of Dr. Moreau, 1896), «Людина-невидимка» (The Invisible Man, 1897), «Війна світів» (The War of the Worlds, 1898), «Перші люди на Місяці» (The First Men in the Moon, 1901, екранізований 2010 року каналом ВВС — «Перші люди на Місяці»), які розповідали, відповідно, про пересадження людських органів диким звірам, про невидимість, вторгнення марсіан на Землю і подорожі на Місяць. Ці романи забезпечили письменникові славу найзначнішого експериментатора в жанрі наукової фантастики і показали його здатність зробити правдоподібною найзухвалішу вигадку. Згодом у подібних творах, наприклад у романі «Звільнений світ» (The World Set Free, 1914), він сполучив наукову вірогідність з політичними прогнозами про прийдешню всесвітню державу. Теза про науку, здатну створити всесвітню державу, у якій людина зможе розумно використовувати свої винаходи, з наснагою повторюється у всіх книгах Уеллса, однак його оптимізм знищила Друга світова війна, після чого він в розпачі написав книгу «Розум на краю своєї натягнутої вузди» (Mind at the End of Its Tether, 1945) де пророчив вимирання людства.

У своїх творах письменник демонструє неабиякий талант у зображенні характерів і побудові фабули, приправляє оповідання гумором, та інколи сюжет витісняють роздуми про науку, лекції про всі мислимі і немислимі предмети, відгуки на актуальні події, так що лише деякі з його творів містять складові, які можуть гарантувати їм довговічність. Багато творів автора в тій чи іншій мірі автобіографічні. Уеллс визнав, що єдина книга, у якій заявлені найістотніші ідеї його життя, це «Що ми робимо зі своїми життями?» (What Are We to Do With Our Lives? 1931), а найважливішою своєю працею вважав «Праця, багатство і щастя людства» (The Work, Wealth, and Happiness of Mankind, 1932). Однак до широких читацьких кіл він пробився завдяки книзі «Нарис історії» (The Outline of History, 1920), яка багато років була в списках бестселерів.

Уеллс мешкав у Лондоні і на Рив'єрі, часто виступав з лекціями і багато подорожував, був двічі одружений.

Помер у Лондоні 13 серпня 1946.

Основні твори[ред.ред. код]

Збірки новел[ред.ред. код]

Науково-фантастичні романи[ред.ред. код]

Переклади українською[ред.ред. код]

Твори Герберта Веллса в Україні почали перекладати в 20-ті pp XX століття. Саме тоді починають свою діяльність ті, хто згодом становитиме кістяк українського перекладацького корпусу. Так, у київському видавництві "Слово" 1927 року в перекладі перекладі Михайла Калиновича вийшла збірка оповідань Герберта Уеллса під назвою "Країна сліпих". 1930 року за редакцією Михайла Калиновича в об'єднаній "Книгоспілці" (Харків / Київ) окремим виданням з'явився перший том "Творів" Герберта Уеллса, який містив оповідання та "Повість про дні майбутні", яке переклали Вероніка Гладка й Катерина Корякіна (випуск "Творів" Уеллса тоді так і скінчився на першому томі). У 1936 році в перекладі Миколи Іванова з'являється переклад «Невидимої людини». У 1930 році виходить Саме цей переклад за редакцією Дмитра Паламарчука друкується й в наступні роки: під назвою "Невидимець" спочатк у київському видавництві "Молодь" (1972 року) та пізніше у київському видавництві "Дніпро" у збірнику з серії "Вершини світового письменства" (у 1967 та 1977 роках). Загалом, видання 1967 (та друге видання збірника у 1977 році) київського видавництва "Дніпро" містило чотири романи Веллса: Невидимиць й «Машина часу» (обидва у перекладі Миколи Іванова) та «Війна світів» й «Острів доктора Моро» (обидва в перекладі Дмитра Паламарчука).

У 1969 році до цих творів додається «Містер Блетсуорсі на острові Ремпан» у перекладі Володимира Легкоступа надрукований у київському видавництві "Дніпро". Пізніше у 1988 році у київському видавництві Веселка в перекладі Олекси Логвиненка з'являється український переклад оповідання «У безодні» у однойменній збірці (до збірки також увійшли такі оповідання як Викрадені бацили, Незвичайна орхідея, В обсерваторії Аву, Незвичайний аукціон, Острів епіорніса, Лісовий скарб, Чоловік, що робив алмази, Дивовижний випадок з очима Девідсона, У безодні, Червоний гриб, Містер Скелмерсдейл у чарівній країні, “Новий прискорювач”, Чарівна крамниця, Правда про Пайкрафта, Двері в стіні, Як моя матуся сходила на Пік Смерті, Кришталеве яйце, та Чудотворець).

Хронологічний список українських перекладів:

 • Герберт Велс. Війна світів : фантастичні романи. Переклад з англійської - Г. Піддубний, передмова - С. Зеленецький. Київ: Держвидав України. 1921 р. 264 стор.
  • (перевидання) Уеллс Г.Д. Війна світів. Харків, 1929. – 225 с. 2-е вид.
 • Герберт Велс. Таємниці таксидермії. Переклад з англійської - А. Раставицький. Київ: Книгоспілка. 1926 р. 72 стор.
 • Герберт Велс. Прокинувся. Переклад з англійської - Петро Дятлів. Харків: Український робітник. 1928 р. 305 стор.
 • Герберт Велс. Кам'яна доба (П'ятдесят тисяч літ тому). Переклад з англійської - Н. Ткаченко-Ходкевич. Київ: Час, 1929 р. 85 стор.
 • Герберт Велс. Твори (Том 1. Повість про дні майбутні. Оповідання). Переклад з англійської - Вероніка Гладка й Катерина Корякіна; за редакцією Михайла Калиновича. Переднє слово - Михайло Калинович. Харків, Київ: Книгоспілка, 1930 р. 299 стор.
 • Герберт Велс. Країна сліпих. Переклад з англійської - Михайло Калинович. Передмова - Михайло Калинович. Київ: Слово, 1930 р. 135 стор.
 • Уеллс Герберт. Невидима людина. Переклад з англійської - Микола Іванов. Харків, Одеса: Дитвидав ЦК ЛКСМУ, 1936 р., 139 стор.
  • (перевидання) Уеллс Герберт. Невидимець. Переклад з англійської - Микола Іванов, ілюстрації - В. Савадов . Київ: Молодь, 1972 р., 136 стор.
 • Уеллс Герберт. Війна світів (збірник; до збірника ввійшли романи: "Машина час", "Острів доктора Моро", "Невидимець", та "Війна Світів"). Переклад з англійської - Микола Іванов ("Машина часу", "Невидимець" (за редакцією Дмитра Паламарчука)), Дмитро Паламарчук ("Острів доктора Моро", "Війна Світів"), передмова - Тамара Денисова. Київ: Дніпро, 1967 р., 499 стор.
  • (перевидання) Уеллс Герберт. Війна світів (збірник; до збірника ввійшли романи: "Машина час", "Острів доктора Моро", "Невидимець", та "Війна Світів"). Переклад з англійської - Микола Іванов ("Машина часу", "Невидимець" (за редакцією Дмитра Паламарчука)), Дмитро Паламарчук ("Острів доктора Моро", "Війна Світів"), передмова - Тамара Денисова. Київ: Дніпро, 1977 р., 466 стор. Друге видання. (Серія «Вершина світового письменництва»).
 • Уеллс Герберт. Містер Блетсуорсі на острові Ремполі. Переклад з англійської - Володимир Легкоступ (за редакцією Юрія Лісняка). Київ: Дніпро, 1969. 231 стор.
 • Уеллс Герберт. У безодні (збірка; до збірки також увійшли повісті: Викрадені бацили, Незвичайна орхідея, В обсерваторії Аву, Незвичайний аукціон, Острів епіорніса, Лісовий скарб, Чоловік, що робив алмази, Дивовижний випадок з очима Девідсона, У безодні, Червоний гриб, Містер Скелмерсдейл у чарівній країні, “Новий прискорювач”, Чарівна крамниця, Правда про Пайкрафта, Двері в стіні, Як моя матуся сходила на Пік Смерті, Кришталеве яйце, та Чудотворець). Переклад з англійської - Володимир Легкоступ (за редакцією Юрія Лісняка). Київ: Веселка, 1988. 312 стор. (серія "Пригоди. Фантастика").
 • Веллс Герберт. Машина часу. Переклад з англійської - Микола Іванов. Харків: Фоліо, 2003. 33–106 стор. ISBN 966-03-1965-7
 • Веллс Герберт Острів епіорніса ; Викрадені бацили : оповід. / Г. Веллс ; пер. з англ. О. Логвиненка. — К. : Веселка, 2003. — 38 с. — (Золотий Жук. Диво-Пригоди).
 • Веллс Герберт Невидимець, Машина часу. Переклад з англійської - Микола Іванов.; ілюстрації - Є. Рибальченко; обкладинка - Т. Кущ. Київ: Школа, 2009. — 301 сторю (Серія "Світ неймовірних пригод").
 • Веллс Герберт. Невидимець. Переклад з англійської - Микола Іванов (за редакцією Дмитра Паламарчука). Львів: Піраміда, 2006. 224 стор. (Серія «Піраміда пригод»).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Г. Веллс в AeLib: Бібліотека світової літератури. Оригінали та переклади


Література Це незавершена стаття про літератора.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.