Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адреса м. Дніпро, вул. Ю.Савченка, 10
Телефон Тел.: (380 562) 42-31-19 Факс: (380 562) 42-31-19 E-mail: libdnepr@library.dp.ua
Засновано 1834
Кількість філій 4
Зібрання
Обсяг фондів 2,7 млн примірників
Веб-сайт libr.dp.ua

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія — найбільша наукова бібліотека міста Дніпра. Заснована 1834 року як Катеринославська публічна бібліотека. Сучасна назва з 1993 року. Фонд універсальний 2,7 млн примірників.

Історія[ред.ред. код]

9 (22) травня 1834 року в будинку Дворянських зборів було урочисто відкрито Губернську публічну бібліотеку. Підґрунтям до заснування бібліотеки був урядовий циркуляр «О заведениях в губерниях публичных библиотек для чтения», розісланий у 1830 році в усі губернії. На день відкриття фонд бібліотеки становив лише близько 200 книг і газет.

1839 року в будинку Дворянських зборів сталася пожежа і фонд бібліотеки згорів. Тілки через чотири роки, 8 травня 1843 року бібліотека відновила свою роботу[1]

Внаслідок революційних подій 1848 року в Західній Європі посилилися утиски представників інтелектуальних кіл Російської імперії насамперед у провінції. Одним з наслідків цієї політики стало закриття в 1851 році Катеринославської публічної бібліотеки.

Завдяки зусиллям місцевих активістів, зокрема члени «товариства самовдосконалення» М. П. Балліна, В. М. Єлагіна, М. М. Стопановського та інших, було зтбрано кошти на нову бібліотеку. Проте після публікації викривального роману В.Єлагіна «Відкупна справа», товариство зазнало утисків і невдовзі припинило свою діяльність, а бібліотека товариства опинилась під контролем губернського начальства. Потім близько 20 років бібліотека в Катеринославі існувала при книжковому магазині В. П. Ульмана, який видавав книжки за плату й під заставу.

З нагоди сторіччя Катеринослава В. П. Ульман через секретаря М. М. Володимирова передав бібліотеку, якою він опікувався, міській Думі. Громадськість міста за різних нагод піднімала питання відновлення бібліотеки, проводився збір грошей, коремі особистості у фонд майбутньої бібліотеки передавали свої книжки. Врешті у листопаді 1889 року бібліотеку вдалося відкрити заново. Вона одержала статус міської громадської бібліотеки. Першим головою Ради бібліотеки був Г. Залюбовський.

1902 року бібліотека вперше в своїй історії отримала своє власне приміщення: їй було передано будівлю на вул. Московській 3, яку споруджували для комерційного банку. Напередодні Жовтневого перевороту 1917 року Катеринославська публічна бібліотека належала до найбільших бібліотек Російської імперії. Вона була восьмою за кількостю фонду, третьою — за кількістю відвідувань і четвертою — за кількістю книговидач. У перші роки радянської влади фонди бібліотеки значно зросли за рахунок націоналізованих книгозбірень. 1925 року бібліотека переїхала у нове приміщення, що було розташоване на розі вул. Дзержинського і пр. К.Маркса.

Під час Другої світової війни весь фонд бібліотеки було втрачено внаслідок пожежі, загинуло понад 650 тисяч книг і близько 300 підшивок періодичних видань. 7 листопада 1943 року бібліотека відкрилася для відвідувачів з фондом близько 10 000 томів. 1958 року бібліотека переїхала у нове преміщення на вул. Савченка, 10. На 1963 рік книжкові фондибібліотеки досягають свого довоєного рівня.

1989 року в бібліотеці було створено краєзнавчий відділ, в 1990 — сектор рідкісної книги, 1992 року — відділ періодики, а 1995 року — сектор комп'ютеризації (з 2000 — відділ автоматизації бібліотечних процесів). З 1992 року бібліотека веде електронний каталог. У роки незалежності фонд бібліотеки досяг позначки 2,7 млн одиниць зберігання.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Екатеринославские губернские ведомости, 1843, № 19.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Книги і книжники. Літопис минулого і сьогодення Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки, 1834–2009 : бібліогр. покажч. / Дніпропетр. обл. унів. наук. б-ка ; упоряд.: І. Голуб, М. Пушкар, З. Рижкова ; відп. за вип. Т. Абраїмова ; ред. О. Літуча ; вступ. ст. Л. Лучки. – Дніпропетровськ, 2009. – 191 с. – Ім. покажч.: с. 171–190.