Георгіївська стрічка (акція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення, що використовується в акції «Георгіївска стрічка»

«Гео́ргіївська стрі́чка» (рос. Георгиевская ленточка) — громадська акція з роздачі символічних стрічок, присвячена святкуванню Дня Перемоги у Німецько-радянській війні, що проходить з 2005 року з ініціативи російських державних інформаційних агентств і російських провладних молодіжних рухів «Студентська громада», «Наші» тощо. З того часу акція стала традиційною і проводиться щорічно на кошти підприємств і російського бюджету[1] з 24 квітня по 12 травня. У 2008 році Георгіївські стрічки розповсюджувалися в більш ніж 30 країнах. За чотири роки проведення акції було розповсюджено понад 45 мільйонів стрічок в усьому світі.[2]. Країни, за межами Росії, в яких акція проходить найбільш активно, — Білорусь, Греція, Вірменія, Франція, Італія, Естонія, Латвія, Великобританія, США, Німеччина, Молдова, Китай, В'єтнам, Бельгія, Казахстан та Афганістан[3].

Як відзначають організатори, головною метою акції «стало прагнення будь-якою ціною не дати забути новим поколінням, хто і якою ціною виграв найстрашнішу війну минулого століття, чиїми спадкоємцями ми залишаємося, чим і ким повинні пишатися, про кого пам'ятати» .[2]

Акція приходить під гаслами: «Перемога діда — моя Перемога», «Пов'яжи. Якщо пам'ятаєш !», «Я пам'ятаю! Я пишаюся!», «Ми — спадкоємці Великої Перемоги!», «Спасибі дідові за перемогу!» тощо.[2]

З 2014 року георгіївська стрічка стала символом сепаратизму та проросійських бойовиків в Україні.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Акція стартувала до 60-річчя Перемоги за ініціативою керівника російського проекту «Наша Перемога. День за днем» Наталії Лосєвої, директора інтернет-проектів[4] (пізніше — Першого заступника керівника ОРН (Об'єднана редакція новин)) ФГУП РАМИ «РІА Новини»[5][6]. Організаторами акції є «РІА Новини» і РООСПМ «Студентська громада». ЗМІ вважають, що автором ідеї та акції є особисто Наталія Лосєва[7],[8], сама Наталя в інтерв'ю газеті «Взгляд» повідомила, що автор — група журналістів[9]. В інтерв'ю місцевому виданню її рідного міста Новосибірська Лосєва заявляла[10]:

« Акція замислювалася взагалі без якихось географічних домагань. Все, що я планувала - відправити кілька стрічок додому в Новосибірськ найближчим друзям і рідним. Але вже через тиждень після початку акції будинок РІА «Новости» в прямому сенсі брали штурмом. 24 години на добу тут були черги людей, які хотіли отримати стрічку. Я взагалі була в шоці від того, як швидко люди зрозуміли і прийняли ідею  »

Регламент використання георгіївських стрічок визначається „Кодексом «Георгіївської стрічки»“, що складається з 10 пунктів[11]. Акція фінансується державою, органами місцевого самоврядування, а також комерційними та іншими організаціями. За ідеєю ініціаторів акції, стрічка повинна поширюватися безкоштовно[11].

Напередодні святкування Дня Перемоги під час проведення акції кожен учасник одягає собі на лацкан одягу, руку, сумку або антену автомобіля Георгіївську стрічку на знак пам'яті про героїчне минуле, висловлюючи повагу до ветеранів, віддаючи данину пам'яті полеглим на полі бою, подяку людям, які віддали все для фронту в роки Німецько-радянській війні.

Кодекс «Георгіївської стрічки»[ред.ред. код]

 1. Акція «Георгіївська стрічка» — некомерційна і неполітична.
 2. Мета акції — створення символу свята — Дня Перемоги.
 3. Цей символ — вираз нашої поваги до ветеранів, данина пам'яті полеглим на полі бою, подяка людям, які віддали все для фронту. Усім тим, завдяки кому ми перемогли у 1945 році.
 4. «Георгіївська стрічка» не є геральдичним символом. Це символічна стрічка, репліка традиційного біколора Георгіївської стрічки.
 5. Не допускається використання в акції оригінальних нагородних Георгіївських або Гвардійських стрічок. «Георгіївська стрічка» — символ, а не нагорода.
 6. «Георгіївська стрічка» не може бути об'єктом купівлі-продажу.
 7. «Георгіївська стрічка» не може служити для просування товарів і послуг. Не допускається використання стрічки як супутнього товару або елемента товарної упаковки.
 8. «Георгіївська стрічка» розповсюджується безкоштовно. Не допускається видача стрічки відвідувачеві торгового закладу в обмін на покупку.
 9. Не допускається використання «Георгіївської стрічки» в політичних цілях будь-якими партіями чи рухами.
 10. «Георгіївська стрічка» має одну або два написи: «www.9may.ru» і назву міста/держави, де виготовлена стрічка. Інші написи на стрічці не допускаються.[12]

Думки[ред.ред. код]

В акції «Георгіївська стрічка» беруть участь жителі багатьох країн світу (у тому числі, за словами організаторів, Франції, США, Китаю, Великобританії та ін.) В Росії «Георгіївська стрічка» стала традицією і невід'ємною частиною святкування Дня Перемоги.[13].

Критика акції[ред.ред. код]

В Україні поширенням георгіївських стрічок займаються активісти проросійських організації та заборонених радикальних угруповань. Серед яких партія «Родіна», «Російськомовна Україна», «Донецька республіка», «Донбаська Русь», «Севастополь-Крим-Росія» тощо. З цим пов'язане неоднозначне сприйняття акції громадянами України.

Патриляк Іван Казимирович — директор музею історії Київського університету, вважає: «Здавалося б, мета благородна — вшанувати пам'ять ветеранів війни, але насправді ця стрічка прив'язана вузлом до сьогоднішнього російського історичного наративу і пропагує цінності Великої вітчизняної війни і перемоги радянського народу.»[14]

Ярослав Макитра, політичний аналітик: „У 2005 році в Росії вперше стартував флешмоб «Георгіївська стрічка». Щорічне, у квітні-травні, розповсюдження російської імперської символіки є тепер невід'ємною складовою кремлівської пропаганди. Саме 5 років тому, після втрати Грузії та провалу планів взяття під повний контроль України, Кремль розпочав підготовку реваншу. Одним із символів цього процесу, по суті, і стала георгіївська стрічка.“[15]

Анатолій Авдєєв, редактор інтернет газети «Сурма» „Певні кола в Москві та державні діячі вже достатньо давно і наполегливо відроджують культ «вождя всіх народів» Сталіна, і «георгіївська стрічка» є одним з елементів в процесі черговогго обожнення колись розвінчаного вождя та інструментом в тому процесі. Таким чином зв'язуються воєдино особа Сталіна, міф про велич СРСР і продовження славних традицій Російської імперії, як власне і сама імперська ідея в умах шовіністично налаштованих та простих росіян. Стрічку на лоба і розум відпочиває…“[16]

Олексій Гарань, історик, політолог: „Я розумію, коли ветерани виходять із радянськими орденами, і ми маємо їм низько вклонитися за їхній героїзм (як вклонитися і героям УПА). Але при чому тут «георгіївська стрічка»? Це ж і є якраз типово путінська політтехнологія.“[17]

В Росії висловлюються думки, що останнім часом акція організовується «зверху» і перетворена в «пропутінської флешмоб прокремлівських рухів і партій»[18][19][20][21][22][23][24], в зв'язку чим вона викликала бойкот з боку певної частини російського суспільства[23].

Досить часто в регіонах Росії організатором акції на місцевому рівні є політичні молодіжні рухи « Молода гвардія»[25][26] і «Наші»[27][28], а також Єдина Росія[29][30] при тому, що стрічку заборонено використовувати в політичних цілях з Кодексу акції[11].

Російський поет і публіцист Л. C. Рубінштейн бачить у стрічках «спробу бюрократизації людської пам'яті»[31][32], сходячись на думці з журналістами радіостанції «Ехо Москви» Є. Кисельовим і А. Плющевим.[33][34][35]

Для агітації носіння стрічки зафіксовані випадки використання спаму.[34]

Міжнародна Інтернет-медіа компанія СУП повідомляє, що в Livejournal можна зустріти як прихильників, так і противників акції. Противники акції відмовляються брати участь, на їхню думку, в «кремлівських флеш-мобах», а також бачать неповагу до ветеранів у використанні незаслужено людьми орденського символу.[36]

Голова Комісії Ради Федерації з природних монополій, представник У Раді Федерації від виконавчого органу держвлади Бєлгородської області, Микола Рижков, який очолював свого часу Раду Міністрів СРСР, 8 травня 2009 рік а так відповів на критику акції:

« Я сам з гордістю ношу цю стрічку і інших закликаю. Ті недоумки, які виступають проти цієї народної акції, таким чином, виступають проти нашої Перемоги. Говорячи про те, що багато тих, хто використовує стрічку, не знають історії війни, тому не повинні її носити, вони тим самим ще більше віддаляють громадян від прагнення щось дізнатися. Адже ця акція носить пропагандистський характер <...> Чіпляючись сьогодні до стрічечки, завтра ці горе-критики почнуть робити замах на інші святі для нашої країни символи.[37]  »

Заступник голови Комітету Ради Федерації з соціальної політики і охорони здоров'я, представник в СФ від виконавчого органу державної влади Самарської області Костянтин Титов:

« Навіть якщо одна людина, отримавши стрічку, зацікавиться історією країни, це вже добре, вже перемога. Що ж стосується супротивників цієї акції, тобто люди, у яких в характері все піддавати критиці. Не варто звертати на них уваги.[37]  »

Також, на відміну від критиків акції, багато ветеран и Великої вітчизняної війни 9 травня в День Перемоги носять на своїх грудях Георгіївську стрічку.[38]

Один з активістів ФСМ Євген Леонідович Валіков у статті «Георгіївська стрічка: я не пам'ятаю, я все забув!»[39] вважає акцію профанацією з кількох причин:

 • Стрічка пропагує «лентяізм», так як, судячи з головного гасла акції, щоб пам'ятати і гордитися, необхідно лише пов'язати стрічку і публічно її демонструвати.
 • Автори акції пропонують учасникам акції вішати стрічку на автомобільні антени, де стрічки брудняться і «гниють», поки власники їх не викидають, що, на думку Валікова, ніяк не може бути вираженням патріотизму та поваги до ветеран ам Великої вітчизняної війни.
 • Стрічки на дамських сумочках (на які автори акції також пропонують вішати стрічки), на думку Валікова, є «гламурним атрибутом свята», але ніяк не проявом поваги до ветеранів.
 • Деякі молоді люди в День Перемоги (можливо, у нетверезому стані) втягали стрічки у взуття, зав'язували стрічками кіски, прив'язували стрічки до одягу у великій кількості, про що свідчить «Сайт на захист Георгіївської стрічки».[40]
 • Організатори акції «РІА-Новости» в розділі «Чому Георгіївська стрічка?»[41] приділили періоду Великої вітчизняної війни всього 6 рядків, хоча акція проходить в День Перемоги.
 • На думку Валікова, у світському, а фактично атеїстичному СРСР, а також Червоної Армії ніяких «георгіївських стрічок» не було і бути не могло, так як чорно-помаранчевий біколор "Дим і Пломінь «(або» Вогонь і Порох «) у вигляді стрічки називався» Гвардійської стрічкою «і вручався зі знаком» Гвардія "гвардійським частинам і судам. З установою в 1943 році Ордена Слави 3-х ступенів стрічка стала носити назву «Лента Ордена Слави» або просто «Стрічка Слави». Таким чином, як вважає Валіков, автори навмисно підміняють поняття, слідуючи сучасному «антирадянщини» і «антикомунізму», щоб стрічка символізувала не СРСР або РСЧА, а Російську імперію і православ'я.[39] Навпаки, є випадки нагородження власовців і колабораціоністів з РОА і КОНР георгіївським зброєю і георгіївськими хрестами.

Розбираючи «Кодекс Георгіївської стрічки»[42] Валіков зазначає:

 • Пункти 1, 6, 7 і 8 явно не відповідають факти використання зображення стрічок в прикрасі біотуалетів на 9 травня у Москві, продажу стрічок в кіосках «Роспечати», використання стрічок на передсвятковому прикрасі ряду алкогольної продукції в магазинах країни, зображення стрічок в рекламі передсвяткових стриптиз-вечірок у клубі «LONDON».[40]
 • У пункті 2 автори заявляють, що «Мета акції — створення символу свята — Дня Перемоги». Таким чином, на думку Валікова, автори натякають, що до даної акції символів 9 травня і Великої Вітчизняної війни не було: що ні ветерани війни, ні блокадники, ні меморіально-пам'ятні місця, ні нагороди, ні плакати, ні музеї Великої Вітчизняної війни, ні література про війну, ні Прапор Перемоги, ні червоні прапори з зірками та символами робітничо-селянської держави — це все не символи Дня Перемоги, а лише «комуністичні рудименти», які необхідно замінити георгіївською стрічкою.
 • У пункті 3 йдеться: "Цей символ — вираз нашої поваги до ветеранів, дань пам'яті полеглим на полі бою, подяку людям, які віддали все для фронту. Усім тим, завдяки кому ми перемогли у 1945 році"[42]. Валіков вважає, що "хіба може повага виражатися в прив'язуванні стрічки? Якщо людина хоче висловити повагу, можна просто підійти і привітати ветеранів особисто. Зайнятися вивченням історії своєї родини, знайти родичів, які воювали у Великій Вітчизняній. Та просто відкрити хоча б шкільний підручник з історії, знайти розділ про Велику Вітчизняну війну та перечитати, згадати дати, події, людей. Але найкращий вираз подяки ветеранам — це створення максимально комфортних умов життя в країні для них самих, їх дітей, онуків, родичів".[39]
 • Пунктом 4, 5 і 10 не відповідають факти продажу в військторгу оригінальних стрічок за ціною в середньому 50 рублів за метр без будь-яких написів. Відрізнити «святкову» стрічку від оригінальної, на думку Валікова, можуть тільки експерти. Таким же чином автори акції могли б вибрати як символ свята репліки не стрічки, а репліки самих Орденів Слави, наприклад, із пластику.

На думку Валікова[39] і авторів «Сайту на захист Георгіївської стрічки»[40] основна проблема акції полягає в тому, що «Кодекс Акції» не є юридичною, його можна вільно порушувати, а стежити за його виконанням нікому. Так, наприклад, акція відверто закликає порушувати ст. 17.11 п. 2 КпАП РФ: "Установа або виготовлення знаків, що мають схожу назву або зовнішню схожість з державними нагородами, — тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот карбованців з конфіскацією знаків; на посадових осіб — від п'ятисот до однієї тисячі карбованців з конфіскацією знаків ".[43]

Критика використання стрічки[ред.ред. код]

Акція викликала широке розповсюдження даного символу і його неоднозначне використання.

 • За інформацією радіостанції «Ехо Москви» стрічка використовується як доповнення до етикетки на пляшках горілки, її вішають на грузинський коньяк, на цінники, на собак, на старі німецькі машини. Оформляють в її кольорах вітрини стриптиз -клубів і туалетні кабінки.
 • Крім того, критики акції вказують на історичні прецеденти того, коли Георгіївська стрічечка була цілком самостійною нагородою. Зокрема, в оборони Севастополя в 18541855 роках кавалери Відзнаки Військового ордена, нагороджені Знаком, але не мали можливість у зв'язку з облогою міста отримати саму нагороду, носили на формі тільки Георгіївську стрічку, і це розцінювалося всіма як аналог нагороди. Під час Першої світової війни 19141918 років Георгіївські кавалери у російській армії також носили Георгіївську стрічку в зимовий час поверх борту шинелі.
 • Крім того, відомий випадок, коли Георгіївська стрічка стала самостійною нагородою. У грудні 1914 року вона була завітала генерал-лейтенанту О. С. Лукомскому за заслуги у проведенні мобілізації до вже наявних у нього ордену Св. Володимира 4-го ступеня. Таким чином, генерал Лукомський став кавалером унікальної нагороди — ордена Св. Володимира на Георгіївській стрічці. Це свідчить про те, що Георгіївська стрічка і сама по собі, без ордена, раніше розцінювалася в Росії як висока нагорода і в цьому світлі її носіння в іншій якості може бути неправомірно.
 • В роки Другої світової війни георгієвськими хрестами нагороджували лише в російському корпусі, що воював на боці Третього Рейху.
 • Для України, яка у часи Другої світової війни була об'єктом міжнародних конфліктів, полем бою, джерелом матеріальних ресурсів та людської маси, георгіївська стрічка не може однозначно вважатися національним символом.

Підтримка акції[ред.ред. код]

Партнерами акції виступають багато громадських та комерційних організацій в Росії та Україні.[44]

У 2007 рік у акцію «Георгіївська стрічка» благословив Патріарх Московський і Всієї Русі Алексій II.[2]

Василь Дума, заступник голови Комітету Ради Федерації з природних ресурсів, охорони навколишнього середовища та екології, представник в СФ від адміністрації Костромської області:

« Я виступаю за те, щоб ці стрічки носити щодня, щоб пам'ять про Велику Перемогу радянського народу у Другій світовій війні жила завжди і щоб не було пересудів щодо того, хто переміг. Упевнений, що ця акція, що проходить під гаслом "Пов'яжи, якщо пам'ятаєш!", В цьому допоможе.[37]  »

Голова Комітету Ради Федерації з науки і освіти, представник в СФ від уряду Кабардино-Балкарської республіки Хусейн Чеченов:

« У справі пропаганди історії Вітчизни ця акція дуже важлива.[37]  »

Член Комітету Ради Федерації з міжнародних справ, представник в СФ від виконавчого органу держвлади Омської області Асламбек Аслаханов:

« «Георгіївська стрічка» - це знак пам'яті про Велику Вітчизняну, вираження поваги до ветеранів, подяки людям, які віддали все для фронту і перемоги в роки Другої світової війни.[37]  »

Опитування населення[ред.ред. код]

У 2007 рік у Фонд «Громадська думка» провів опитування «Георгіївські стрічки»[45].

Згідно з проведеним опитуванням, георгіївські стрічки викликають у росіян в основному позитивні емоції. Про цей факт насамперед свідчать відповіді, які респонденти дали на запитання "Які думки, почуття виникають у Вас, коли Ви бачите людей, машини з "георгіївськими стрічками ""? Нова символіка пробуджує у людей, на їхню думку, почуття гордості — за країну, за народ-переможець, за своє минуле (16%), викликає почуття національної спільності, причетності до тих подій і людей (2%).

Для багатьох жителів Росії «георгіївська стрічка» стала символом пам'яті про ті події та їх героїв (12%), подяки до загиблих (9%). Для деяких опитаних «георгіївські стрічки», є траурним, що асоціюються зі скорботою про полеглих (2%).

У деяких респондентів яскраві стрічки викликали веселі, святкові емоції(14%). Багато хто заявив про те, що їм сподобалася нова традиція, що при вигляді «георгіївських стрічок» у них були піднесені, теплі й позитивні емоції і думки (9%).[45]

У частини громадян Росії георгіївські стрічки викликали подив і навіть роздратування, вони сприйняли їх як браваду, «данину своєрідної моди», якусь нову пропаганду (4%).

Загалом, три чверті опитаних громадян Росії (73%) позитивно ставляться до того, що люди напередодні Дня Перемоги носять стрічки, 16% — байдуже і 2% — негативно (6% не змогли оцінити своє ставлення до цієї акції).

Приблизно п'ята частина респондентів (18%) висловили підтримку нової акції особистим прикладом, прив'язавши «георгіївську стрічку» до свого одягу чи автомобілю (у тому числі в Москві — 37%, в інших містах Росії — 17-19% , в село х — 12%). Не бажали б брати участь у цій акції 17% опитаних.

У відповідь на те, як «георгіївські стрічки» сприймають ветерани війни, 73% росіян припустили, що вони ставляться до цього добре. Лише дуже небагато хто вважає, що такий прояв солідарності викликає у ветеранів негативні почуття (2%) або залишає їх байдужими (5%). Не дав оцінку кожен п'ятий опитаний (19%).

Історія[ред.ред. код]

2005[ред.ред. код]

Поширення «Георгіївських стрічок» вперше проводилося навесні 2005 рік а за участю молодіжного руху НАШІ, створеного незадовго до цього адміністрацією президента РФ.[46] Активісти роздавали стрічки біля станцій метро, торгових центрів або прив'язували їх на антени припаркованих автомобілів. Стрічка стала атрибутом урочистих заходів, традиційних зустрічей з ветеранами в школах столиці, святкових гулянь у багатьох містах РФ. Акцію «благословили» ветеран и Великої Вітчизняної війни, але учасниками її були в першу чергу молоді люди.[47] Всього було поширено 800 тис. стрічок. Спонсорами акції виступили «Сьомий континент», «Лукойл» і ін

У травні 2005 рік а радіостанція «Срібний дощ» звинуватила РІА «Новини» в плагіат е, заявивши, що є справжнім автором акцій із стрічками[48], однак в офіційному листі колективу РІА Новини генеральному директору радіостанції це звинувачення було спростовано.[49]

2006[ред.ред. код]

Георгіївська стрічка на антені автомобіля

У 2006 рік у в рамках акції було поширено понад 4 мільйонів георгіївських стрічок на більш ніж в 900 містах Росії, в країнах ближнього і далекого зарубіжжя. В акції взяли участь Ізраїль, США, Канада, країни Перської затоки, багато міст Європи. Космічний корабель «Прогрес» М-57 доставив символ Дня Перемоги на Міжнародну космічну станцію.[50]Партнерами акції стали автозаправні мережі BP і МТК, Сбербанк Росії, холдинг «Інтеррос».

З ініціативи інтернет-видання From-UA та Центру «Слов'янський світ» акція «Георгіївська стрічка» була вперше проведена в Україні.

2007[ред.ред. код]

З 2007 року «Георгіївську стрічку» можна побачити в День Перемоги під час парадів на Красній площі на лацканах піджака у керівників країни, зокрема, Володимира Путіна і Дмитра Медведєва.[51][52]

У 2007 рік у акція проходила майже по всіх країнах, де є російські діаспори. До акції приєднуються також жителі багатьох європейських країн, які не є вихідцями з колишнього Радянського Союзу. По всьому світу було поширено понад 10 мільйон ів стрічок.[53]

У 2007 рік у році акція вперше проводилася в Словаччині і Чехії (організатором виступив інтернет-портал Slovnik.org).

Користувачам деяких інтернет-сайтів[54] пропонувалося використовувати георгіївську стрічку як [[аватар] ] а чи картинки в підпис.

2008[ред.ред. код]

У 2008 рік у в акції взяли участь майже всі регіони Росії. Понад 2 мільйони георгіївських стрічок замовили регіональні та місцеві адміністрації, ветеранські організації «афганців» та підприємства[55]. У Карачаєво-Черкесії роздали близько півтора мільйона георгіївських стрічок. У Північної Осетії розповсюдили 20 тисяч стрічок. У Комі було роздано рекордну для республіки кількість георгіївських стрічок — понад 400 тисяч. Понад 1,8 мільйона георгіївських стрічок виготовили та розповсюдили в Санкт-Петербург тобто[2]

У числі країн ближнього і далекого зарубіжжя, що стали найактивнішими учасниками, — Греція, де було поширене понад 20 тисяч стрічок, Україна, Узбекистан, Естонія, [[Латвія] ], Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Молдова (Придністров'ї), Ісландія, Великобританія , США, Китай, В'єтнам, Афганістан, Мексика (всього понад 30 країн).

У 2008 рік у акція пройшла на Україну з величезним розмахом, отримала широкий резонанс у ЗМІ та неоднозначну оцінку громадян.

Вперше було проведено фестиваль військового кіно «Георгіївська стрічка», що пройшов в Москві.[2]

У 2008 рік у Естонія заборонила згадувати в ЗМІ акцію «Георгіївська стрічка».[56]

2009[ред.ред. код]

Активістка акції пов'язує стрічку російському ветерану. 2009 р.

У лютому пройшла фотовиставка, присвячена історії наймасовішої в історії сучасної Росії патріотичної народної акції.[2]

2010[ред.ред. код]

Планується акція протесту проти латиських націоналістів, які виступили в лютому 2010 рік а з акцією «Виявимо п'яту колону !»< ref> Латиські націоналісти звуть добровольців на полювання за радянською символікою - За кордоном - Postimees.ru <! - Заголовок доданий ботом --></ref> подразумевающая носіння Георгіївської стрічки усіма, хто незгоден з акцією націоналістів.

У 2010 році до акції долучився і Казахстан. Однак, згідно з місцевими менталітетом були порушені основні принципи акції. Стрічки або продавалися в магазинах, або роздавалися безкоштовно, але разом з агітаційними листівками як партією влади, так і опозиціонерами [джерело не вказане 2514 днів].

Благодійність[ред.ред. код]

Одна з цілей акції «Георгіївська стрічка» — залучення уваги до проблем ветеран ів. Тому на офіційному сайті акції опубліковані контакти та банківські реквізити госпіталів ветеран ів війни в Росії із вказівкою необхідного обладнання і його орієнтовної вартості. Кожен бажаючий може надати посильну допомогу госпіталях.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • На думку головного автоінспектора Віктора Кірьянова, водії машин з георгіївськими стрічками дисциплінованіші на дорозі і майже не потрапляють в аварії.[57]
 • У бюджеті Санкт-Петербурга витрати на підготовку і проведення акції «Георгіївська стрічка» склали[1]:
  • У 2008 році — 8145100 рублів
  • У 2009 році — 8510200 рублів
  • У 2010 році — 8 800 000 рублів
 • У січні 2009 року в Санкт-Петербурзі пройшла акція «Стрічка Ленінградської Перемоги», приурочена до 65-ї річниці остаточного зняття блокади Ленінграда. Дана стрічка повторює стрічку медалі «За оборону Ленінграда».< ref> 19 січня стартує акція «Стрічка Ленінградської Перемоги» </ref>[58][59]
 • 4 травня 2010 року в центрі Кишинів а була розгорнута найдовша Георгіївська стрічка у світі — її довжина склала 360 метрів[60].
 • Найбільша за площею Георгіївська стрічечка була розгорнута 8 травня 2010 в Севастополі — довжина стрічки склала 300 метрів, а ширина — 3 метри[61]. До цього рекорд належав стрічці, розгорнутої 8 травня 2009 року в Сімферополі завдовжки 50 метрів і шириною 3,5 метри[62].

Див. Також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Закон Санкт-Петербурга «Про бюджет Санкт-Петербурга на 2008 рік і на плановий період 2009 та 2010 років»
 2. а б в г д е ж Історія акції // Офіційний сайт акції «Георгіївська стрічка»
 3. Понад 300 тисяч «георгіївських стрічок» роздадуть на Кубані. РІА Новини. 2010-04-13. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2010-08-13. 
 4. Наталія Лосєва: я була в шоці від того, як люди зрозуміли і прийняли ідею — Електронне місто (Новосибірськ )
 5. Відкриття фотовиставки «Георгіївська стрічка» в Москві | Бібліотека зображень «РІА Новини »
 6. Олександр Привалов. (2007-05-14). О. Журнал Експерт. Процитовано 2010-08-13. 
 7. Георгіївська стрічка перетворюється на інструмент піару і зажим (фото) - Суспільство - Gazeta . Spb <! - Заголовок доданий ботом -->
 8. Ковровському телебачення - КИЛИМІВ-ТБ - Перший міський телеканал - Георгіївська стрічечка <! - Заголовок доданий ботом -->
 9. ПОГЛЯД / Наталія Лосєва: «Не ми керуємо процесом, а він нами »
 10. Стаття «Я була в шоці від того, як люди зрозуміли і прийняли ідею» на порталі «Електронне місто» від 9 травня 2007 року, http://www.cn.ru / news/245451 /
 11. а б в Кодекс «Георгіївської стрічки»
 12. Кодекс «Георгіївської стрічки» // Офіційний сайт
 13. «Георгіївська стрічка» - так називається акція, яка почалася по всій Росії / Перший канал. Відео. 24.04.2007
 14. [1]
 15. [2]
 16. [3]
 17. [4]
 18. Радіостанція «Ехо Москви »/ Передачі / Архів передач / Шукаємо вихід ... / Середа, 09.05.2007: Ілля Яшин, Сергій Удальцов, Раміль Садихов <! - Заголовок доданий ботом -->
 19. Mass Media: Каспійські молодогвардійці провели акцію «Георгіївська стрічка »
 20. партійні проекти | Єдина Росія у Вологді <! - Заголовок доданий ботом -->
 21. ПДГ -516м схема <! - Заголовок доданий ботом -->
 22. Ехо Москви в Санкт-Петербурзі - 91.5 FM <! - Заголовок доданий ботом -->
 23. а б http://www.radio.chaosss.ru/news/090507.html
 24. YouTube - Lenta <! - Заголовок доданий ботом -->
 25. Вести. Ru: У Тюменській області стартувала акція «Георгіївська стрічка »
 26. Тюменські« молодогвардійці »відправилися в школи - Інтернет-видання NewsProm.Ru <! - Заголовок доданий ботом -->
 27. 17458 Молодіжний демократичний антифашистський рух НАШІ / Новини <! - Заголовок доданий ботом -->
 28. Mass Media: «Георгіївська стрічка»: де отримати в Краснодарі 9 травня <! - Заголовок доданий ботом -->
 29. / Георгіївську стрічку може отримати кожен Ярославець / / KP.RU - Ярославль <! - Заголовок доданий ботом -->
 30. У Росії стартувала акція «Георгіївська стрічка »
 31. Лев РубінштейнГрані. Ру / / Війна:: Збоку бантик. — 08.05.2007
 32. Сергій ІльїнСтрічки, пам'ятники і боротьба з ними. — «Експерт Online» / 11 травня 2007
 33. Євген Кисельов . Вся правда, 08 ТРАВНЯ 2007
 34. а б / Радіостанція «Ехо Москви» / Передачі / Розворот (ранковий) / Вівторок, 06.05.2008 <! - Заголовок доданий ботом -->
 35. Ефір Ехо Москви, 91.2 FM від 6 травня — MOSKVA.FM <! - Заголовок доданий ботом -->
 36. Кому не подобаються Одноклассники.ру? — газета «П'ятниця»
 37. а б в г д «Георгіївські стрічки» заважають тим , кому заважає пам'ять про війну і Перемозі (думка парламентаріїв) / / Агентство «REGIONS.RU / Новини Федерації», 08.05.2009
 38. Фотохроніка
 39. а б в г Георгіївська стрічка: я не пам'ятаю, я все забув! - Політ-грамота <! - Заголовок доданий ботом -->
 40. а б в Сайт на захист Георгіївської стрічки <! - Заголовок доданий ботом -->
 41. Георгіївська стрічка. Через зв'язок поколінь <! - Заголовок доданий ботом -->
 42. а б Наша Перемога. День за днем - проект РІА Новини <! - Заголовок доданий ботом -->
 43. Кодекс про адміністративні правопорушення (адміністративного Кодексу РФ) - Глава 17. Адміністративні правопорушення, що посягають на інститути державної влади <! - Заголовок доданий ботом -->
 44. Партнери акції / / Офіційний сайт акції «Георгіївська стрічка»
 45. а б Опитування «Георгіївські стрічки »
 46. Кремль готує новий молодіжний проект на заміну «Тим, що йде разом». NEWSru. 2005-02-21. Архів оригіналу за 2013-07-16. Процитовано 2010-08-13. 
 47. Вся правда про« Георгіївської стрічці » / / РІА-Новини, 23/04/2007
 48. Огляд листування «Срібного дощу» і РІА — запис у блозі Олександра Плющева, 19.05.2005
 49. Лист колективу РІА Новини (1242 людини) генеральному директору радіостанції «Срібний дощ» Д. У . Савицькому
 50. Вся правда о «Георгиевской ленточке» // РИА-Новости, 23/04/2007
 51. [http://visualrian.ru/images/item/311505 Військовий парад на честь 63-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні | Бібліотека зображень «РІА Новини »
 52. [http://visualrian.ru/images/item/152725 А. Сердюков, М. Фрадков, В. Путін | Бібліотека зображень «РІА Новини »
 53. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок .D0.B2.D1.81.D0.B5_.D0.BF.D1.80.D0.BE_.D0.BB.D0.B5.D0.BD.D1.82.D0.BE.D1.87.D0.BA.D0.B5 не вказаний текст
 54. наприклад, NoNaMe: Операція «Георгіївська стрічка»
 55. Близько 2 млн «георгіївських стрічок» замовили в регіонах Росії. РІА Новини. 2008-04-03. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2010-08-13. 
 56. Російськомовним редакціям Держтелерадіо Естонії заборонили згадувати акцію «георгіївські стрічки». REGNUM. 2009-04-24. Архів оригіналу за 2012-02-20. Процитовано 2010-08-13. 
 57. В России и ряде зарубежных стран продолжается памятная акция в честь Дня Победы / Первый канал. Видео. 07.05.2006
 58. Засідання оргкомітету з підготовки до святкування 65-річчя повного звільнення Ленінграда від фашистської блокади »на офіційному порталі Адміністрації Санкт-Петербурга
 59. Сторінка акції« Стрічка Ленінградської області »на офіційному порталі Адміністрації Санкт -Петербурга
 60. Point.md: У центрі Кишинева була розгорнута найдовша у світі Георгіївська стрічечка, 7 травня 2010
 61. У Севастополі розгорнуто рекордна Георгіївська стрічка
 62. ІА «е-Крим»: У Криму розгорнули найбільшу «Георгіївську стрічку», 8 травня 2009

Посилання[ред.ред. код]