Герб Португалії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Португалії
Coat of arms of Portugal.svg
Версії
Coat of arms of Portugal (Lesser).svg
Герб із національного прапора
Military CoA of Portugal.svg
Військовий герб
Деталі
Затверджений 30 червня 1911

Ге́рб Португа́лії (порт. Brasão de armas de Portugal) — срібний щит, на якому подібно до Христового хреста лежать 5 малих синіх щитів. Кожен малий щит містить 5 срібних бізантів, розташованих на андріївський хрест. По краях великого щита широка червона облямівка з сімома золотими замками. За щитом розташована армілярна сфера. Вона обрамлена золотими оливковими (лавровими) гілками, що перев'язані внизу червоною і зеленою стрічками під колір державного прапора. За легендою, малі щити символізують перемогу португальців у битві при Оріке 1139 року над 5-ма мавританськими королями. Срібні бізанти уособлюють незалежність держави, а їх число — рани Господа Нашого Ісуса Христа. Армілярна сфера нагадує про великі географічні відкриття, здійснені португальцями.

Історія і значення[ред.ред. код]

Сучасний португальський герб — результат тисячолітніх змін. Герб бере свій початок від синього хреста на срібному тлі Генріха Бургундського, до якого поступово додавалися і забиралися нові елементи, і завершився великим комплексом геральдичних елементів в 1911 році.

Малі щити і безанти[ред.ред. код]

Після офіційного визнання незалежності Королівства Португалія в 1143 році на бургундський прапор були додані срібні безанти (візантійські монети), що означало право короля, як суверенного монарха, випускати свою валюту. Під час розквіту середньовічної геральдики щит втратив деякі елементи і зображення хреста. Без хреста і з п'ятьма маленькими щитами на тому місці, де були срібні безанти, герб успадковував Санчо I. Пізніше число срібних безантів було зменшене королем Себастьяном I з 11 до 5 на кожному малому щиті. Пізні тлумачі пояснюють їх як п'ять ран Христа, проте таке пояснення малоймовірне.

Замки[ред.ред. код]

Під час правління Афонса III з'явилася червона облямівка із золотими замками (не з баштами, як стверджують деякі джерела, а саме із замками). Число замків мінялося від 8 до 12. Афонсо IV визначив 12, а Себастьян I остаточно затвердив 7. Імовірно, вони означають маврські замки, відвойовані Португалією під час Реконкисти. Можливо, вони кастильські, але на відміну від Іспанських, зображених з синіми відкритими брамами, Португальські замки зображені із закритими золотими брамами.

Армілярна сфера[ред.ред. код]

Важливий елемент португальської геральдики з XV століття — армілярна сфера (астролябія) — часто використовувалася на прапорах колоній, особливо в Бразилії. Цей навігаційний прилад, що використався для обчислення відстаней, символізує значення Португалії в епоху великих географічних відкриттів, а також широкість колоніальних володінь, що належали першій республіці. Хоча армілярна сфера зазвичай використовувалася як «республіканський» елемент, на противагу короні на синьо-білому прапорі, вона зображалася і на деяких монархічних прапорах. Зокрема на прапорі з'єднаного королівства Португалії, Алгаврії і Бразилії, а після його розпаду на прапорі королівства Бразилія.

Еволюція[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Karl-Heinz Hesmer: Flaggen und Wappen der Welt. Geschichte und Symbolik der Flaggen und Wappen aller Staaten. Gütersloh: Bertelsmann Lexikon Verlag, 1992. ISBN 3-570-01082-1
  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник. —Київ: Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Португалії