Яворський Болеслав Леопольдович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Болеслав Яворський)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яворський Болеслав Леопольдович
Основна інформація
Дата народження 22 червня 1877(1877-06-22)[1][2]
Місце народження Харків, Російська імперія[3]
Дата смерті 26 листопада 1942(1942-11-26)[3][1][2] (65 років)
Місце смерті Саратов, РРФСР, СРСР[3]
Громадянство СРСР і Російська імперія
Професії музикознавець, композитор, музичний педагог, теоретик музики, піаніст, музикант, громадський діяч
Освіта Московська державна консерваторія імені П. І. Чайковського
Відомі учні Дукельський Володимир Олександрович

Болесла́в Леопо́льдович Яво́рський (10 червня (22 червня) 1877, Харків — 26 листопада 1942, Саратов) — український музикознавець, піаніст, композитор і педагог-новатор, організатор музичної освіти. Доктор мистецтвознавства (1941).

Біографічні дані[ред. | ред. код]

1898 закінчив Київське музичне училище. 1903 закінчив Московську консерваторію: по класу композиції (у Сергія Танєєва) та по класу фортепіано у Шишкіна.

1916—1921 — професор Київської консерваторії. Від 1918 — професор Музично-драматичного інституту імені Миколи Лисенка. 1917—1921 — директор Народної консерваторії в Києві.

Від 1921 працював у Москві. 1938—1942 — професор Московської консерваторії.

Автор опери «Вишка Жовтня» (1930), творів для фортепіано, солоспівів, обробок українських народних пісень.

Серед учнів: Микола Леонтович, Михайло Вериківський, Пилип Козицький, Григорій Верьовка, Надія Гольденберг, Надія Брюсова та ін.

Педагогічна концепція[ред. | ред. код]

Сутність його педагогічної концепції  — «не вчити, а навчити мислити». Головне завдання — виховання творчої активності особистості засобами сприймання, виконання і творення музики.

Разом з Сергієм Танєєвим та однодумцями ініціює створення Московської Народної Консерваторії, де готували учителів співів для масових шкіл. На базі консерваторії він створює лабораторію зі слухання музики, залучаючи студентів до наукової роботи з дослідження проблем сприймання музики.

Б. Яворський вважав, що процес творення музики повинен пройти 5  етапів: набуття уявлень про музику, вияв творчого сприймання, імпровізація, створення оригінальних композицій, творення музики.

В 1920-ті роки в Києві відкриваються філіали Народної консерваторії, де прибічники Б. Яворського проводять заняття з дорослими і дітьми. В основу занять по розвитку музичного сприймання було покладено 3 види діяльності : слухання музики, хоровий спів та музично-ритмічні рухи. Поступово учні переходили до вивчення елементарної музичної грамоти, яка «входила в урок і об'єднувала у єдине ціле усі його частини».

Наголошував на виборі високохудожнього матеріалу для слухання музики і співу. Слухання музики, хоровий спів, рухи під музику складають єдиний метод розвитку емоційного відгуку дітей.

Болеслав Яворський розробив концепцію формування музичних здібностей дітей різних груп. У концепцію покладено зорові, рухові, літературно-речові та музичні асоціації.

Праці[ред. | ред. код]

Створив теорію ладового ритму (слухового тяжіння).

  • «Побудова музичної мови» (частини 1—3, 1908).
  • «Вправи в утворенні схем ладового ритму» (частина 1, 1928).
  • «Структура мелодії» (1929).
  • «Статті, спогади, листування» (том 1, 1972).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б International Music Score Library Project — 2006.
  3. а б в Яворский Болеслав Леопольдович // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]