Войд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Войди)
Перейти до: навігація, пошук
Карта кластерів і войд

Войд (від англ. void — порожнеча) — ділянка космічного простору, в яких концентрація галактик у десятки разів менша середньої[1]. Облямовані скупченнями та надскупченнями галактик.

Войди було вперше виявлено в 1977 Стефаном Грегорі та Лаярдом Томпсоном в Національній обсерваторії Кітт Пік, а також Яаном Ейнасто, М. Йиевеером та Е. Таго з Тартуської астрофізичної обсерваторії [2].

Розміри цих утворень становлять близько 10-30 Мпк. Великі войди (англ. supervoids) можуть досягати в розмірах 150 Мпк та імовірно охоплюють близько 50% обсягу Всесвіту. У войдах можлива наявність «темної матерії» та протогалактичних хмар.

Теорія, що описує утворення цих структур, заснована на так званій джинсовській нестабільності — гравітаційній нестійкості збурень густини матерії. Слід припускати, що на ранніх стадіях еволюції Всесвіту неоднорідності вже існували, хоча і були малими за величиною. Теорія Великого вибуху не визначає форми цих первинних збурень — для неї вони є початковими даними, не виведеними з теорії. Для пояснення їх утворення потрібно залучати додаткові механізми, найвитонченіші з яких є в інфляційній теорії[джерело?]. Інфляційний механізм узгоджується з усією сукупністю космологічних спостережних даних.

Найближчим до Землі є Локальний Войд.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Войди // Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — С. 83. — ISBN 966-613-263-X, УДК 52(031).
  2. Mihkel Jõeveer. Jaan Einasto 70 of the Estonian Academy of Sciences, Physics and Mathematics. — 1999. — Вип. 3. — С. 60-62. — ISSN 1406-0086.

Посилання[ред.ред. код]


Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.