Войтек (ведмідь-солдат)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ведмідь Войтек)
Jump to navigation Jump to search
Ведмідь Войтек

Войтек (нар. 1942 — пом.1963) — сирійський бурий ведмідь (лат. Ursus arctos syriacus), знайдений ведмежатком в Ірані та взятий на забезпечення солдатами Другого корпусу польської Армії Андерса. Згідно з легендою, у битві при Монте-Кассіно в Італії допомагав польським артилеристам розвантажувати ящики з боєприпасами й навіть підносив снаряди під час бою, чим став відомий серед польських та англійських військових.

Історія[ред.ред. код]

Емблема 22-ї роти артпостачання

1942 року ведмежатко сирійського бурого ведмедя, знайдене неподалік міста Хамадан місцевим хлопчаком-іранцем, перепродано солдатам Польської армії Андерса за кілька консерв м'яса — і названо Войтек. Його виростили солдати, годуючи Войтека згущеним молоком із пляшки з-під горілки та фруктами, мармеладом, медом і сиропом; інколи пригощали його й пивом, яке згодом стало його улюбленим напоєм. Ведмежатко навчилося від солдатів курити та їсти сигарети — і навіть боротися з ними та віддавати честь. Войтек був розвагою й забавкою як для солдатів, так і для цивільних і незабаром його офіційно визнали оберегом навколишніх військових частин: він пересувався з армією: спершу до Іраку, а згодом через Сирію, Палестину та Єгипет.

1945 року підрозділи Армії Андерса, котрим неможливо було повернутися на батьківщину, направили до Великої Британії, де були розформовані, а ведмідь Войтек разом із кількома солдатами Армії Андерса опинився в Беркширі, Шотландія. Живучи в селі Хаттон поруч з містом Дунс, Войтек незабаром став популярним серед місцевих жителів та місцевої преси, внаслідок чого Польсько-шотландська асоціація назвала Войтека одним зі своїх почесних членів.

Демобілізація[ред.ред. код]

15 листопада 1947, після демобілізації, ведмідь Войтек вийшов на пенсію: його переселили до Единбурзького зоопарку в Шотландії, де він провів увесь залишок життя, незмінно користуючись величезною увагою з боку місцевого населення. Ветерани Армії Андерса, які залишились у Великій Британії, відвідували свого бойового товариша: спокійно перелазили через огорожу й пригощали Войтека сигаретами. За спогадами очевидців, зазвичай сумний ведмідь, що страждав від захворювання кісток, у такі хвилини знову ставав активним і веселим. У Шотландії ведмедю Войтеку встановлено пам'ятник.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]