Гамма-сплеск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Художні зображення гамма-сплесків

Гамма-сплески або гамма-спалахи — масштабні космічні енергетичні викиди вибухового характеру, які спостерігаються у віддалених галактиках у діапазоні гамма-випромінювання — найжорсткішій частині електромагнітного спектру . Це найяскравіші електромагнітні події, що відбуваються у Всесвіті. Гамма-спалах може тривати від мілісекунд до години і більше. Тривалість типового спалаху становить кілька секунд. Початковий спалах часто супроводжується тривалим «післясвіченням» на довших хвилях (рентген, УФ, оптика, ІЧ та радіо).

Більшість спостережуваних гамма-спалахів, імовірно, є порівняно вузьким променем потужного випромінювання, що виділяється під час події наднової: швидке обертання; колапс масивної зірки у форму чорної діри. Підклас гамма-спалахів — «короткі» спалахи — мабуть, походять від іншого процесу, можливо, при злитті подвійних нейтронних зірок.

Джерела гамма-спалахів розташовані на відстанях у мільярди світлових років від Землі, що означає їхню надзвичайну потужність і рідкісніть. За кілька секунд спалаху вивільняється стільки енергії, скільки Сонцем виділяється за 10 мільярдів років. За мільйон років в одній галактиці виявляються лише кілька гамма-спалахів. Всі спостережувані гамма-спалахи відбуваються за межами галактики Чумацький Шлях, крім явища спорідненого класу, м'яких повторюваних гамма-сплесків, які асоціюються з магнетаром Чумацького шляху. Є припущення, що гамма-спалах, що стався в нашій галактиці, міг би призвести до масового вимирання всього живого на Землі.

Гамма-спалах вперше був випадково зареєстрований 2 липня 1967 року американськими військовими супутниками «Vela».

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.