Вероніка джерельна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вероніка джерельна
Veronica anagallis-aquatica.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Подорожникові (Plantaginaceae)
Триба: Veroniceae
Рід: Вероніка (Veronica)
Вид: Вероніка джерельна
Біноміальна назва
Veronica anagallis-aquatica
L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Veronica anagallis-aquatica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Veronica anagallis-aquatica
EOL logo.svg EOL: 466216
IPNI: 811610-1
ITIS logo.svg ITIS: 565594
IUCN logo.svg МСОП: 164036
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 74693

Вероніка джерельна (лат. Veronica anagallis-aquatica)[1] — багаторічна трав'яна рослина, вид роду вероніка (Veronica) родини подорожникові (Plantaginaceae).

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Кореневище повзуче, товсте. Стебла висотою 10-80 (до 150) см, циліндричні або неясно чотиригранні, порожнисті, прямі, біля основи висхідні, більш-менш гіллясті або прості, голі, іноді вгорі злегка залозисто опушені.

Листки супротивні, сидячі (нижні іноді на дуже коротких черешках), довжиною 2-10 см, шириною 0,5-4 см, яйцеподібні, довгасто-ланцетні або частіше ланцетні до лінійних, іноді зростаються при основі, коротко загострені (іноді тупуваті), цілокраї або пильчато-зубчаті, зазубрені, блискучі, з однією або трьома жилками.

Волоті виходять з пазух верхніх листків, довші від листків, багатоквіткові, утворюють як би волотисте суцвіття; квіти на відхилених під гострим кутом до осі суцвіття квітконіжках, довші від чашечки та лінійних ниткоподібних приквіток, іноді волосисті, при плодах довжиною 4-6 мм. Чашечка глибоко чотирьохроздільна, зубці чашечки зазвичай довші від коробочок, еліптичні, нерівні, гоструваті; Віночок діаметром 4-5 мм, довжиною 2,5-4 мм, від білуватого до брудно-фіолетового, з жовтим кільцем у трубці, частки віночка у 4-5 разів довші від трубки, три лопаті широко яйцеподібні, все тупуваті. Тичинки коротші від віночка, вигнуті, з брудно-фіолетовими пиляками.

Плід — коробочки, голі або залозисті, від округлих до еліптичних, з шириною, що перевищує довжину або майже рівній довжині, з невеликою виїмкою на верхівці або злегка гоструваті, з боків стиснені, довжиною 2-4 мм. Насіння овальне, довжиною 0,25-0,5 мм, з дрібнопористою поверхнею, двоопукле або плоско-опукле.

Поширення[ред. | ред. код]

Вид поширений у Європі, Азії, у Південній та Північній Америці. В Україні зустрічається повсюдно. Росте по берегах струмків, у канавах, біля води.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Veronica anagallis-aquatica на сайті GoBotany. Архів оригіналу за 29 травень 2015. Процитовано 29 травень 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]