Васса (буддистський піст)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Васса або Панса (палі vassa-, санскр. varṣa-; бірм. ဝါတွင်း, [wàdwíɴ]; кхмер. វស្សា or ព្រះវស្សា; лаос. ພັນສາ [pʰán sǎː], інколи ວັດສາ [wāt sǎː]; тай. พรรษา панса чи วรรษา ватса)  — тримісячний ретрит або піст у буддистів Тхеравада. Васса аналогічний Великому посту у православних. Відбувається протягом трьох місяців сезону дощів (липень - жовтень). [1] Протягом трьох місяців ченці не полишають межі їхнього храму і займаються інтенсивною медитацією. Деякі буддистські миряни на цей період вводять обмеження у вживанні м'яса, алкоголю та тютюну.

Обрядовість[ред. | ред. код]

Тайський прем'єр-міністр дарує одяг ченцям

Традиція дотримуватися посту Васса передувала вченню Будди Гуатами. У індуїзмі це був період, коли святі не подорожували щоб випадково не пошкодити врожай та комах протягом сезону дощів. [2]

Васса починається на наступний день після великого свята Асала Пуджа або День Дгарми. У цей день миряни вшановують ченців і несуть їм різні подарунки (від фруктів до побутової техніки). Піст закінчується святом Паварана і фестивалем Катхін.

Перший день посту називається у Таїланді Ван Као Панса. У регіоні Ісаан у цей день відбувається свічковий фестиваль. Найбільший фестиваль традиційно проходить у місті Убон Рачатані.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Vassa // About.com - URL
  2. Lay Buddhist Practice: The Shrine Room, Uposatha Day, Rains Residence. www.accesstoinsight.org. Процитовано 2016-07-19.