Вариконд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Умовне графічне зображення вариконда

Варико́нд[1][2] (від англ. variable — «змінний» і condenser — «конденсатор») — електричний конденсатор, ємність якого нелінійно змінюється в широких межах залежно від напруги, прикладеної до його обкладок.

Будова[ред. | ред. код]

Як ізолятор у варикондах застосовується спеціальна кераміка, що має властивості сегнетоелектрика. Діелектрична проникність такого матеріалу значно змінюється при зміні напруженості електричного поля, в якому він знаходиться. Зі збільшенням напруги діелектрична проникність (а, значить, і ємність конденсатора) зростає до певного значення, а потім знижується. Вариконди випускаються з номінальною ємністю від 10 пФ до десятих часток мікрофарад. Ємність вариконда може змінюватися в 4-8 разів.

Застосування[ред. | ред. код]

Вариконди застосовують в підсилювачах змінного і постійного струмів, помножувачах частоти, стабілізаторах напруги та інших пристроях.

Переваги та недоліки[ред. | ред. код]

Переваги вариконда — висока механічна міцність і вологостійкість. Недоліки — нестабільність ємності, обмежений діапазон робочих частот і температур.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Вариконд // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Російсько-український та українсько-російський словник з радіоелектроніки / Богдан Рицар, Костянтин Семенистий, Ірина Кочан ; за ред. к. т. н. Богдана Рицара. — Львів : Логос, 1995. — С. 50, 509. — ISBN 5-7707-7696-X.