Великий Каньйон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Великий каньйон

Вели́кий Каньйо́н або Великий каньйон Колорадо (англ. Grand Canyon) — каньйон, розташований на північному заході американського штату Аризона на плато Колорадо, в середній течії річки Колорадо.

Довжина каньйону 446 км, глибина — до 1600 м, ширина на рівні поверхні плато 8 — 25 км, поблизу дна — менше 1 км (на окремих ділянках — до 120 м). У межах каньйону річка Колорадо тече зі швидкістю до 25 км/год. Поверхня плато, яке прорізає каньйон, розташована на висоті від 1525 до 2745 м над рівнем моря.

Для Великого Каньйону характерні своєрідні форми рельєфу — «башти», «бастіони», грандіозні оголення гірських порід. Каньйон утворений у товщі вапняків, пісковиків і сланців. Великий Каньйон відносно недавнього походження — трохи більше мільйона років тому. Цей надзвичайно глибокий каньйон зі стрімкими стінами проритий річкою Колорадо. Робота ріки супроводжувалася підйомом плато Колорадо, що підсилювало дію ріки. Хоча каньйон і недавнього походження, скелі, що складають стіни, значно старіші. Геологічні дані свідчать про те, що тривалий час плато перебувало на дні моря.

Рослинність у каньйоні складається, переважно, з пустельних рослин, таких як агави та іспанський байонет. Тут водяться пуми, олені, орли. У каньйоні дуже спекотно влітку, а взимку іноді бувають заморозки.

Частина каньйону та його околиць входить до складу національного парку Ґранд-Каньйон.

Щороку Великий Каньйон забирає життя кількох необережних туристів, які відправляються в «останню 12-секундну подорож».

Панорама Великого Каньйону з півночі.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


США Це незавершена стаття з географії Сполучених Штатів Америки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.