Прапор Литви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Литви
Прапор Литви
Використання
FIAV 111100.svg FIAV normal.svg
Пропорції 3:5
Затверджений 1 вересня 2004 року
Дизайн триколор
Кольори
жовтий
зелений
червоний
Приналежність Литва

CMNS: Прапор Литви у Вікісховищі

Прапор Литви — офіційний державний символ Литовської Республіки є прямокутним полотнищем з трьох рівновеликих горизонтальних смуг: верхня — жовтого, середня — зеленого і нижня — червоного кольору. Відношення ширини прапора до його довжини 3:5.

15-та стаття Конституції Литовскої Республіки, прийнятої референдумом 1992 року, встановлює кольори Державного прапора: жовтий, зелений, червоний[1].

Жовтий колір символізує світло та сонце, зелений — траву, червоний — кров, пролиту за Литву.

Використання[ред. | ред. код]

Офіційне використання Державного прапора Литви, прапорів інших держав і інших прапорів регламентує Закон про Державний прапор і інші прапори (нова редакція 1 вересня 2004. Згідно із статтею 5 закону, Державний прапор постійно піднятий на наступних будівлях (або над ними або перед ними):

 • Сейму Литовської Республіки
 • Резиденції Президента
 • Уряду Литовської республіки, міністерств та адміністрацій повітів
 • Конституційного суду та інших судів
 • Генеральної прокуратури
 • Банку Литви
 • Головної виборчої комісії
 • Вежі Ґедиміна у Вільнюсі
 • рад самоврядування
 • у пунктах прикордонного контролю (у міжнародних аеропортах, у морських та річних портах, залізничних вокзалах та ін.)

Державний прапор вивішується також на будівлях(підіймається на щоглах та флакштоках), органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності у дні державних свят. У «День чорної стрічки», 23 серпня, та 23 вересня, день геноциду євреїв, прапори повинні бути приспущені та обвиті чорними стрічками.

Історія[ред. | ред. код]

Образ литовського національного прапора формувався у 19171918 з врахуванням традицій геральдики та литовського народного декоративно-прикладного мистецтва. Комісію, яка створила та затвердила проєкт литовського прапора, склали вчений та громадський діяч Йонас Басанавічюс, художник Антанас Жмуйдзінавічюс та археолог, краєзнавець, художник Тадас Даугірдас. Басанавічюс запропонував використовувати кольори, які найчастіше зустрічаються у литовському народному костюмі. Керуючись цим — художник Жмуйдзінавічюс підготував проєкт із смугами червоного та зеленого кольорів, які найчастіше використані у народному мистецтві. По пропозиції Дагірдаса була введена смуга жовтого кольору, символізуючого зорю. Жовто-зелено-червоний триколор був затверджений Сеймом Литви 19 квітня 1918 року, як тимчасовий прапор Литви.

У конституціях 1922 та 1928 років Державний прапор має жовту, зелену, та червону смуги. У 1940 році з окупацією Литви більшовиками до прапора додався серп та молот. Згодом його змінило червоне полотнище з серпом та молотом. У 1953 був встановлений прапор з трьох горизонтально розміщених кольорових смуг червоного кольору (вісім дванадцятих ширини), білого (одна дванадцята ширини) і зеленого (три дванадцятих ширини полотнища) кольору з золотими серпом, молотом та п'ятикутною зіркою.

Жовто-зелено-червоний триколор як національний прапор став широко публічно використовуватися влітку 1988 року. З ініціативи Саюдіса 7 жовтня 1988 року відбулася церемонія встановлення національного триколору на башті Ґедиміна у Вільнюсі. Прапор був заново узаконений та отримав офіційний статус як прапор Литовської РСР 18 листопада 1988 року поправками, внесеними до Конституції Литовської РСР Верховною Радою Литовської РСР. 25 січня 1989 Президія Верховної Ради ЛитРСР затвердила його кольори, опираючись на зразки прапора Литовської Республіки періоду між Першою та Другою світовими війнами

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Tokio dokumento nėra. www3.lrs.lt (лит.). Архів оригіналу за 14 січня 2006. Процитовано 24 грудня 2017. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]