Анна Бронте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анна Бронте
Anne Brontë
Портрет, намальований сестрою, Шарлоттою Бронте
Портрет, намальований сестрою, Шарлоттою Бронте
Псевдоніми, криптоніми Acton Bell
Народження 17 січня 1820(1820-01-17)
  Торнтон, Йоркшир, Англія
Смерть 28 травня 1849(1849-05-28) (29 років)
  Скарборо, Йоркшир, Англія
 • туберкульоз
 • Поховання
  Національність англійка
  Громадянство Велика Британія Велика Британія
  Релігія Англіканство
  Мова творів англійська
  Рід діяльності письменниця
  Напрямок Реалізм
  Жанр проза, поезія
  Magnum opus: Незнайомка з Вілдфел-Холу
  Батько Patrick Brontë[d][1]
  Матір Maria Branwell[d][1]
  Автограф: Anne Brontë's signature.png

  Анна Бронте у Вікісховищі?
  Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

  Анна (Енн) Бронте (англ. Anne Brontë) (МФА[/bɹɑnti/])(літ. псевдонім — Ектон Белл), (17 січня 1820 — 28 травня 1849) — англійська письменниця, одна з трьох сестер Бронте, автор роману «Незнайомка з Вілдфел-Холу».

  Біографія[ред. | ред. код]

  Анна Бронте була молодшою ​​дочкою бідного священика ірландського походження Патріка Бронте і його дружини Марії Бренуел. Мати померла, коли Анна не досягла й двох років. Більшу частину свого життя Анна провела у селі Гаворт (Західний Йоркшир). Провчившись два роки в школі Роу Хед, вона почала працювати гувернанткою і стала єдиною з сестер Бронте, яка домоглася успіху в цій справі: незважаючи на невдачу при першому працевлаштуванні в сім'ї Інгем, надалі дівчина протягом п'яти років навчала і виховувала дітей сімейства Робінсон.

  По завершенні цього періоду молодша Бронте, як і її сестри, починає літературну кар'єру. У 1846 році вийшов спільний збірник віршів Шарлотти, Емілі і Анни, наступного року — роман Анни «Агнес Грей», заснований на її досвіді роботи гувернанткою. Успіх прийшов до письменниці з іншим романом — «Незнайомка з Вілдфел-Холу». Книга, опублікована в 1848 році, критикувала становище жінки в сім'ї, кидаючи виклик моральним засадам вікторіанської Англії. «Незнайомка з Вілдфел-Холу» вважається одним з перших феміністських романів. Через рік після видання книги 29-річна Анна Бронте померла від туберкульозу.

  Порівняно з популярністю старших сестер — Шарлотти, автора чотирьох романів (включаючи «Джейн Ейр»), і Емілі, яка написала «Буремний перевал», літературна слава Анни Бронте невелика. Основною причиною цього прийнято вважати те, що після смерті молодшої сестри Шарлотта заборонила до подальшої публікації «Незнайомка з Вілдфел-Холу» — твір, що викликав широкий резонанс у суспільстві. Обидві книги Анни, яким притаманні реалізм і іронія, докорінно відрізняються від романтичних творів її сестер — але так само, як романи Шарлотти та Емілі, стали класикою англійської літератури.

  Бібліографія[ред. | ред. код]


  Образ у літературі[ред. | ред. код]

  Дитинство Енн та її сестер описане у книзі для дітей «Володимир Лис про Сократа, Данила Галицького, Фернандо Маґеллана, Ісаака Ньютона, Шарлотту, Емілі, Енн Бронте» / В. Лис — Київ : Грані-Т, 2008. — 136 сторінок — Серія «Життя видатних дітей». — ISBN 978-966-465-159-9.

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]