Великий Каньйон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Великий каньйон

Вели́кий Каньйо́н або Великий каньйон Колорадо (англ. Grand Canyon) — каньйон, розташований на північному заході американського штату Аризона на плато Колорадо, в середній течії річки Колорадо.

Довжина каньйону 466 км, глибина — до 1600 м, ширина на рівні поверхні плато 8 — 25 км, поблизу дна — менше 1 км (на окремих ділянках — до 120 м). У межах каньйону річка Колорадо тече зі швидкістю до 25 км/год. Поверхня плато, яке прорізає каньйон, розташована на висоті від 1525 до 2745 м над рівнем моря.

Для Великого Каньйону характерні своєрідні форми рельєфу — «башти», «бастіони», грандіозні оголення гірських порід. Каньйон утворений у товщі вапняків, пісковиків і сланців. Великий Каньйон відносно недавнього походження — трохи більше мільйона років тому. Цей надзвичайно глибокий каньйон зі стрімкими стінами проритий річкою Колорадо. Робота ріки супроводжувалася підйомом плато Колорадо, що підсилювало дію ріки. Хоча каньйон і недавнього походження, скелі, що складають стіни, значно старіші. Геологічні дані свідчать про те, що тривалий час плато перебувало на дні моря.

Рослинність у каньйоні складається, переважно, з пустельних рослин, таких як агави та іспанський байонет. Тут водяться пуми, олені, орли. У каньйоні дуже спекотно влітку, а взимку іноді бувають заморозки.

Частина каньйону та його околиць входить до складу національного парку Ґранд-Каньйон.

Щороку Великий Каньйон забирає життя кількох необережних туристів, які відправляються в «останню 12-секундну подорож».

Панорама Великого Каньйону з півночі.

Клімат на плоскогір'я і внизу каньйону різко розрізняється — коли нагорі близько 15 ° C тепла, на дні ущелини, серед розпеченого каміння температура піднімається до +40 ° C.

Гранд-Каньйон являє собою одне з головних місць туризму в США — його щорічно відвідують більше 2 млн чоловік.

У 40-х — 50-х роках ХХ століття екіпажі багатьох пасажирських авіалайнерів, що пролітають у цій місцевості, спеціально планували шлях таким чином, щоб дати пасажирам помилуватися видами Великого каньйону. Найчастіше пілоти здійснювали над каньйоном кілька «вісімок» з лівим і правим креном, щоб поліпшити пасажирам огляд.

У ті роки це не було заборонено, так як пілоти пасажирських лайнерів мали право здійснювати візуальні польоти навіть перебуваючи на ешелонах, що іноді викликало небезпечні зближення літаків у повітрі.

30 червня 1956 з цієї причини над Великим каньйоном зіткнулися два літаки. Їх уламки впали на дно каньйону, загинуло 128 осіб. Це була найбільша за кількістю жертв авіакатастрофа в США до 1960 року. Після цього випадку візуальні польоти на ешелонах по повітряних трасах над територією США були заборонені.

Національний парк Ґранд-Каньйон (Grand Canyon) — це один з найстаріших національних парків США. Ґранд-Каньйон або Великий каньйон знаходиться в Сполучених Штатах Америки, в штаті Арізона, поблизу міста Флагстафф. Географічні координати парку — 36 ° 03 північної широти і 112 ° 08 західної довготи. Гранд Каньйон займає площу в 4927 кв.км. Статус національного природного пам'ятника присвоєно цій території в 1908 році. Статус «Національний парк Великий каньйон» він отримує в 1917 році. У 1979 році Великий каньйон включений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


США Це незавершена стаття з географії США.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.