GLAST

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип GLAST
Fermi Gamma-ray Space Telescope
Artist's conception of Fermi in orbit
Fermi G.S.T. logo
Anticipated operations timeline.
GLAST launch aboard a Delta II rocket, 11 June 2008.
Gamma-ray pulsars detected by the Fermi Gamma-ray Space Telescope.
Cycle of pulsed gamma rays from the Vela pulsar. Constructed from photons detected by Fermi's Large Area Telescope.
Artistic diagram of the two gigantic X-ray/gamma-ray bubbles of Earth's Galaxy, the Milky Way.

GLAST (англ. Gamma-ray Large Area Space Telescope) — орбітальна гамма-обсерваторія Американського космічного агентства NASA.

Запуск[ред. | ред. код]

Запуск був проведений в 11 червня 2008 з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) за допомогою ракети-носія «Дельта-2». Запуск телескопа GLAST кілька разів відкладався. Спочатку була вибрана дата 16 травня 2008 року, проте при установці другого ступеня ракетоносій був пошкоджений, і запуск відклали до п'ятого червня, а потім до одинадцятого. Телескоп, що носить ім'я «Гласт» покликаний стати гідною заміною попередньої гамма-обсерваторії «Комптон», яка, виробивши свій ресурс, була затоплена в Тихому океані в червні 2000 року.

Назва телескопа — «Гласт» — тимчасова, вона була змінена на «Фермі».

Апаратура «Гласта» в 50 разів чутливіша за прилади попередника. Телескоп масою майже п'ять тонн, знаходячись на орбіті заввишки 552 кілометри, здатний за три години (два оберти навколо Землі) «охопити» все небо, в той час, як у 17-тонного «Комптона» на рішення аналогічної задачі витрачалося 15 місяців.

Телескоп «Комптон» бездоганно пропрацював на орбіті дев'ять років, справно передаючи на Землю дані про «найжорсткіші» випромінювання електромагнітного спектру у Всесвіті. З його допомогою учені розгадували таємниці далеких космічних вибухів, що породжують могутні сплески гамма-випромінювання — вражаючий феномен «чорних дірок». Космічна обсерваторія встигла зафіксувати в цілому 2,5 тисячі подібних сплесків, тоді як за всю попередню історію спостережень їх було зареєстровано близько трьохсот.

Створення нового телескопа обійшлося в 690 мільйонів доларів (з них 600 млн внесли США). Передбачається, що його місія продовжиться 5-10 років. У проекті «Гласт» беруть участь також Німеччина, Італія, Франція, Швеція і Японія.

Відкриття[ред. | ред. код]

Гігантська область гамма-випромінювання в нашій галактиці[1] була відкрита у листопаді 2010 р. науковцями Дагом Фінкбейнером (англ. Doug Finkbeiner), Мен Су (англ. Meng Su) та Трейсі Слетієр (англ. Tracy Slatyer) з Гарвардського університету в результаті аналізу загальнодоступних даних з гамма-випромінювання небесної сфери, отриманих за допомогою космічного телескопа GLAST. Дана область являє собою дві гігантські сфери-бульбашки, що формують «вісімку» з дотиканням сфер у центрі Чумацького шляху і які простягаються на 25000 св.р. кожна перпендикулярно до площини нашої галактики.[2] Ці дві сфери, симетрично розташовані відносно центру галактики, є джерелом значно підвищеного потоку гамма-випромінювання, яке, за однією з гіпотез, можуть продукувати релятивістські частинки викинуті з надмасивної чорної діри, розташованої в центрі Чумацького шляху.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]