Гінкго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гінкго
Час існування: юрський період[1] — сучасність
Гінкго дволопатеве
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Гінкгоподібні (Ginkgophyta)
Клас: Гінгковидні (Ginkgopsida)
Порядок: Гінкгові (Ginkgoales)
Родина: Гінкгові (Ginkgoaceae)
Рід: Гінкго (Ginkgo)
L.
Види

дивитись текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ginkgo
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ginkgo
EOL logo.svg EOL: 108391
IPNI: 11657-1
ITIS logo.svg ITIS: 183264
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3310
Fossilworks: 55067

Гінкго (Ginkgo) — рід унікальних листопадних голонасінних рослин. Рід з'явився 270 млн років тому в пермську добу, вірогідно від насінної папороті Peltaspermales. Швидкість еволюції була дуже повільною, майже всі його види вимерли до кінця пліоцену. Містить один живий вид — G. biloba, дерево висотою до 40 метрів і діаметром стовбура до 4,5 м. Крона спочатку пірамідальна, з віком розростається. У дикій природі росте тільки в Китаї, але культивується у всьому світі.

Класифікація[ред. | ред. код]

Першу наукову згадку про гінкго зробив Енгельберт Кемпфер в «Amoenitatum exoticarum» (1712). Він помилково записав його як Ginkgo, Itsjo замість Ginkjo, Itsjo.

У 1690 р. німецький натураліст Енгельберт Кемпфер, перебуваючи у складі голландського посольства в Японії, першим з європейців побачив гінкго й дав йому сучасну назву Ginkgo, що в перекладі з японської мови мало означати «срібний плід»; так крамарі називали їстівне насіння гінкго. Карл Лінней у 1771 р. узяв це слово за назву рослини, додавши пояснення biloba (дволопатеве). Гінкго з'явилося в Європі приблизно у 1730 р.

Плоди і листя гінкго

Назва[ред. | ред. код]

У Китаї назва дерева гінкго яп.銀杏 вимовляється як "і ті: ", що, імовірно, походить від китайського словосполучення (кит. 鴨 脚 yājiǎo) «качині лапки», бо листя дерева нагадують їх за формою. Видовий епітет biloba в перекладі з латинської означає дві частки, тому що більшість листя розділені на дві половинки. Зазвичай мають добре розвинену кореневу систему, добре стійкі до сильних вітрів і снігових заметів.

Будова[ред. | ред. код]

Деякі дерева досягають віку у 2500 років. Восени листя жовтіє і швидко опадає. Зовні гінкго схоже на листяне дерево. На його стовбурі розташована розлога крона з широким листям.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Гінкго добре пристосовується до різних умов і стійке до хвороб. Його вирощують у садах і парках по всьому світу. В Україні гінкго росте від південного берега Криму й Одеси до Києва й Сум.

Види[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Taylor, Thomas N.; Edith L. Taylor (1993). The Biology and Evolution of Fossil Plants. Englewood Cliffs, NJ: Prentice Hall. с. 138, 197. ISBN 0-13-651589-4.