Ботліська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ботліська мова
буйхалъи (буйхадалъи) мицІцІи
Поширена вРосія
РегіонДагестан
Носії4000
КласифікаціяПівнічнокавказька сім'я
Нахсько-дагестанська група
Аваро-андо-цезькі мови
Аваро-андійські мови
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-1немає
ISO 639-2немає
ISO 639-3bph

Ботліська мова (самоназва: буйхалъи (буйхадалъи) мицІцІи) — мова ботліхців, одна з андійських (підгрупа нахсько-дагестанських мов).

Ботліська мова зосереджена в селах Ботліх і Міарсу Ботліського району Дагестану. За різними оцінками число мовців 3-4 тис. (в 2002 році), а 2006 року Коряков нарахував 5 500 осіб-мовців ботліської. Мова є безписемною. За переписом населення Російської Федерації 2002 року, ботліхцями себе назвали 16 осіб. Аварська та російська виконують роль літературної мови.

Носії ботліської вчать власної мови своїх дітей та використовують її у побуті, проте мова не використовується активно в освіті чи виданнях. Нею рідко пишуть, та натомість віддають перевагу аварській чи російській в освіті та як літературним мовам. Деякі сім'ї-мовці ботліської переходять на російську, через що мова є під загрозою[1].

Структура

[ред. | ред. код]

У ботліській мові налічують 4 латеральних приголосних: лъ, лълъ, лI, кь. Для глухих африкатів і спирантів (ц, ч, цІ, чІ, с, ш, лъ, х) характерне протипоставлення по інтенсивності. Мова має 5 голосних звуків: а, о, у, е, і та 5 еквівалентних їм носових звуків.

Ботліхський іменник може бути чоловічого, жіночого чи середнього роду. Система відмінків включає 4 основних (номінатив, генетив, ергатив, датив) і 10 місцевих (6 локалізації і 4 напрямкових). В часових відмінюваннях дієслова часто вживаються аналітичні форми.

Існує 2 форми мови: ботліська і міарсо (за назвами сіл проживання мовців). Внаслідок багатовікових відносин з аварцями, в лексиці ботліської мови є багато запозичень з аварської, але ботліхці зберегли своє багатство і оригінальність мови, не зробивши таких чисельних запозичень з російської, як аварці.

Література

[ред. | ред. код]
  • Гудава Т. Е. Ботлихский язык. Тб., 1962 (груз.)
  • Гудава Т. Е. Ботлихский язык // Языки народов СССР. Т.IV. Иберийско-кавказские языки. М., 1967 (рос.)
  • Азаев Х. Г. Лексика и словообразование ботлихского языка: Автореф. дис… канд. филол. наук. Тбилиси, 1975 (рос.)
  • Магомедбекова З. М. Ботлихский язык // ЯМ:КЯ (рос.)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Botlikh language and alphabet. omniglot.com. Процитовано 13 жовтня 2023.