Варух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Варух
івр. בָּרוּךְ בֶּן נֵרִיָּה
Baruch.jpg
Вчителі Єремія[1]
Відомі учні Ездра[1]
Скульптура Варуха роботи Алейжадінью

Варух чи Ба́ру́х (івр. ברוך‎ — «благословений», грец. Βαρουχ) — син Нерії, був товаришем і секретарем пророка Єремії (Єр. 32:13), автор Книги пророка Варуха Старого Заповіту.

Діяльність пророка[ред. | ред. код]

Завданням Варуха було записувати всі слова Єремії і передавати їх народові. Тож коли цар Йоаким знищив сувій із пророцтвами Єремії, Варух наново записав те, що передав був Бог Єремії до цього, і ще додав слова «цього ж значення». Варух хоча й не був великим пророком проте мав у юдаїзмі великий авторитет, як той що сповнює важливе служіння в переказуванні пророчого послання. Під час облоги Єрусалима Єремія викупив його поле в Анафофі (як символ віри в можливе відновлення Єрусалима), що належало його дядькові Анамеілу. Варух був писарем при Єремії і коли той перебував у темниці, записував його пророкування щодо вторгнення вавилонян і полону юдеїв (Єр. 36:4-18), які потім, за вказівкою Єремії, читав у Храмі Господньому народу (вірші 10 і 13), а потім і і князям (вірш 15). Разом із Єремією, Варух був вивезений до Єгипту. Єврейська традиція передає, що пізніше він перебрався до Вавилонії.

Археологічні знахідки[ред. | ред. код]

BaruchBulla.jpg

При розкопках Єрусалиму у 1996 році знайдено печатку, з написаним текстом: «Власність Варуха (Berekhyahu) сина Нерії (Neriyahu)/ писаря»[2]. У приватній колекції в Англії знаходиться глиняна печатка з іменем Варуха і його відбитком пальців[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б 6 // Preface to Mishneh Torah, Transmission of the Oral Law
  2. Biblical Archaeological Review, Juli-August 1991, ст. 27 — 30
  3. Fingerprint of Jeremiah's Scribe, Biblical Archaeology Review 22:2, 3/4 1996, ст. 36-38.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
  • А. Пацьорек. Біблія для кожного і на кожен день. Старий завіт. Львів. Свічадо. 2005. ст. 337–339. ISBN 966-561-379-0