Капрал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нарукавна нашивка капрала Армії США

Капра́л (англ. Corporal, рос. капрал, пол. kapral, італ. caporale, фр. caporal) — найнижче військове звання молодшого командного складу та найнижчий унтер-офіцерський (сержантський) чин в сухопутних військах багатьох країн світу, а також поліції. Чин капрала, як правило, має молодший сержантський (унтер-офіцерський) склад — командир секції, команди або відділення солдатів. Водночас, у армії США, капрал звичайно є лідером вогневої команди в складі відділення або заступником командира відділення. В Корпусі морської піхоти капрал може бути лідером вогневої команди, кулеметної команди, обслуги міномету, групи штурмової зброї, а також командиром важкої артилерійської системи (середнього або важкого міномету, великокаліберного кулемету, розрахунку ПТКР, гаубиці тощо), й броньованої бойової машини (танку, бронетранспортеру, БМП тощо).

В країнах, що успадкували традиції армії Британської імперії, це звання вище за звання рядового або солдата. Однак, Канада, Італія, Норвегія мають іншу систему, при якій звання капрала отримує найбільш досвідчений та перспективний солдат, що навіть отримує підвищений посадовий оклад, водночас, він не є командиром для решти солдатів підрозділу.

Історія чину[ред.ред. код]

Слово «капрал», ймовірно, має своє походження від середньовічного італійського виразу італ. capo corporale (начальник команди)[1]. Це також має свої коріння з традиції призначати одного з молодших командирів начальником особистої охорони офіцерів італійської армії.

У Російської імперії з'явилося в 1647 році, в полках «нового ладу», офіційно введено «Військовим статутом» Петра I. Капрал міг посідати посаду командира відділення (так зване «капральство»). У першій половині XIX сторіччя, за часів правління Миколи I, звання капрала було замінено на звання унтер-офіцера.

У деяких сучасних збройних силах, в тому числі й у Збройних силах України капралові відповідає звання «молодший сержант». В німецькій армії йому приблизно рівні обер-єфрейтора, гаупт-єфрейтора та штабс-єфрейтора.

У військовій ієрархії НАТО, ранг «капрала» або його еквівалент, у залежності від національних традицій, відноситься до стандарту Альянсу OR-4 або OR-3.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Define 'corporal'. Dictionary.com. 2011. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2011-05-27.