Вечори на хуторі біля Диканьки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вечори на хуторі поблизу Диканьки
Вечера на хуторе близ Диканьки
Вечера на хуторе близ диканьки. Вторая книжка.jpg
Жанр збірка оповідань
Автор Гоголь Микола Васильович
Мова російська
Написано 1829—1832
Опубліковано 1831, 1832

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» — перша книга Миколи Гоголя (окрім поеми «Ганц Кюхельгартен», надрукованої під псевдонімом).

Складається з двох томів.

Перший вийшов 1831 року, другий — 1832. Розповіді «Вечорів» Гоголь писав у 1829—1832 роках. За сюжетом, — розповіді книги нібито зібрав і видав «пасічник Рудий Панько»[1].

Зміст збірки[ред. | ред. код]

 • Перша книга
 1. Сорочинський ярмарок
 2. Вечір напередодні Івана Купала
 3. Травнева ніч, або Утоплена
 4. Пропала грамота
 • Друга книга
 1. Ніч перед Різдвом
 2. Страшна помста
 3. Іван Федорович Шпонька і його тітонька
 4. Зачароване місце

Структура твору[ред. | ред. код]

Дія твору вільно переноситься з XIX століття («Сорочинський ярмарок») в XVII («Вечір напередодні Івана Купала»), а потім в XVIII («Травнева ніч, або Утоплена», «Пропала грамота», «Ніч перед Різдвом») і знову в XVII («Страшна помста»), і знову в XIX («Іван Федорович Шпонька і його тітонька»). Поєднують обидві книги розповіді діда дяка Хоми Григоровича — відчайдушного запорожця, який своїм життям ніби поєднує минуле і сьогодення, бувальщину і небилицю. Плин часу не розривається на сторінках твору, перебуваючи у своєрідній духовній та історичній неподільності.

Цікаво[ред. | ред. код]

 • Перше видання книги Миколи Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки» було виставлено на аукціон у Лондоні. Двотомник творів українського письменника, який був виданий ще за життя автора в Санкт-Петербурзі в 1831-32 роках, став найдорожчим лотом аукціону — унікальне видання пішло з молотка на аукціоні Christie's у Лондоні за 175 тисяч фунтів стерлінгів (224 тисяч доларів)[джерело?].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Словарь гоголевского пасечника Рудого Панько: дуля. РИА Новости. 4 марта 2009. Архів оригіналу за 2012-03-09. Процитовано 2010-08-13.