Брауні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Брауні (автор Палмер Кокс)
Модернізоване зображення брауні у логотипі Клівленд Браунс, 1950-і рр.

Бра́уні (англ. brownie «коричневий») — у британській, зокрема англійській та шотландській нижчій міфології та фольклорі казкова істота, чарівний чоловічок-дух дому, що в багатьох рисах нагадує слов'янського домовика.

Вірування[ред.ред. код]

Англійці уявляли брауні маленькими чоловічками, зі зморщеними обличчями, подеколи безносими, що мешкають як у домах, так і згнилих деревах, закинутих будівлях тощо.

Існують перекази про прихильність брауні до деяких людей, родин або родів упродовж поколінь і навіть століть.

Вважалось, що брауні в принципі сприятливі до людей — у вдячність за частунок і шанобливе ставлення брауні допомагають у доїнні корів, хатньому прибиранні, догляді за пасікою або в інших побутових справах. І навпаки, скривджений брауні, здатний помститися — завдати усіляких неприємностей, наробити капості або й наслати хворобу чи занедбати будинок.

У Шотландії, де культ брауні набув найбільшого розвитку, навіть вважалось, що допомога брауні здатна поліпшити якість і смак пива.

Історія[ред.ред. код]

Брауні — персонаж чисельних народних казок, в яких розповідається про його вдячність добрим господарям або про помсту тим, хто його зневажив.

Ім'я брауні вперше згадується на поч. XVI ст. у зв'язку з коричневим кольором волосся чарівних чоловічків.

Вже у ХХ столітті, переважно у Америці, було «реанімовано» образ брауні і навіть здійснено його популяризацію в мас-культурі, в тому числі і з комерціними цілями (в рекламі, для привернення уваги тощо). Одним з сучасних популяризаторів образу брауні є канадо-американський художник і письменник Палмер Кокс (Palmer Cox), що зобразив брауні у своїх гумористичних творах.

Джерело[ред.ред. код]

  • Мифологический словарь., М.: «Советская Энциклопедия», стор. 99 (рос.)