Ісус Навин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ісус Навин як один зі дев'яти достойників («Livro do Armeiro-Mor», 1509)

Ісу́с Нави́н (івр. יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן‎ — Ієхошуа бін Нун) — вождь ізраїльських племен в часи завоювання ними Ханаану (1550-1200 роки до н.д.). Відомості про нього повністю ґрунтуються на Біблії.

Біографія[ред.ред. код]

Ісус Навин був найближчим сподвижником Мойсея — супроводжував того коли він піднімався на гору Синай, охороняв за відсутності пророка скинію, очолював ізраїльтян у битві з амалекітянами при Рефидимі. Разом з іншими дванадцятьми розвідниками був відправлений до Ханаану. Якщо десять з них злякалися сили місцевих, то Ісус та його товариш Калев заперечували їм. За цю впертість та віру в перемогу, лише вони, двоє з усього роду, були удостоєні можливості вступити в Землю Обітовану. Мойсей призначив Ісуса Навина своїм наступником і зобов'язав його завоювати Ханаан та розділити землю між ізраїльськими племенами. В Біблії Ісус Навин виступає одночасно і як військовий вождь та полководець і як пророк «раб Божий». З одного боку, його головним завданням є підкорення Ханаану, а з іншого, через нього Бог говорить з людьми. Тобто він є наступником Мойсея, довівши до кінця справу свого вчителя.

Припущення[ред.ред. код]

Багато сучасних вчених вважають, що хоч сам Ісус Навин був історичною особою, але він очолював лише одну з хвиль ізраїльського вторгнення до Ханаану. Пізніше численні героїчні перекази часів завоювання злилися в єдину історію в якій він став центральним героєм. Тобто, хоча Ісус Навин навряд чи є міфологічним персонажем, але малоймовірно, що біблійні перекази точно відображають вчинки історичного прототипа.

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • Глава "Завоевание Ханаана" з книги І Фінкельштейна та Н.А.Зільбермана "Раскопанная Библия. Новая точка зрения археологии на древний Израиль и происхождение его священных текстов"