Генрі Роулінсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Henry Rawlinson

Генрі Кресвік Роулінсон, англ. Henry Creswicke Rawlinson (* 11 квітня 1810, Чедлінгтон, Оксфордшир — † 5 березня 1895, Лондон) — британський археолог, ассиріолог, лінгвіст і дипломат. Здобув популярність як дешифрувальник перського клинопису. Ризикуючи життям, він у 18371844 роках багаторазово підіймався на Бехістунську скелю, щоб скопіювати перську та еламітську частини Бехістунського напису, який він потім дешифрував.

Біографія[ред.ред. код]

Роулінсон був сином коняра Абрама Тізака Роулінсона (Abram Tyzack Rawlinson). Його братом був історик Джордж Роулінсон.

Здобув освіту в Ілінгаї (Міддлсекс), у 1826 році вступив на військову службу в Ост-Індську компанію. У 1827 році на посаді кадета Ост-Індської компанії прибув до Індії. Там він навчився швидко говорити перською і через 6 років був направлений до Персії для навчання військ шаха. В Ірані він виявив напис на Бехістунській скелі, яку він з ризиком для життя скопіював (фотозйомка в ті роки була відсутня, і йому довелося багато разів підніматися на скелю, щоб змалювати знаки). Конфлікти між британським і перським урядом привели до того, що Роулінсону довелося покинути Персію. У 1840 він отримав посаду в Кандагарі (Афганістан) і проявив себе гарним воїном в афганській війні. У 18431844 був британським агентом на Аравійському півострові. За власним бажанням у 1844 році отримав нове призначення на посаду британського консула у Багдаді, де у нього з'явився час повернутися до вивчення клинопису. У 1851 став Генеральним консулом в Багдаді, йому присвоєно звання підполковника.

Роулінсон скористався цією можливістю, щоб продовжити археологічні дослідження. Вважається, що Роулінсон був знайомий з маловідомими в той час дослідженнями Гротефенда, який поклав початок дешифровці перського клинопису. Навіть попри це, заслуга його у вивченні перського клинопису дуже велика — скопіював і дешифрував раніше невідомий дослідникам Бегістунський напис, який дав багатий матеріал відразу для трьох стародавніх мов. Також він займався розкопками Ніневії і Вавилона, де виявив велику кількість ассиро-вавилонських клинописних написів, які дешифрував у співпраці з іншими ассиріологами.

У 1849 Роулінсон повернувся до Англії і опублікував у 1851 році свої спогади і Бегістунський напис. Він передав зібрані ним давності Британському музею і відправився разом з Остіном Г. Лейярд в експедицію по місцях стародавньої Месопотамії. У 1855 році звільнився з Ост-Індської компанії та провів більшу частину останіх 40 років у Лондоні. В Англії Роулінсон познайомився з молодим Джорджом Смітом, котрий завдяки його сприянню став відомим дослідником старожитностей.

У 1856 обраний в англійський Парламент і одночасно до Ради Ост-Індської компанії, в якій залишався до реорганізації компанії в 1858 році.

У 1859 отримав посаду британського посланця в Тегерані, проте вже в 1860 році пішов з неї у відставку.

З 1865 по 1868 він знову був членом Парламенту від Фроум і знову увійшов до ради Ост-Індської компанії.

Публікації[ред.ред. код]

Найважливіша робота (за участю Дж. Сміта):

  • «The cuneiform inscriptions of Western Asia» (1861–1870).

Деякі інші найважливіші публікації:

  • «The Persian cuneiform lnscriptions at Behistun» (1846);
  • «History of Assyria, as collected from the inscriptions discovered in the ruins of Niniveh» (1852);
  • «Memorandum on the publication of the cuneiform inscriptions» (1855);
  • «A selection from the miscellaneons inscriptions of Assyria» (1870) und
  • «England and Russia in the East» (1875).
  • George Rawlinson:Memoir of Henry Creswicke Rawlinson, Longmans Green, New York 1898.

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]