Прапор Білорусі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор Білорусі
Прапор Білорусі
Використання
FIAV 111000.svg FIAV normal.svg
Пропорції 1:2
Затверджений 7 червня 1995
Кольори
Червоний
Зелений
Білий
Тип Державний
Приналежність Білорусь

Commons-logo.svg Прапор Білорусі у Вікісховищі

Прапор Білорусі (біл. Сцяг Беларусі, біл. тарашк. Сьцяг Беларусі) — національний символ Республіки Білорусь, що являє собою прямокутне полотнище з співвідношенням висоти до довжини 1:2 та та складається з двох горизонтальних смуг червоного та зеленого кольорів[1]. Ширина верхньої червоної смуги становить ⅔ ширини прапора, нижньої зеленої — ⅓ ширини національного знамена[1][2]. З боку древка на прапорі розміщено вертикальну білу смугу з білоруським національним орнаментом червоного кольору, ширина якого дорівнює 1/9 довжини стяга[1][2].

Сучасний прапор країни був прийнятий на референдумі 14 травня 1995 року і затверджений 7 червня того ж року Указом Президента Олександра Лукашенка. За основу сучасного прапора Білорусі взято прапор Білоруської РСР зразка 1951 року, з якого було прибрано зірку та серп з молотом, а також інвертовано національний орнамент (був білий на червоному тлі, став червоний на білому тлі).

Білорусь — єдина держава пострадянського простору, що взяла за основу власних національних символів символіку союзної республіки. Історичним національним стягом країни є біло-червоно-біле полотнище, що слугувало символом Білоруської Народної Республіки у 19181919 роках та сучасної Республіки Білорусь у 19911995 роках.

Історія[ред.ред. код]

Становлення прапора[ред.ред. код]

Білоруська народна республіка[ред.ред. код]

Прапор Білорусі (1918—1919 та 1991—1995 роки)
Прапор Білорусі (1995—2012 роки)

Національним прапором Білоруської народної республіки, яка існувала з березня 1918 по січень 1919 року, був біло-червоно-білий прапор. Кольори прапора повторюють кольори національного гербу Пагоня. Після проголошення незалежності Білорусі біло-червоно-білий прапор був затверджений як державний прапор Республіки Білорусь (відповідний закон ухвалений 19 вересня 1991 року). У 1995 році після ініційованого президентом О. Лукашенко референдуму була відновлена майже незмінена радянська символіка. З того часу біло-червоно-білий прапор використовується демократичними силами як символ опозиційної боротьби проти режиму Лукашенка.

Радянський період[ред.ред. код]

У складі Радянського Союзу країна мала офіційну назву Білоруська Радянська Соціалістична Республіка (Білоруська РСР, БРСР) і використовувала радянську державну символіку.

Зміни прапора БРСР

Незалежність[ред.ред. код]

Після розпаду СРСР та з проголошенням 25 серпня 1991 року незалежності Білорусі виникає необхідність затвердження символів нової держави. Вже 19 вересня 1991 року Верховна Рада Республіки Білорусь за пропозицією депутата Ніла Гілевича приймає закон «Про державний прапор Республіки Білорусь», відповідно до якого національним символом стає історичний стяг з трьох рівновеликих горизонтальних смуг: верхньої і нижньої білого кольору з червоною по середині[3].

14 травня 1995 року за ініціативою Президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка було проведено референдум, на який було винесено 4 питання, серед яких й пропозиція змінити біло-червоно-білий стяг та герб Погоня. У підсумку зміну національних символів підтримали 75,1 % учасників волевиявлення[4].

Колір та розмір[ред.ред. код]

Розмір та дизайн[ред.ред. код]

Символіка кольорів[ред.ред. код]

Червоний колір на сучасному прапорі Білорусі символізує штандарти переможної Грюнвальдської битви білоруських полків із хрестоносцями, колір прапорів Червоної Армії і білоруських партизанських бригад; зелений колір — надію, весну і відродження, ліси і поля; білоруський орнамент — стародавню культуру народу, духовне багатство, єдність.

Використання[ред.ред. код]

Інші прапори[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Дзяржаўная сімволіка Рэспублікі Беларусь. Сайт президента Білорусі. Процитовано 5 січня 2014.  (біл.)
  2. а б Дзяржаўныя сімвалы. Belarus.by. Процитовано 5 січня 2014.  (біл.)
  3. О ГОСУДАРСТВЕННОМ ФЛАГЕ РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ(рос.)
  4. Сообщение Центральной комиссии Республики Беларусь по выборам и проведению республиканских референдумов. ЦВК Білорусі. Процитовано 12 січня 2014.  (рос.)

Посилання[ред.ред. код]