Кримськотатарська бібліотека імені Ісмаїла Гаспринського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського
Кримська республіканська установа «Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського»
Медресе, Симферополь, 2017 (9).jpg
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип колишня сутність[d][2]
Назва на честь Ісмаїл Гаспринський
Розташування Сімферополь
Адреса 95011, м. Сімферополь, вул. Самокиша, 8.
Засновано 24 вересня 1990 (1995 — під сучасною назвою)
ліквідована російською окупаційною владою у вересні 2014[1]
Зібрання
Обсяг фондів 32 тисячі книг, з них 9 тисяч — кримськотатарською
Інші відомості
Директор Еміров Айдер Решатович
Веб-сайт kitaphane.crimea.ua

Кримськотатарська бібліотека імені Ісмаїла Гаспринського у Вікісховищі?

Кримськотата́рська бібліоте́ка ім. Ісмаїла Гаспри́нського — республіканська бібліотека у Сімферополі.

Історичні відомості[ред. | ред. код]

Заснована 24 вересня 1990 р. як філія Централізованої бібліотечної системи для дорослих Сімферополя. У грудні 1995 перетворена в Республіканську кримськотатарську бібліотеку ім. І. Гаспринського.

1994 року Мехметом Тютюнджі у Гарлемі (Нідерланди) був розроблений проект «Відродження кримськотатарської бібліотеки». Проект підтримав уряд Королівства Нідерландів і Міжнародний фонд «Відродження» (з вересня 1998 р.). Реалізація проекту посприяла переходу бібліотечно-інформаційної діяльності РКБ ім. І. Гаспринського на якісно новий рівень. У травні 1999 завершено реставрацію будинку бібліотеки.

Фонди[ред. | ред. код]

В основу фонду покладена особиста бібліотека й архів ученого-мовознавця Басира Гафарова. Бібліотечний фонд літератури кримськотатарською мовою значною мірою поповнюється за рахунок книг, переданих в дарунок від кримських татар у Криму і за кордоном.

Обсяг фондів бібліотеки нараховує більш 32 тисяч томів, у тому числі кримськотатарською мовою 9 тисяч примірників. Рідкісні й особливо коштовні книги: прижиттєві видання Ісмаїла Гаспринського, Джафера Сейдамета, Амета Озенбашли, Османа Акчокракли, Бекіра Чобан-заде, Шевки Бекторе, Ешрефа Шем'ї-заде, інших діячів кримськотатарської культури.

До особливо коштовної частини книжкового фонду бібліотеки також відносяться такі документи як: фотокопії 61 тому Кадіаскерських зошитів-дефтере, що містять протоколи судових процесів у Кримському ханстві з 1613 по 1780; 1800 книг довоєнного видання кримськотатарською мовою, що надійшли з Російської державної бібліотеки; повні колекції журналів «Emel» (19301998), «Kirim»(1918), (195761), видані кримськотатарською діаспорою в Румунії і Туреччині, газета «Ленин байрагъы» (195790) і журнал «Йылдыз» (1976—по сьогодні), а також колекції з особистих бібліотек письменників Е. Шем'ї-заде, Р. Мурата, І. Асаніна та ін.

До уваги читачів та користувачів пропонується:

Споруда[ред. | ред. код]

Будинок бібліотеки є пам'яткою архітектури XVIXIX століть. Найстаріша частина його, з південної сторони, побудована в XVI столітті, а основна будівля — у XIX. До 1910 у цьому будинку розташовувалася мектебе-рушдіє (світська школа).

Відділи[ред. | ред. код]

  • Відділ комплектування, обробки і каталогізації
  • Науково-методичний відділ
  • Відділ обслуговування
  • Сектор архівних і рукописних матеріалів
  • Інформаційно-бібліографічний відділ
  • Сектор автоматизації

При бібліотеці працює літературний клуб «Ільхам» («Натхнення») — творча майстерня для молодих та початківців письменників і поетів, 2 члени клуба виросли до членів Національної спілки письменників України, видані 9 поетичних збірників слухачів клубу.

Видавнича діяльність[ред. | ред. код]

Щорічно бібліотека видає «Календар знаменних і пам'ятних дат кримськотатарського народу».

У серії «Бильги чокъраги» («Джерело знань»), засновником якої є бібліотека імені Гаспринського, видано 16 найменувань книг, серед них: «Діячі кримськотатарської культури (1921—1944 р.)»: Біобібліографічний словник; «Мрії рожевого саду» (Антологія із середньовічної кримськотатарської класичної поезії); А. Н. Самойлович «Вибрані труди про Крим»; В. Ганкевич «На службі правді й освіті» (короткий біографічний нарис про Ісмаїла Гаспринського) тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]