Географія Сполучених Штатів Америки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фізіографічні регіони США
Мапа середньорічних опадів континентальної частини США

Сполучені Штати Америки (США) (або З'єднані Стейти Америки (ЗСА)) — держава в Північній Америці, що складається з 50 штатів: Аляски, Гаваїв і 48 штатів на території між Атлантичним і Тихим океанами і між Канадою і Мексикою. Крім того, виділено федеральний (столичний) округ Колумбія. Володіння США: Віргінські о-ви у Вест-Індії, Східне Самоа, Гуам, Північні Маріанські острови, та більшість Зовнішніх малих островів США в Океанії.

Рельєф[ред. | ред. код]

Близько 50 % території США займають гірські хребти, плоскогір'я і плато Кордильєр; східну околицю пояса Кордильєр утворюють хребти Скелястих гір з висотою понад 4000 м. Найвища точка країни — г. Деналі (Мак-Кінлі) (6193 м) на Алясці. На сході — Аппалачі (2037 м). Між Кордильєрами і Аппалачами — великі внутрішні рівнини. На захід від Скелястих гір лежать великі плато і плоскогір'я (вис. 2000-3500 м): вулканічне Колумбійське плато, пустельне плоскогір'я Великий Басейн з западинами (найбільша — Долина Смерті), плато Колорадо. Гавайські острови — група вулканів висотою до 4205 м. Головні річки: Міссісіпі з притоками Міссурі і Огайо, Колумбія, Колорадо, Юкон. На північному-сході — система Великих озер.

Фізико-географічні регіони США[ред. | ред. код]

За особливостями рельєфу основну частину територію США поділяють на вісім фізико-географічних регіонів: Аппалачі, Берегові рівнини, Внутрішні височини, Внутрішні рівнини, височини біля озера Верхнього, Скелясті гори, Міжгірні плато і Тихоокеанські Берегові гори. Аляска і Гавайські острови — своєрідні самостійні регіони.

Аппалачі — гірський край, що тягнеться на 1900 км від північної частини штату Мен до центральної частини штату Алабама. Тут розташовані всі значні гірські вершини сходу США, з них не менше 20 перевищують 1520 м і 8 — 1830 м. У складі регіону виділяють наступні райони: Підмонт, гори Блу-Рідж, Хребти і Долини, Аппалачське плато, гори Адірондак, долина річки Св. Лаврентія і Нова Англія.

Берегові рівнини охоплюють велику територію, що відкривається до Атлантичного океану і Мексиканської затоки. Загальна протяжність берегової лінії цих рівнин перевищує 3200 км. Поверхня рівнин переважно плоска або пологохвиляста, з невисокими горбами і грядами. Більше половини території провінції розташовано на висотах менше 30 м над рівнем моря, і тільки в декількох місцях: вище 150 м. Розрізнюють Приатлантичну і Примексиканську рівнини.

Річки та водойми США[ред. | ред. код]

Вулкани[ред. | ред. код]

Загалом в країні 169 вулканів, що можуть вивергатися[1]

Клімат США[ред. | ред. код]

Торнадо у Техасі, 2 червня 1995

Основна частина території США розташована в субтропічному і частково в помірному поясі Північної Америки, займаючи простір від Атлантичного до Тихого океанів; Аляска лежить в субарктичному і помірному поясах і виходить до Тихого і Північного Льодовитого океанів; у тропічному поясі знаходяться південні частини півострова Флорида і Гавайські острови.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]