Гедимінові стовпи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб «Гедимінові стовпи»
COA of Gediminaičiai dynasty Lithuania.png
Версії
Vytis COA Lithuania.Codex Bergshammar.png
«Стовпи» на гербі Великого князівства Литовського
Деталі

Гедимінові стовпи або колони Гедиміна (біл. Калюмны, пол. Słupy Giedymina, лит. Gediminaičių stulpai) — середньовічний символ Великого князівства Литовського, сьогодні зображений на Великому гербі Литви.

Опис[ред. | ред. код]

Срібний (як варіант — золотий) знак на червоному полі.

Історія[ред. | ред. код]

Згідно з легендою, створення якої відносять до XVI століття, герб був привезений з собою князем Паленомом з Риму, а після ним користувалися його нащадки — Палемоновичі.

Перші зображення «Стовпів» зустрічаються на монетах після 1386.

Згідно з Яном Длугошем, в Грюнвальдській битві 1410 з 40 литовських хоругв 10 були із зображенням «Колюмн» (сам Длугош їх так не називає, а лише наводить схематичне зображення). Вважається, що ці 10 хоругв були великокняжими, тобто безпосередньо підпорядкованими Вітовту. За його ж словами, цим знаком великий князь литовський Вітовт таврував своїх коней.

Через високу схожість з родовими знаками Рюриковичів та гербом Великого князівства Київського (тризуб), «Стовпи» іноді виводять з цих знаків[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Вяроўкін-Шэлюта У. Калюмны // Вялікае Княства Літоўскае. Энцыклапедыя у 3 т. — Мн.: Беларуская Энцыклапедыя імя П. Броўкі, 2005. — Т. 2: Кадэцкі корпус — Яцкевіч. — С. 21. — 788 с.

Джерела[ред. | ред. код]