Йов Багатостраждальний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іов
Іов Багатостраждальний
Народився (приблизно. 2000-1500 до Р.Х.)
Помер 1945 до н. е.[1]
У лику багатостраждальний
День пам'яті 6/19 травня.
Медіафайли на Вікісховищі

Йов, І́ов (бл. 2000—1500 до Р. Х.) — старозавітній праведник що жив на схід від Палестини у землі Уц (Північна Аравія), про цього праведника оповідає Книга Іова в Біблії.

Біблійна історія[ред. | ред. код]

Іов відрізнявся справедливістю, усе життя намагався догодити Богу. Господь нагородив його за благочестя великими благами. Він володів стадом, в якому були сотні голів великої рогатої худоби і тисячі дрібної[2]. У нього було семеро синів. Та диявол ненавидів його. Він став зводити наклеп перед Богом на праведного Іова. «Хіба задарма богобоязкий (праведний) Іов? Відбери у нього все що у нього є, — ось побачиш тоді, благословлятиме він тебе?» Бог же, щоб показати всім, наскільки вірний Йому Іов, і щоб навчити людей терпінню в їхніх стражданнях, дозволив дияволу забрати у Іова усе, що той мав. І ось одного дня розбійники вкрали в Іова усю його худобу, поперебивали наймитів, а страшний вихор із пустелі зруйнував дім, в якому зібрались Іовові діти, і всі вони загинули. Та Іов не тільки не став ремствувати на Бога але й сказав: Господь дав, Господь і взяв: нехай буде ім'я Господнє благословенне".

Іов роботи невідомого іконописця

Однак посоромлений диявол не вгамувався. Він знову став зводити наклеп на Іова: «Людина віддасть за своє життя усе чим володіє: та торкнись тільки її кісток, його тіла (тобто врази його хворобою), — побачиш чи благословлятиме він тебе?» Бог дозволив дияволу позбавити Іова ще й здоров'я. І ось Іова вразила страшна хвороба — проказа. Тоді навіть Іовова дружина стала вмовляти його сказати якесь слово проти Бога. Але Іов і цього разу не згрішив вустами своїми:

Але він сказав їй: ти говориш як одна з безумних: невже добре ми будемо приймати від Бога, а лихого не будемо приймати?;

— Іов. 2, 10

Тоді до нього прийшли друзі: Елифаз феманитянин, Вилдад савхеянин і Софар наамитянин. І намагалися усіляко підтримувати його:

І сиділи з ним на землі сім днів і сім ночей; ніхто не говорив йому ні слова, тому що бачили що страждання його дуже великі;

— Іов. 2, 13

Але Іов залишався твердим, не втрачав надії на милосердя Боже і лише прохав Бога засвідчити, що він терпить усе не завинивши.

«Іов Многострадальний». Мініатюра з Київського Псалтиру

І не переставав вірити, що все ж таки Бог згадає про нього і позбавить страждань:

Та знаю я що мій Визволитель живий, і останнього дня Він підійме із пороху цю шкіру мою, яка розпадається, і я у плоті своїй побачу Бога. Я побачу Його, самі мої очі побачать, а не очі чужі [[|Іов]] 19:25-27

Після цього Бог показав приклад вірності й терпіння на Своєму рабові Іовові, Сам явився і звелів його друзям, що звинувачували Іова у гріхах, і не говорили про Бога як Іов, просити молитов за себе у нього. Бог нагородив свого вірного раба. Іову було повернено здоров'я. У нього було знову семеро синів і три дочки, а худоби побільшало вдвічі, ніж було раніше, і жив Іов ще сто сорок років у пошані, спокійно, благочестиво і щасливо.

Пояснення до історії[ред. | ред. код]

Історія вчить нас, що нещастя Бог посилає не тільки за гріх, але іноді Бог посилає нещастя і праведникам для ще більшого утвердження їх у добрі, для осоромлення диявола і для прославлення правди Божої. Історія життя Іова розкриває нам, що не завжди земне щастя відповідає добродійному життю людини, і вчить нас також не бути байдужими до нещасних. Іов своїми невинними стражданнями і терпінням був прообразом Ісуса Христа. Тому в дні страждання Ісуса Христа (на страсному тижні) в церкві читається розповідь із книги Іова. [[|Іов]] 1-42[3]

В мистецтві[ред. | ред. код]

Передання про страждання Іова знайшли своє втілення в творах мистецтва. Зокрема на українській сцені за мотивами біблійного сюжету Влад Троїцький поставив оперу «IYOV» за музикою Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Її виконання було в рамках фестивалю ГогольFest у 2015 році[4], а друга — в ДК КПІ 1 березня 2016 року[5]. Пізніше опера була виконана у Польщі, Австрії, Македонії, Данії, а у січні цього року — на фестивалі Prototapes у Нью-Йорку, а 6 квітня 2018 — в залі Національної опери України[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://timeline.biblehistory.com/event/job
  2. Про це сказано у [[|Іов]] 1:3-5
  3. Старий Завіт // Закон Божий / Серафим Слобідський. — Київ : УПЦ КП, 2004. — Т. 3. — С. 113-115. — (4-694) — 50000 прим. — ISBN 966-7567-11-7.
  4. Сьогодні на Гогольфесті покажуть «Мистецтво миру» Владислава Троїцького. Архів оригіналу за 6 березня 2016. Процитовано 5 березня 2016. 
  5. Любов Морозова. Опера IYOV: Сеанс черевомовлення [Архівовано 15 березня 2016 у Wayback Machine.]
  6. Півтон Безвухий IYOV як мінімалістична ораторія [Архівовано 7 квітня 2018 у Wayback Machine.] // Музична скриня

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]