Дивина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дивина
Дивина ведмеже вухо (Verbascum thapsus) — типовий вид
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Ранникові (Scrophulariaceae)
Триба: Scrophularieae
Рід: Дивина (Verbascum)
L.
Види

Див.текст

Синоніми[1]
  • Celsia L.
  • Rhabdotosperma Hartl
  • Staurophragma Fisch. & C. A. Mey.
Вікісховище: Verbascum

Дивина́ (Verbascum) — рід квіткових рослин родини ранникові (Scrophulariaceae).

Опис[ред. | ред. код]

Здебільшого, повстисто запушені рослини, з черговими або зібраними прикореневою розеткою листками. Квітки у довгих, простих або розгалужених верхівкових суцвіттях. Чашечка п'ятилопатева або п'ятироздільна. Тичинок п'ять, їхні нитки волохаті; пиляки ниркоподібні. Коробочка розкривається двома стулками.

Вони — дворічні або багаторічні рослини, рідше однорічні, ростуть від 0,5 до 3 метрів (від 1,6 до 9,8 футів) заввишки. Рослини спочатку утворюють щільну розетку листя на рівні землі, а згодом відправляють високе квітуче стебло. Дворічні рослини утворюють розетку першого року, а стебла наступного сезону (на піщаній землі, просто з доброго дива, за декілька днів може вимахати рослина вище людського зросту — звідси, мабуть, і назва дивина). Пелюсткові кольори різних видів містять: жовтий (найпоширеніший), помаранчевий, червоно-коричневий, фіолетовий, синій або білий. Плоди це коробочка, що зберігає багато дрібних насінинок.

Вирощування[ред. | ред. код]

У садівництві та ландшафтному будівництві, рослини цінуються за високий вузький вигляд і цвітіння протягом тривалого часу, навіть на сухих ґрунтах. Доступно безліч сортів, з яких «Gainsborough», «Letitia» і «Pink Domino», отримали нагороду Королівського садівничого товариства «За садові заслуги».

З 2000 року з'явилася низка нових гібридних видів, які мають збільшений розмір квітів, коротші висоти та здатність бути більш довговічними рослинами. Декілька сортів мають нові кольори для цього роду. Багато сортів дивини вирощують з насіння, у тому числі нетривалих багаторічних і дворічних видів.

Інші способи використання[ред. | ред. код]

Дивина має давню історію використання як трав'яного засобу. Попри те, що ця рослина нещодавно прибула до Північної Америки, корінні американці використовували насіння цієї рослини як паралітичну рибну отруту, через високий в них рівень ротонону. Квіти рослини використовувалися у народній австрійській медицині внутрішньо (як чай), або зовнішньо (як мазь, настій для ванни або компреси) для лікування порушень дихальних шляхів, шкіри, вен, шлунково-кишкового тракту та скелетно-м'язової системи.

Дерев'янистий стовбур рослини вважається першокласним свердлом для використання в ручному способі добування вогню тертям.

Види[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. USDA GRIN Taxonomy. Архів оригіналу за грудень 20, 2013. Процитовано 11 лютого 2014.

Посилання[ред. | ред. код]