Лезгинська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лезгинська мова
лезги чІал
Кеферпатан Къавкъаздин чIалар лез.svg
Поширена в Росія Росія, Азербайджан Азербайджан
Регіон Дагестан, Ісмаїллінський район, Габалинський район[d], Гахський район[d], Куба[d], Гусарський район[d], Огузький район[d], Хачмазький район[d], Шекинський район[d], Агдаський район, Ахсуйський район[d], Белоканський район[d], Гейчайський район[d], Євлахський район, Загатальський район[d], Зердабський район[d], Кюрдамирський район[d], Самухський район[d], Район Сіазань[d], Уджарський район[d], Шабранський район[d], Шамахинський район, Баку, Євлах, Гянджа, Мінгечаур, Сумгаїт і Шекі
Носії 800 000
Писемність кирилиця
Класифікація

Північно-кавказька сім'я

Нахсько-дагестанські мови
Лезгинські мови
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-1 немає
ISO 639-2 lez
ISO 639-3 lez

Лезгинська мова (самоназва: лезги чІал) — мова лезгинів.

Лезгинська мова розповсюджена в районах проживання лезгинів — здебільшого в південно-східному Дагестані (Курахський, Ахтинський, Магарамкентський, Сулейман-Стальський, і частково в інших районах) та на півночі Азербайджану (Кубінський, Кусарський, Хачмазський райони). За даними перепису 2002 року в Російській Федерації 398 тис. осіб, а в 1999 році в Азербайджані 178 тис. володіли лезгинською мовою. Лезгинська мова має статус однієї з державних мов Дагестану.

Діалекти: Кюрінський, Гюнейський (основа літературної мови), Курахський, Яркінський, Самурський та Кубінський.

Іменник має категорію відмінку (18) та числа, а дієслово не змінюється в особі та числі, але має складну систему часових форм. Номінативна, ергативна та дативна форми є основними при побудові простого речення.

До 1928 року лезгини використовували арабську писемність, яка була замінена латинською. Від 1938 року для письма на гюнейському діалекті радянською владою була запроваджена кирилиця.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
лезгинською мовою
Кьилин ччин