Вісь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обертання сфери навколо осі

Вісь (прасл. *osь від пра-і.є. *aks-, звідки й лат. axis, грец. ἄξων)[1] — уявна пряма лінія в просторі, навколо якої відбувається обертання.

Похідні терміни від слова «вісь» — аксіальний (лат. axialis, від axis), осьовий.

У техніці:

  • Вісь — деталь (звичайно видовженої циліндричної форми) у механізмах, що спирається на підпори і підтримує інші обертові частини або деталі машин. Вісь може бути обертова або нерухома служить для забезпечення обертового руху без передавання крутного моменту (на відміну від вала), наприклад, підтримання неприводних коліс. Для зменшення тертя при обертанні використовуються вальниці. На одній осі можуть розташовуватися кілька деталей, у цьому випадку вони називаються співвісними.

У математиці:

  • Вісь координат — пряма із вказаними на ній напрямом, початком відліку й обраною масштабною одиницею, що служить для визначення положення точки на ній. Осі координат використовуються при побудові багатовимірних систем відліку.
  • Вісь симетрії — лінія, при повороті навколо якої тіло суміщається саме з собою. Інший тип осі симетрії — лінія на площині, при дзеркальному відбитті відносно якої тіло суміщається саме з собою.

В оптиці:

  • Термін оптична вісь вживається в параксіальній оптиці для позначення лінії, вздовж якої світловий промінь проходить без відхилення. Зазвичай оптична вісь є віссю симетрії оптичної системи.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Посилання[ред. | ред. код]