Співоча революція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Естонія
Coat of arms of Estonia.svg

Ця стаття є частиною серії статей за темою:
Політична структура
Естонії

Людина з литовським прапором перед радянським танком, 13 січня 1991

Співоча революція — серія мирних акцій протесту в республіках Прибалтики СРСР у 19871991 роках, головною метою яких було відновлення державного суверенітету Естонії, Латвії та Литви.

Мети революції було досягнуто практично без жертв і руйнувань, за винятком розстрілу чотирнадцяти мирних демонстрантів у Вільнюсі 13 січня 1991 року, а також убивства бійцями Ризького загону ОМОН МВС СРСР двох латвійських міліціонерів і трьох громадян в Ризі 20 січня 1991 року та, спільно з бійцями Вільнюського ОМОНу МВС СРСР, восьми литовських митників і поліцейських на кордоні Литви з Білоруською РСР 31 липня 1991 року[1] .

Історія[ред.ред. код]

Розпад СРСР почався у другій половині 1980-их років. Перші заворушення у країнах Балтії отримали назву «Співочої революції», оскільки вони спирались на романтичні ідеали національного відродження.

поняття «Співоча революція» передусім стосується Естонії та Латвії, меншою мірою — до Литви. Символами Співочої революції стали народні пісні прибалтійських народів (у Латвії — дайни), які співались на мітингах.

Часто пісні співали вночі під час масових зібрань населення на міських майданах. Так 11 вересня 1988 року на Співочому полі Таллінна під час музичного фестивалю «Пісня Естонії», за версією ЗМІ, зібралось близько 300 000 естонців. В Литві рух отримав назву «Саюдіс».


Значної відомості набув і живий ланцюг людей довжиною 600 км (Таллінн-Рига-Вільнюс), який було утворено 23 серпня 1989 року й отримав назву «Балтійський шлях».

Значення та наслідки[ред.ред. код]

Під час Співочої революції в країнах Балтії відзначились і свої активісти, які сформували перші національні еліти після здобуття незалежності.

Період романтизму швидко поступився місцем новій прагматичній політиці, в тому числі в межах атлантизму НАТО. Це призвело до того, що за перші 10 років відновленої незалежності в країнах Балтії відбулось майже повне витіснення політичного покоління серпня 1991, вихованого на романтичних пісенних ідеалах.[2]

Примітки[ред.ред. код]


Історія Європи Це незавершена стаття з історії Європи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.