Денніс Рітчі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Денніс Мак-Алістер Рітчі
англ. Dennis MacAlistair Ritchie
Dennis Ritchie 2011.jpg
Денніс Рітчі (праворуч) та Кен Томпсон
Народився 9 вересня 1941(1941-09-09)[2][3][4]
Бронксвіль[d], Eastchester, New York[d], Вестчестер, штат Нью-Йорк, США
Помер 12 жовтня 2011(2011-10-12)[5][2] (70 років)
Berkeley Heights[d], Юніон, Нью-Джерсі, США
·рак простати
Громадянство Flag of the United States.svg США
Діяльність вчений у галузі інформатики, програміст, письменник
Відомий завдяки Комп'ютерні науки
Alma mater Гарвардський університет (Ph.D., 1968)
Володіє мовами англійська[3]
Заклад Lucent Technologies
Bell Labs
Magnum opus C
Відомий завдяки: ALTRAN[en]
B
BCPL
C
Multics
UNIX
Нагороди

Денніс Мак-Алістер Рі́тчі (англ. Dennis MacAlistair Ritchie, 9 вересня 1941  — 12 жовтня 2011) — американський вчений-інформатик, відомий як розробник мови програмування C і впливом на інші мови програмування. Також він відомий як розробник операційних систем Multics і UNIX. Нагороджений премією Тюрінга у 1983 році і Національною медаллю технологій 1998 р. Перед виходом на пенсію в 2007 р. Рітчі працював головою відділу досліджень системного програмного забезпечення Lucent Technologies.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Бронксвілі[en], Нью-Йорку. Закінчив Гарвардський університет зі ступенями в області фізики та прикладної математики. У 1967 році почав працювати в Науково-дослідному центрі обчислювальних технологій Bell Labs.

C та Unix[ред. | ред. код]

Відомий як розробник мови програмування C і як один з розробників операційної системи Unix та як співавтор підручника з програмування на C (The C Programming Language, або K & R за ініціалами авторів).

Створення мови програмування C та його роль в розвитку операційної системи UNIX разом з Кеном Томпсоном зробили його піонером сучасної обчислювальної техніки. Мова C має широке застосування і зараз, зокрема для розробки операційних систем і прикладного програмного забезпечення, та вплинула на багато сучасних мов програмування. В UNIX були створені концепції та принципи, які мали вплив на структуру сучасних обчислювальних систем.

Рітчі був обраний до Національної академії інженерних наук (National Academy of Engineering) 1988 р. за «розробку мови програмування С» та «за участь в розвитку операційної системи UNIX»[6].

Нагороди[ред. | ред. код]

Премія Тюрінга[ред. | ред. код]

В 1983 році Рітчі і Кен Томпсон спільно отримали премію Тюрінга за їхній внесок в розробку загальної теорії операційних систем та створення операційної системи UNIX. Урочиста лекція Рітчі з нагоди вручення премії Тюрінга мала назву «Роздуми про дослідження програмного забезпечення»[7].

Національна медаль технологій[ред. | ред. код]

21 квітня 1999 р., Томпсон та Рітчі були нагороджені Національною медаллю технологій 1998 р. за внесок в створення операційної системи UNIX та мови програмування C, які привели до величезних досягнень у комп'ютерній техніці, програмному забезпеченні та мережевих системах та сприяли розвитку всієї галузі, зміцнюючи тим самим американське лідерство у в інформаційну епоху[8][9].

Інше[ред. | ред. код]

У присвячених обговоренню технічних та комп'ютерних питань дискусійних групах Деніса Рітчі часто називають dmr (його поштова адреса в Bell Labs).

Книжки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]