Єлисей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ікона Святого пророка Єлисея (іконостас Преображенської церкви в монастирі Кіжі в Карелії)

Єлисе́й, Єлисі́й (івр. אֱלִישַׁע Елиша — Мій Бог є спас‎, грец. Ελισσαίος, лат. Eliseus, стцерк.-слов. Елисѣй) — біблійний пророк і чудотворець з гори Кармель в Ізраїлі, спадкоємець пророка Іллі. В Біблії він звется Божий чоловік. Він теж є пророком в ісламі під йменням Аль-Яса.


Народження Єлисея[ред.ред. код]

Святий пророк Єлисей був сином Сафата з коліна Рувимового. Він народився в місті Авел-Мехола (2 Цар. 19:16) і був великим чудотворцем. Саме народження його супроводжувалося чудесними явищами: у місті Силом, далеко від Єрусалима, був золотий телець, якому ізраїльтяни, розбещені в ідолопоклонстві, поклонялися, як Богові, і приносили жертви. У момент народження Єлисея цей бездушний телець так голосно закричав, що рев його було чути навіть у Єрусалимі. Тоді, як усі дуже дивувалися цьому, якийсь священик, сповнений Святого Духа, сказав: «Великий пророк Божий народився нині, і він повинен буде зруйнувати істуканів і скрушити сильних!»

Єлисей — чудотворець і спадкоємець пророка Іллі[ред.ред. код]

За наказом Божим Ілля помазав святою оливою Єлисея на свого послідовника. Дух Божий почив на новому пророці Єлисеєві, який здійснив багато чудес. Одного разу ішов Єлисей до Вефіля, де люди поклонялися золотому теляті. У Вефілі підбігли до нього хлопчики, висміювали пророка і кричали: «Сюди, лисий!» Пророк прокляв їх іменем Господнім і зразу з лісу вийшли дві ведмедиці і розірвали сорок двох дітей.

Пророк Ілля здіймаючись в колісниці на небо дає Єлисею свою плащаницю. Рельєф на древньо-римському християнському саркофазі, 4 століття, м. Мілан, Італія

Пророк Єлисей бачив, як пророк Ілля взнісся на небо в огненій колісниці. Після цього, Єлисей отримав подвійну частку духа, тобто сили, Іллі.

4Цар.2:9 І сталося, як вони перейшли, то Ілля сказав до Єлисея: Проси, що маю зробити тобі, поки я буду взятий від тебе! І сказав Єлисей: Нехай же буде на мені подвійний твій дух!…

У відповідь на його віру та на удар плащем не лише Йордан розділився перед ним, але й прийшли інші важливі діла. У школи пророків, до якої він прийшов, йому виявили, що під час готування обіду з ярини до страви потрапила отрута. Обід був зіпсований. Однак Єлисей чудесно знешкодив отруту й учинив їжу безпечною.

Джерело Єлисея[ред.ред. код]

І ще, люди Єрихону жалілися, що вода в джерелі, яке живило їх, була неприємна на смак, і він оздоровив воду, так що джерело стало відоме як джерело Єлисея і називається так до сьогодні.

Чудо з глечиками оливи[ред.ред. код]

Пророк Єлисей також допоміг бідній вдові — жінці з пророчих родів, та її синам, коли вона звернулась до нього в своєму горі. Вона мала борг, і, згідно з вимогами закону, її сини були зобов'язані служити позичальнику, доки не буде виплачена заборгованість, або доки не буде проголошений Ювілейний рік. Та оскільки вона була вдовою, то потребувала допомоги своїх синів вдома. Пророк побачив її горе, виявив їй співчуття і допоміг — єдиною придатною для продажу річчю, яку вона мала в своєму домі - глечик оливи. Пророк сказав їй, щоб вона звернулась до сусідів і позичила весь порожній посуд, який могла дістати. Пророк сказав їй тоді його наповнити. І вона замкнула двері за собою, а її сини подавали їй посуд, а вона наповнювала його оливою. І так у чудний спосіб одним лиш глечиком оливи вона наповнила всі посудини, а оливу вона потім змогла продати, і за отримані гроші заплатила борг і ще щось залишила собі.

Воскресіння сина шунамитянки[ред.ред. код]

У Біблії міститься теж оповідь про те, як Єлисей, прийшовши до Шунаму, був гостинно прийнятий у родині однієї багатої місцевої жінки, яка пізнавши, що Єлисей — святий, разом з чоловіком зробила йому малу муровану горницю, де б він зміг зупинятися. Будучи вдячним, Єлисей попросив свого слугу Ґехазі поцікавитись, чи не має доброзичлива господиня потреби в чому-небудь, що посприяло б її добробуту і що він міг би дати. Відповіддю було, що вона є бездітною. Скориставшись нагодою, пророк повідомив її, що вона матиме сина.

Це дитя росло, та під час польових жнив захворіло від чогось, що нагадувало сонячний удар, і померло. Мати, виявляючи велику віру, поклала мертве хлоп'я в кімнаті пророка, на його ліжко, і негайно, з поспіхом вирушила разом зі своїм слугою шукати пророка. Коли пророк через уста свого слуги запитав: «Чи все гаразд?», вона мала достатньо віри сказати: «Усе гаразд»; і прийшовши до пророка, вона нагадала йому, що не просила в нього сина, що це був дар; вона дала зрозуміти, що якщо тепер хлоп'я буде забране, то замість того, щоб бути даром і милістю для неї, це буде лише горем. Однак вона не сказала, що хлопець помер, очевидно, повністю довіряючи силі Бога, через пророка, збудити його навіть зі сну смерті. Пророк, також повний віри, передав свою палицю в руки слуги, щоб її поклали на дитину; але мати не мала так багато віри в палицю, як в пророка, і не була б задоволена нічим іншим, окрім його візиту. Коли Єлисей прибув, він знайшов дитину мертвою, але ніщо не похитнуло його віри: він замкнув двері і молився до Творця на самоті. Але він не лише молився, він вживав засоби, які повертають до свідомості, і які, зрештою, привели до пробудження дитини зі сну смерти. Тоді він віддав дитину її матері, чия віра таким чином була винагороджена.

Зцілення Неємана[ред.ред. код]

Пітер Франц де Ґреббер (1637): Єлисей відмовляється від дарунків Неємана

В сирійського царя був воєначальник Неєман, дуже поважна людина, але хвора на проказу. Жінка Неємана мала в себе за служницю одну єврейку. Служниця ця сказала: «Якби мій пан побував у пророка в Самарії, то він би вилікував його». Неєман відправився до Єлисея з багатими подарунками. Пророк вислав до нього слугу і сказав: «Іди і обмийся сім разів в Йордані». Неєман зробив так і став здоровим. З великою вдячністю і радістю повернувся він до Єлисея і сказав: «Справді тепер я знаю, що нема правдивого Бога, крім Бога Ізраїльського. Прошу тебе, прийми від мене подарунки». Але Єлисей відмовився від подарунків.

Коли Неєман був уже в дорозі, побіг за ним слуга Єлисея, на ім'я Гієзей, і, наздогнавши його, сказав: "Мій пан переказує таке: «Прийшли до мене два учні пророка і просять: дай їм один талант срібла і дві святкові одежі». Неєман дав йому два таланти і дві святкові одежі. Гієзей повернувся додому і заховав гроші і одяг. Коли потім прийшов він до Єлисея, то пророк запитав: «Звідки ти прийшов?» Слуга відповів, що він нікуди не ходив. Тоді Єлисей сказав: «Чи дух мій був не при тім, коли чоловік зліз з воза і пішов тобі назустріч? Ти взяв срібло і одяг, але й проказа Неємана перейде на тебе». Коли слуга вийшов, все тіло його було покрите струпами. До пророка Єлисея прийшов чоловік і приніс 12 ячмінних хлібів і мішок, повний зерна. Єлисей сказав своєму слузі: «Роздай, щоб усі наїлися». Слуга запитав: «Як можуть сто чоловік насититися тим?» Та Єлисей знову сказав: «Дай людям їсти. Побачиш, що ще залишиться». І слуга роздав. Як всі попоїли, залишилися ще рештки. Так сталося, як сказав Господь Бог через Єлисея.

Смерть Єлисея[ред.ред. код]

Святий пророк Єлисей дожив до глибокої старості. Навіть після смерти сила творити чудеса не полишила його. Одного разу в печеру, в якій він був похований, поклали покійника, і померлий воскрес (ІІ кн. Цар., гл. 2-7).

Розповідь про смерть Єлисея знаходимо у Біблії в 2 Книзі Царів, 13 главі, вірші 14-21 :

2Цар.13:14-21 А Єлисей заслаб на недугу, на яку й помер. І зійшов до нього Йоаш, Ізраїлів цар, і плакав над ним і говорив: Батьку мій, батьку мій, колеснице Ізраїлева та верхівці його! І сказав йому Єлисей: Візьми лука та стріли. І приніс той до нього лука та стріли. А він сказав Ізраїлевому цареві: Поклади свою руку на лук! І той поклав свою руку. А Єлисей поклав свої руки на руки цареві. І він сказав: Відчини вікно на схід! І той відчинив. І сказав Єлисей: Стріляй! І той вистрілив, а він сказав: Стріла спасіння Господнього, і стріла спасіння проти Сирії. І поб'єш ти Сирію в Афеку аж до кінця! І він сказав: Візьми стріли! І той узяв, а він сказав до Ізраїлевого царя: Удар по землі! І він ударив три рази та й став. І розгнівався на нього Божий чоловік і сказав: Коли б ти був ударив п'ять або шість раз, тоді побив би Сирію аж до кінця! А тепер тільки три рази поб'єш ти Сирію. І спочив Єлисей, і поховали його. А моавські орди прийшли до Краю наступного року. І сталося, як ховали одного чоловіка, то погребальники побачили ті орди, та й кинули того чоловіка до Єлисеєвого гробу. А коли впав і доторкнувся той чоловік до Єлисеєвих костей, то воскрес, і встав на ноги свої… (2 Цар. 13:14-21)

У національній художній літературі[ред.ред. код]

У поетичній формі життя та біблійну діяльність Єлисея описав у Віршованій Біблії український християнський письменник-богослов Василь Кредо.

Посилання[ред.ред. код]