Біла Русь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Біла Русь (біл. Белая Русь, пол. Ruś Biała) — історичний край, розташований в басейні верхньої частині Дніпра, між Птичем та Десною у верхній частині басейну річки Двіни; головні міста: Мінськ, Могильов, Полоцьк, Смоленськ, Вітебськ і Мстиславль.

До 1084 входить до складу Київської Русі, після залежне князівство. Починаючи з XIII–XIV століття під владою Великого князівства Литовського, з 1569 до розподілу у складі Речі Посполитої, а потім частина Російської Імперії.


Біла Русь (Russia Alba) коло озера Ільмень (Lacus Irmen). Фрагмент мапи Carta Marina, 1539

Біла Русь (лат. Russia Alba, Ruthenia Alba, фр. la Russie blanche, грец. Λευκορωσ(σ)ία) — спочатку штучна географічна назва, що використовувалась переважно в західноєвропейському науковому середовищі щодо різних регіонів Східної Європи (Русі).

У XII–XVII століттях «Біла Русь» — переважно назва земель Північно-Східної Русі у західноєвропейських джерелах. Щодо сучасної території Білорусі вживання терміну «Біла Русь» вперше зафіксовано в XIII столітті.

З XVI століття термін «Біла Русь» стає широко вживаним для позначення земель, які відносяться до сучасних білоруських регіонів Підвиння і Подніпров'я (відповідало регіону «Русь» у ВКЛ).

Починаючи з XIX ст. — загальноприйнята назва всіх територій, які тодішня етнографія відносила до білоруських, а також — у формі Білорусь — національне самоназва, прийняте ідеологами білоруського національного руху наприкінці 19 ст.

Примітки[ред.ред. код]