Вифлеємська башта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 38°41′29″ пн. ш. 9°12′57″ зх. д. / 38.69139° пн. ш. 9.21583° зх. д. / 38.69139; -9.21583

Монастир єронімітів і Вифлеємська башта
Monastery of the Hieronymites and Tower of Belém in Lisbon [1]
Світова спадщина
Torre de Belem 20050728.jpg
Вифлеємська башта
38°41′29″ пн. ш. 9°12′57″ зх. д. / 38.69139° пн. ш. 9.21583° зх. д. / 38.69139; -9.21583
Країна Португалія Португалія
Тип Культурний
Критерії iii, vi
Об'єкт № 263
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 1983 (7 сесія)
Вифлеємська башта (Португалія)
Вифлеємська башта
Вифлеємська башта на карті Португалії

CMNS: Вифлеємська башта у Вікісховищі

Вифлеє́мська ба́шта, або Беле́нська ба́шта (порт. Torre de Belém, МФА[ˈto.ʁɨ dɨ bɨ.ˈɫɐ̃j]) — фортеця у Португалії, в Лісабоні. Один із символів міста. Зразок архітектури мануелського стилю. Названа на честь району Вифлиєм (португальською: Белем). Споруджена 1520 року. Об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Вифлеємська башта — одна з найбільш значних пам'яток Лісабона. Розташована на правому березі річки Тежу, в місті Белем (Вифлеєм), де був колись пляж. Це ікона архітектури Мануела І. Згодом вежа втратила свою захисну функцію для берегів річки Тежу і від Філіппінської окупації старі комори поступилися в'язницям. У п'ятьох поверхах вежі, як і раніше, залишилися Кімната Губернатора (Сала ду Губирнадор), Зал Королів (Сала-душ-Рейш), Зал Суду (Сала ди Аудіенсіаш), Каплиця зі своїми особливостями склепіння шістнадцятого століття, і, нарешті, тераса на п'ятому поверсі.

Пам'ятник виділяється через свій наявний патріотизм, так як він весь оздоблений декораціями Герба Португалії, в тому числі декораціями хрестів Ордена Христа на вікнах; ці характеристики відносяться в основному до типової архітектури часу, коли країна була світовою державою (початок Сучасної Епохи).

У 1983 році визнана Всесвітньою Спадщиною ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), а 7 липня 2007 року була обрана як одне з семи чудес Португалії.

Історія[ред. | ред. код]

У 1495 році король Мануел I стає важливою фігурою в міжнародній торгівлі, так як Васко да Гама, а потім Альварес Кабрал встановили морські шляхи з Індією, Гоа і Малаккою, Африкою і Бразилією, в результаті чого привозили і пропонували екзотичні продукти. Такі експерименти і дослідження приводять до визначення особливостей стилю Мануеліно, представленого в його пам'ятках. Португалія дуже особливо пов'язана до стилю Мануеліно, через будівельні роботи, які виконувались під час правління Мануеля І, між 1495 і 1521 роками. З деякого боку, на думку автора, цей стиль походить від Єлизаветинського стилю в Іспанії. Вежа Сент-Вінсент є прикладом переходу від військової архітектури середньовіччя до епохи Відродження: масивна тильна квадратна вежа середньовічного характеру, з близько тридцятьма метрами висоти, просунуте тіло "фундаменту", яке зміцнювало горизонтальність і охоплювало нерегулярну шестикутну форму, з сорока метрами довжини, орієнтованих на південь, і на Тежу, гармати, розміщені на валі, які попереджували будь-яку спробу нападу морем.

Будувати вежу розпочали тільки в 1514 році, під час правління Мануеля I (1495-1521), архітектором був Франсіско де Арруда. Вона була розташована на скелястому оголенні в річці, навпроти старого пляжу Віфлеєма, і призначалася замінити старий корабель артилерії, що стояв на якорі в тій ділянці, де залишали флот на Індію. Ремонти башти були покладені на Діогу Боітака, який в той час також керував уже ранніми роботами сусіднього Монастиря єронімітів.

Завершили будувати вежу в 1520 році.

З розвитком засобів нападу і оборони, структура поступово почала втрачати свою первісну захисну функцію. Протягом багатьох століть вона використовувалася як пост митного оформлення, станція сигналізації, телеграф та маяк. Сховища були використані як тюрми для політичних в'язнів під час правління Філіпа II з Іспанії (1580-1598), а потім Жуаном IV з Португалії (1640-1656). Архієпископ з Браги і Предстоятель Іспанії, Д. Себастьян де Матуш Норонья (1586-1641), через коаліцію Іспанії і протистояння Жуана IV, був заарештований і усамітнений у вежу Белен.

Фортеця зазнала кілька реконструкцій протягом століть, особливо у вісімнадцятому столітті, сприяли зубчасті стіни, з балкона валі, ніша Богородиці, повернена з видом на річку, і на монастир. Порівняння об'ємної форми кам'яної вежі з кораблем переводить красу, оригінальність і інновації[Що?].

Класифікована як національний пам'ятник. Розпорядженням від 10 січня 1907 року розглядається як всесвітня спадщиня ЮНЕСКО з 1983 року[Що?]. В тому ж році вступив[хто?] в XVII Європейську виставку мистецтв науки і культури.

Характеристики[ред. | ред. код]

Пам'ятник відображає ісламський і східний вплив, які характеризують стиль Мануеліно.

Частина її краси лежить в зовнішній декорації, прикрашена мотузками і вузлами, вирізаними в камені, сторожові вежі в мавританському стилі, зубчасті стіни відіграють роль щитів, прикрашених армілярними сферами, хрестами Ордена Христа та іншими патріотичними елементами[Що?]]. Готичний інтер'єр, під терасою, яка слугувала складом зброї та в'язницею, дуже аскетичний.

Структура фортеці складається з двох основних елементів: вежа і вали. В кутах тераси і валів, стоять циліндричні сторожові вежі, прикрашені кам'яними роботами.

Чотирикутна вежа середньовічної традиції піднімається на п'ять поверхів вище фальшборту, а саме:

Перший поверх - Кімната губернатора

Другий поверх - Кімната царів

Третій поверх - Зал Суду

Четвертий поверх - Каплиця

П'ятий поверх - Тераса вежі

Джерела і посилання[ред. | ред. код]

  1. * Назва в офіційному англомовному списку