Дахау (концентраційний табір)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бараки Дахау

Координати: 48°16′08″ пн. ш. 11°28′07″ сх. д. / 48.26889° пн. ш. 11.46861° сх. д. / 48.26889; 11.46861

Даха́у (нім. Dachau) — один із перших нацистських концтаборів у Південній Німеччині, був розташований поблизу однойменного баварського міста на відстані 12 миль від Мюнхена і діяв з 22 березня 1933 року.

Історія[ред. | ред. код]

В'язні Дахау під час звільнення американцями
Газова камера

Табір був створений одразу після підпалення Райхстагу для ізоляції та знищення політичних противників НСДАП і перебував у повному підпорядкуванні СС. Це був перший табір СС, на відміну від інших раніш створених концтаборів Третього Рейху, які знаходилися у підпорядкуванні СА. Після цього влада над всіми концтаборами поступово перейшла від СА до СС.

Персонал в протигазах розкривав консервні банки, закидав у вентиляційні люки абсорбційний матеріал Циклон Б і закривав їх. Газ надходив через вентиляцію в камери
Трупи у вагоні смерті, що привозив ув'язнених до Дахау

У Дахау «лікарі» та «вчені» СС проводили так звані «медичні експерименти» над сотнями в'язнів, яких використовували як людських 'морських свинок'. Між 1941 та 1942 було проведено близько 500 таких операцій над здоровими людьми. Експерименти з малярії примусово проводилися доктором Шиллінгом над бл. 1200 особами, з котрих ніхто не зголосився добровільно для цього. Жертв кусали комахи або їм давали заразні малярійні зі спорозоїтами уколи. Інші тести, проведені доктором Рашером[de], полягали у вивченні ефекту довгого занурювання людини в дуже холодну льодяну воду — більшість жертв помирало при температурі −26 °C.

Табірний крематорій. Частина експозиції

Всього понад 200 000 в'язнів з понад 30 країн перебували в Дахау, з них близько третини — євреї. В Дахау загинули 32 099 в'язнів і ще майже 10 000 в його філіалах, головним чином від хвороб, недоїдання, самогубств, вбивств, тортур тощо. До кінця війни в Дахау утримувався німецький антифашист, пастор протестантської церкви Мартін Німеллер, автор крилатого виразу «Коли вони прийшли...».

29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.

Відомі в'язні[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]